JAV policija laukia įtariamo Bostono maratono sprogdintojo atsakymų

JAV policija laukia atsakymų iš sunkiai sužeisto įtariamojo dėl sprogdinimų Bostono maratone, o žiniasklaidai pranešė, kad jam į klausimus tenka atsakinėti raštu dėl žaizdos gerklėje.

Tyrėjai, kurie laukia, kada galės apklausti penktadienį sučiuptą 19-metį čečėną Džocharą Carnajevą, mėgina nustatyti, ar gerklę jis susižalojo mėgindamas nusižudyti, dienraštis „USA Today“ citavo vieną federalinės teisėsaugos pareigūną.

Vienas teisėsaugos pareigūnas sakė naujienų agentūra AFP, kad kovos su terorizmu agentai, apmokyti tardyti „ypač vertingus“ suimtuosius, laukia, kada galės apklausti Dž. Carnajevą, laikomą ligoninėje „Beth Israel Deaconess“, kur taip pat gydomi kai kurie iš maždaug 180 žmonių, sužalotų per dvigubą sprogdinimą Bostone balandžio 15-ąją.

Kaip pranešama, be šautinės burnos ir kaklo žaizdos Dž. Carnajevui taip pat yra peršauta koja. Manoma, kad jis susižalojo arba buvo sužeistas per susišaudymą su teisėsaugos pareigūnai naktį prieš jo areštą.

Sprogdinimai Bostono maratone, per kuriuos žuvo trys žmonės, buvo didžiausias išpuolis Jungtinėse Valstijose po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Niujorke ir Vašingtone.

Kol kas nepranešama, kada Dž. Carnajevui galėtų būti pateikti kaltinimai ir kaip jie būtų formuluojami.

Griežčiausias kaltinimas, kokį gali pateikti federaliniai prokurorai - masinio naikinimo ginklo panaudojimas žudyti žmonėms, o už tokį nusikaltimą gali būti skirta mirties bausmė. Tačiau Masačusetso valstijoje mirties bausmė yra panaikinta.

JAV pareigūnai nurodė, kad elitinių tardytojų grupė apklaus šį Masačusetso koledžo studentą, nepaskelbę jam vadinamųjų Mirandos teisių, užtikrinančių įtariamojo teisę tylėti ir teisę į advokatą. Tokią išimtį leidžiama taikyti, kai visuomenei gresia betarpiškas pavojus - pavyzdžiui, kai numanoma, kad kur nors yra padėta susprogdinti parengta bomba.

Amerikos pilietinių teisių sąjungos (ACLU) vykdomasis direktorius Anthony Romero (Entonis Romeras) sakė, kad ši teisinė išlyga gali būti taikoma tik kol išlieka grėsmė visuomenės saugumui ir kad išimtis Mirandos teisių paskelbimui nėra „neriboto galiojimo“.

Federalinės viešųjų gynėjų biuras Masačusetse sakė sutinkantis atstovauti Dž.Carnaevui, kai jam bus pateikti kaltinimai. Masačusetso viešoji advokatė Miriam Conrad (Miriam Konrad) sakė, kad jam reikėtų kuo greičiau paskirti teisininką, nes kyla „rimtų klausimų dėl jo galimo tardymo“.

Tačiau Atstovų Rūmų narys respublikonas Mike'as Rogersas (Maikas Rodžersas) sakė televizijos NBC laidai „Meet the Press“, jog jam nekelia susirūpinimo faktas, kad vyriausybė nusprendė nesupažindinti įtariamojo su jo teisėmis.

Pasak M. Rogerso, Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai visų pirma turi sužinoti, kur yra kitos bombos, o ne išgauti įtariamojo parodymų, kurie galėtų būti panaudoti prieš jį teisme.

M.Rogersas, buvęs FTB agentas, sakė, kad prieš šį įtariamąjį surinkta pakankamai įrodymų, kad jį nebūtų vargo nuteisti.

Tyrėjai kol kas nepateikė jokių galimų sprogdinimų Bostone motyvų. Tačiau interviu su pareigūnais ir pažinojusiais Džocharą bei jo vyresnį brolį Tamerlaną Carnajevą rodo, jog pastarasis jautė priešiškumą Jungtinėms Valstijoms, vis uoliau išpažino islamą ir darė įtaką savo jaunesniam broliui.

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) 2011 metais prašė FTB pateikti informacijos apie Tamerlaną Carnajevą, kuris buvo radikalus islamo sekėjas, šeštadienį sakė du teisėsaugos pareigūnai.

Kaip sakoma FTB pranešime spaudai, viena užsienio vyriausybė yra nurodžiusi, jog Tamerlanas Carnajevas yra uolus musulmonas ir kad jo pažiūros galėjo drastiškai pasikeisti nuo 2010 metų, kai jis ruošėsi aplankyti neramų Rusijos Šiaurės Kaukazo regioną ir galbūt susitikti su neįvardytomis pogrindinėmis organizacijomis.

FTB neįvardijo, kuri vyriausybė pateikė šios informacijos, tačiau minėti du pareigūnai sakė, kad tai buvo Rusija. Pareigūnai atsisakė viešinti savo vardus, nes nebuvo įgalioti viešai kalbėti apie šiuos reikalus.

FTB pranešime sakoma, kad jo agentai reaguodami apklausė Tamerlaną ir jo artimuosius, tačiau nenustatė jokių vidaus arba užsienio teroristinės veiklos požymių.

Biuras nurodė patikrinęs įvairius šaltinius, tokius kaip įtariamojo kontaktai telefonu ir internetu, jo kelionės ir ryšiai su kitais žmonėmis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių