JAV priešinasi JT veiksmams dėl konflikto Gazos Ruože

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba pirmadienį pateko į aklavietę, mėginant paskelbti pranešimą dėl konflikto Gazos Ruože, kai Jungtinės Valstijos pareiškė nesutiksiančios su jokiais veiksmais, kurie keltų pavojų galimybei susitarti dėl paliaubų.

Tačiau Rusija perspėjo, jog jeigu iki pirmadienio ryto nebus pritarta arabų šalių pasiūlytam pranešimui, raginančiam nutraukti Izraelio ir palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ priešiškus veiksmus, Maskva ragins balsuoti dėl Saugumo Tarybos rezoliucijos, o tokiu atveju Jungtinės Valstijos gali susipriešinti su kitomis narėmis, skelbdamos veto.

Jungtinėms Valstijoms, Didžiajai Britanijai, Prancūzijai ir Vokietijai neįtiko praeitą ketvirtadienį arabų šalių pasiūlytas tekstas, nes jame neužsimenama apie Gazos Ruožo palestiniečių kovotojų leidžiamas raketas, nurodė diplomatai.

Visos Vakarų šalys pareiškė, kad Izraelis turi teisę gintis, o Europa paragino žydų valstybę laikytis santūrumo per savo naujausią puolimą Gazos Ruože, kuris nusinešė jau per 100 žmonių gyvybių.

Palestiniečių pasiuntinys prie JT Riyadas Mansouras pažymėjo didėjantį Palestinos savivaldos ir jos sąjungininkų nusivylimą, intensyvėjant kovoms, o Saugumo Tarybai nieko nesiimant.

Saugumo Taryba negali „likti ant ribos“, jis sakė žurnalistams. Palestiniečių pasiuntinys pridūrė, jog dabar yra svarbu, kad „Saugumo Taryba prisiimtų atsakomybę ir sustabdytų agresiją prieš mūsų žmones“.

JAV ambasadorė Susan Rice pažymėjo, kad turi būti susitarta dėl paliaubų tarp izraeliečių ir „Hamas“, siekiant užtikrinti, kad bet koks smurto nutraukimas būtų „reikšmingas arba tvarus“.

„Jungtinės Valstijos ir to regiono šalys energingai veikia visais diplomatiniais kanalais, mėginant susitarti dėl smurto užbaigimo, įtampos mažinimo“, - S.Rice sakė žurnalistams po derybų.

Pasak jos, JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir valstybės sekretorė Hillary Clinton „visą dieną“ kalbėjosi telefonu su Artimųjų Rytų lyderiais.

„Gyvybiškai svarbu“, kad bet kokie Saugumo Tarybos veiksmai „stiprintų susitarimo nutraukti ugnį perspektyvas ir nedarytų nieko, kas su tuo kirstųsi. Tai mūsų pagrindinis uždavinys šiose diskusijose, ir mes toliau sieksime šio tikslo“, pridūrė ji.

JAV ambasadorė sakė naktį lauksianti Vašingtono administracijos instrukcijų dėl arabų šalių teksto, tačiau taip pat pakomentavo: „Mes vėl vertinsime juodraštį pagal tai, ar jis palankus (ugnies) nutraukimui derybų keliu“.

Tuo tarpu Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas sakė, kad arabų pasiūlymas, pateiktas Maroko, yra „labai geras tekstas“.

„Jeigu šis pranešimas nebus priimtas iki rytoj 9 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku, mes pereisime prie balsavimo dėl mūsų (rezoliucijos) projekto“ trečiadienio popietę.

Keli diplomatai sakė, jog prieštaravimus dėl pranešimo teksto išsakys bent trys Saugumo Tarybos narės.

Rusijos siūlomoje rezoliucijoje raginama nutraukti smurtą, palaikyti Egipto vadovaujamas pastangas sudaryti paliaubas ir paskatinti Izraelį bei Palestinos Autonomiją atnaujinti įšaldytas derybas, nurodoma projekto kopijoje, kurią gavo naujienų agentūra AFP.

Jeigu balsavimui būtų pateikta Rusijos siūloma rezoliucija, ją tikriausi blokuotų Jungtinės Valstijos, kurios sistemingai blokuoja rezoliucijas, kritikuojančias Izraelį.


Šiame straipsnyje: GazaGazos ruošaskaras

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių