JAV lėktuve užsirūkęs Kataro diplomatas sukėlė incidentą

Vienam Kataro diplomatui mėginus slapta parūkyti iš Vašingtono į Denveryje skridusio lėktuvo tualete trečiadienį buvo paskelbtas sprogdinimo pavojus, į orą buvo pakelti naikintuvai, o teisėsaugos struktūrose paskelbta aukšto lygio parengtis, pranešė pareigūnai.

Apieškojus tą vyrą, jokių sprogmenų nebuvo rasta, o pareigūnai nemano, kad jis norėjo kam nors pakenkti, sakė vienas aukštas teisėsaugos pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.

Šis incidentas įvyko praėjus trims mėnesiams po to, kai vienas Nigerijos pilietis Kalėdų dieną mėgino įvykdyti teroro ataką prie Detroito artėjusiame lėktuve.

Nuo to laiko teisėsaugos pareigūnai, lainerių įgulos ir keleiviai budriai stebi, kad tokių atvejų nepasikarotų. Ankstesnis incidentas atskleidė dideles spragas JAV nacionalinio saugumo sistemoje ir paskatino nedelsiant pakeisti įtariamų teroristų išaiškinimo procedūras.

Vienos arabų šalies diplomatas, gavęs informacijos apie trečiadienį įvykusį incidentą, nurodė, kad jį išprovokavo Kataro diplomatas Mohammedas al Madadi. Vienas teisėsaugos pareigūnas sakė, kad tam diplomatui baudžiamieji kaltinimai nebus pareikšti.

Du teisėsaugos pareigūnai pranešė, kad tyrėjai to vyro klausinėjo apie tualete pasklidusį dūmų kvapą. Šis pajuokavo, kad mėgino padegti savo batus, tikriausiai turėdamas omenyje 2001 metais Richardo Reido įvykdytą mėginimą susprogdinti vieną JAV lainerį batuose paslėptomis bombomis.

Šie šaltiniai prašė neskelbti jų vardų, nes jie nebuvo įgalioti kalbėti apie vykstantį tyrimą.

Pareigūnai nurodė, kad tame lėktuve buvę oro maršalai sulaikė tą vyrą ir kad jis buvo apklaustas. Lėktuvas saugiai nutūpė, tačiau į orą buvo pakelti naikintuvai.

Po šio įvykio praėjus kelioms valandoms, diplomatas tebebuvo apklausiamas tyrėjų.

Pastarasis incidentas įvyko laineryje "Boeing 757", skraidinusiame 157 keleivius ir šešis įgulos narius, sakė oro bendrovės "United Airlines" atstovas spaudai Michaelas Trevino. Tas lėktuvas pakilo iš Ronaldo Reagano nacionalinio oro uosto Vašingtone 17 val. 19 min. vietos (ketvirtadienį 19 min. po vidurnakčio Lietuvos) laiku, o 19 val. (4 val.) nutūpė Denverio tarptautiniame oro uoste.

Lainerio įgula per radiją paprašė oro dispečerių, kad nutūpusį lėktuvą pasitiktų teisėsaugos pareigūnai, sakė M.Trevino .

Keleiviam nebuvo leidžiama išlipti iš lėktuvo dar beveik valandą, o vėliau jie buvo apklausti oro uosto ugniagesių stotyje.

JAV prezidentą Baracką Obamą, kuris lėktuvu "Air Force One" skrido į Prahą, apie tą incidentą informavo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais generolas Jimas Jonesas ir Nacionalinės saugumo tarybos vadovas Denisas McDonough, sakė vienas anonimu pageidavę Baltųjų rūmų pareigūnas.

JAV vadovas tuo metu skrido į Čekijos sostinę, kur ketvirtadienį pasirašys branduolinės ginkluotės mažinimo sutartį su Rusija.

Vienas aukštas JAV Valstybės departamento pareigūnas sakė, kad preliminariai nustatyta, jog pastarąjį incidentą sukėlė vienas Kataro diplomatas. Pareigūnas pridūrė, kad nustačius, jog diplomatas įvykdė kokį nors nusikaltimą, bus "diplomatinių ir kitokių pasekmių".

Naujausiame Valstybės departamento paskelbtame Diplomatų sąraše, kuriame suregistruoti Jungtinėse Valstijose dirbantys užsienio diplomatai, nurodoma, kad Mohammedas Yaaqobas Y.M. al Madadi yra Kataro ambasados Vašingtone trečiasis sekretorius. Toks diplomatinis postas yra gana žemo rango, tačiau kol kas nežinoma, kokios buvo to diplomato pareigos.

Jungtinėse Valstijose užsienio diplomatams, kaip ir Amerikos diplomatams užsienyje, taikoma teisinė neliečiamybė.

Pasak pareigūnų, buvo patvirtinta, jog tas asmuo tikrai yra Kataro diplomatas. Jeigu būtų nustatyta, kad jis įvykdė nusikaltimą, JAV pareigūnai gali nuspręsti prašyti Kataro, kad šiam asmeniui būtų panaikinta neliečiamybė - tokiu atveju jis galėtų būti teisiamas. Kataras tokį prašymą gali atsisakyti vykdyti, o tada katarietis veikiausiai būtų išsiųstas iš Jungtinių Valstijų.

Verslo informacijos portalas "LinkedIn" nurodė, kad M.al Madadi Vašingtone gyveno bent nuo 2007 metų, kai pradėjo studijuoti George'o Washingtono universiteto verslo mokykloje.


Šiame straipsnyje: rūkymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių