JAV padidinta saugumo parengtis reaguojat į pašto siuntose aptiktus sprogmenis

Jungtinės Valstijos šeštadienį ėmė aiškintis, kas siekė atakuoti žydų religinius centrus Čikagoje, kai Didžiojoje Britanijoje ir Dubajuje buvo aptiktos pašto siuntos su sprogmenimis, pasiųstos iš Jemeno.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) penktadienį pažadėjo, kad šalies pareigūnai visomis išgalėmis sieks surasti paketų, kuriuos jis pavadino įtikinama teroristine grėsme, siuntėjus.

Įtartinos siuntos buvo adresuotos dviem Čikagoje esančioms sinagogoms.

B.Obama nurodė, kad saugumo priemonės oro uostuose išliks sugriežtintos, kol tai bus reikalinga. JAV pareigūnai sakė ieškantys daugiau paketų, siunčiamų iš Jemeno, kuriame aktyviai veikia prieš Ameriką nusistatę kovotojai.

Pastaroji grėsmė sukėlė nerimą amerikiečiams likus kelioms dienoms iki kadencijos vidurio Kongreso rinkimų, prieš kuriuos daugiau dėmesio buvo skiriama ekonomikos problemoms, o ne terorizmo pavojams.

Dėl pastarojo incidento įtariama Jemene veikianti džihadistų grupuotė Arabijos pusiasalio "al Qaeda", kuri anksčiau prisiėmė atsakomybę dėl nepavykusio mėginimo pernai Kalėdų dieną susprogdinti į Detroitą skridusį keleivinį lainerį.

Ši grupuotė siejama su tarptautiniu teroristų tinklu "al Qaeda", kurio kovotojai 2001 metų rugsėjo 11 dieną Jungtinėse Valstijose užgrobė kelis keleivinius lėktuvus ir įvykdė atakas, nusinešusias apie 3 000 gyvybių.

"Atlikus šių paketų pirminius tyrimus nustatyta, kad juose tikriausiai esama sprogstamųjų medžiagų", - B.Obama sakė per trumpą spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose.

TIE PATYS SPROGMENYS

Dienraštis "The New York Times" praneša, kad įtartinuose paketuose rasta pentaeritritolio tetranitrato (PETN) - tos pačios sprogstamosios medžiagos, kuri buvo panaudota per pernai gruodį mėgintą įvykdyti išpuolį. Tąsyk apatinėse kelnaitėse įsiūtą bombą į lėktuvą įsinešė vienas Nigerijos pilietis, o ši ataka buvo suplanuota Jemene.

Laikraštis rėmėsi Atstovų Rūmų Nacionalinio saugumo komiteto nare demokrate Jane Harman (Džein Harman), kuri gavo informacijos iš JAV Transporto saugumo administracijos.

Šį kartą savadarbėse bombose buvo panaudotos kompiuterinių spausdintuvų kasetės, pripildytos sprogmenų, tačiau vienos iš jų sprogdiklį buvo galima sužadinti mobiliuoju telefonu, o kitoje buvo įtaisytas laikrodinis sprogdiklis, sakė J.Harman laikraščiui "The New York Times".

JAV teisėsaugos pareigūnai nepatvirtino šio pranešimo, sakydami, kad sprogmenys dar tiriami.

Baltieji rūmai pranešė, kad "abu šie paketai išsiųsti iš Jemeno" ir kad B.Obama buvo informuotas apie šią grėsmę ketvirtadienį.

Vienas iš paketų buvo rastas skubių siuntų tarnybos "United Parcel Service" (UPS) krovininiame lėktuve Rytų Midlendo oro uoste, esančiame už 260 kilometrų į šiaurę nuo Londono. Kita siunta rasta skubių siuntų tarnybos "FedEx Corp" objekte Dubajuje.

UPS ir "FedEx", kurios yra didžiausios pasaulyje siuntas transporto lėktuvais gabenančios kompanijos, pareiškė stabdančios siuntų gabenimą iš Jemeno. UPS lėktuvai buvo apieškoti Naujajame Džersyje ir Filadelfijoje, tačiau juose sprogmenų nebuvo rasta.

Ketvirtadienio vakarą gavęs informacijos apie šį pavojų, B.Obama nedelsdamas nurodė įtartinus transporto lėktuvus Filadelfijos ir Niuarko tarptautiniuose oro uostose nutempti į nuošalią vietą ir patikrinti, nes manyta, kad juose esama kitų siuntinių iš Jemeno.

JAV ir Kanados naikintuvai buvo pasiųsti palydėti vieną Junginių Arabų Emyratų lėktuvą į Niujorką, tačiau JAE pareigūnai vėliau nurodė, kad tame orlaivyje siuntų iš Jemeno nebuvo.

Vienas JAV pareigūnas ir kai kurie analitikai išsakė prielaidą, kad šie siuntiniai galėjo būti patikrinimas, kaip veikia krovinių tikrinimo procedūros ir kokia bus saugumo pareigūnų reakcija.

"Tai galėjo būti bandomasis mėginimas", - sakė JAV pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės

Pasak Baltųjų rūmų, grėsmę iš Jemeno padėjo nustatyti Saudo Arabija, o informacijos taip pat suteikė Didžioji Britanija ir Jungtiniai Arabų Emyratai.

B.Obamos patarėjas kovos su terorizmu reikalams Johnas Brennanas (Džonas Brenanas) atsisakė papasakoti, kaip Jungtinės Valstijos sužinojo apie šį sąmokslą, tačiau sakė žurnalistams: "Mes tuo rūpinomės. Stebėjome paketus, kurie kėlė nerimą."

Kalbėdamas apie galimus šio sąmokslo organizatorius, J.Brennanas nurodė: "Aišku, kad jie mėgino nustatyti pažeidžiamas vietas mūsų sistemoje. Mes sugebėjome išlikti pirma jų."


Šiame straipsnyje: JAVterorizmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių