JAV konsulatą Libijoje rugsėjį puolė ir padegė ginkluota minia

Dešimtys ginkluotų vyrų praeitą mėnesį įsiveržė į JAV konsulatą Bengazyje, padegė jo pastatą ir vaikėsi darbuotojus, antradienį pasakojo amerikiečiai pareigūnai, pateikdami išsamų ir dramatišką šiame Libijos mieste įvykdyto kruvino išpuolio vaizdą.

Pasak jų, neturėta jokių duomenų, kurie būtų galėję perspėti apie rengiamą ataką, o iki šių įvykių likus kelioms valandoms gatvės prie diplomatinės atstovybės atrodė ramios.

Šis naujas pasakojamas kertasi su pirminiais pranešimais, kuriuos JAV valstybės departamentas buvo pateikęs praėjus kelioms valandoms po rugsėjo 11 dieną įvykdytų išpuolių. Juose buvo sakoma, kad ši ataka kilo „spontaniškai“, protestuojant prieš vieną Amerikoje sukurtą kurstantį antiislamišką filmą.

„Nebuvo jokių veiksmų imtis skatinančių duomenų apie kokią nors planuojamą arba neišvengiamą ataką“, - sakė vienas aukštas Valstybės departamento pareigūnas, išsamiai nupasakojęs šio didelio masto išpuolio prieš diplomatinį kompleksą ir kitą netoliese esantį pastatą įvykių eigą.

JAV ambasadorius Chrisas Stevensas, kuris žuvo per šią ataką, viešėjo konsulate, nes tą dieną buvo minimos 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių prieš Jungtines Valstijas metinės, o jis dalyvavo keliuose susitikimuose. Prie komplekso vartų kartu su savo paskutiniu svečiu - vienu Turkijos diplomatu - jis priėjo apie 20 val. 30 min. vietos laiku.

„Jie atsisveikino ir išėjo į gatves. Viskas buvo ramu - 20 val. 30 min. nebuvo nieko neįprasta; visą dieną nebuvo įvykę nieko neįprasta“, - sakė kitas pareigūnas.

Paklaustas, kodėl Valstybės departamento pareigūnai iš pradžių teigė, kad Bengazyje vyko protestas prieš mėgėjišką filmą „Musulmonų nekaltumas“ (Innocence of Muslims), pirmasis pareigūnas atsakė, jog šį klausimą reikėtų užduoti „kitiems. Tai nebuvo mūsų išvada“.

Kalbėdamas prieš trečiadienį vyksiantį pirmąjį viešą Kongreso posėdį dėl numanomų konsulato apsaugos trūkumų, pareigūnas teigė, jog sunku pasakyti, koks saugumo lygis būtų padėjęs atremti tokią ataką.

„Aukų skaičius ir ginkluotų žmonių skaičius neturėjo precedento. Anksčiau tokių išpuolių nėra buvę Libijoje, Tripolyje, Bengazyje arba kitur - per mūsų darbo tenai laikotarpį“, - pareigūnas sakė žurnalistams.

"Būtų labai, labai sunku rasti tokios atakos precedentą pastarųjų laikų diplomatinėje istorijoje, - pridūrė jis.

JAV prezidento demokrato Baracko Obamos administracija buvo kritikuojama respublikonų dėl prieštaringų pranešimų apie šį išpuolį, taip pat dėl numanomų diplomatinių atstovybių apsaugos trūkumų.

Telefoninėje konferencijoje su žurnalistais dalyvavę du Valstybės departamento pareigūnai sakė, kad įnirtingas puolimas rytiniame Bengazio mieste prasidėjo rugsėjo 11-ąją apie 21 val. 40 min. vietos (10 val. 40 min. Lietuvos) laiku - tuojau po to, kai Ch.Stevensas nuėjo miegoti.

Ch.Stevensas ir trys kiti JAV atstovybės darbuotojai žuvo, kai dešimtys iki dantų ginkluotų užpuolikų pirmiausiai įsiveržė į konsulatą, o vėliau buvo ilgokai apsiautę kitą diplomatinės atstovybė rezidenciją, esančią už maždaug dviejų kilometrų.

Pirmiausiai ramybę konsulato prieigose sudrumstė šaudymas ir sprogimai, o apsaugos kamerų rodomą vaizdą stebintys darbuotojai pamatė „daug ginkluotų vyrų, plūstančių į kompleksą“, pasakojo pirmasis pareigūnas.

Pagrindiniame komplekse buvo penki JAV diplomatinio saugumo agentai, iš kurių du atvyko kartu su Ch.Stevensu iš Tripolio, o trys dirbo Bengazyje. Jame taip pat buvo keturi vietos apsaugininkai, atsiųsti Vasario 17-osios kovotojų brigados, kuriai Libijos valdžia yra patikėjusi užtikrinti diplomatinių atstovybių apsaugą.

Ginkluoti užpuolikai iš lauko aplaistė vieno konsulato pastato sienas dyzelinu ir jį padegė, o po to įsiveržė į pagrindinę rezidenciją, aplaistė degalais baldus ir sukėlė gaisrą, nuo kurio pakilo tirštų aitrių dūmų debesys.

Vienas ginkluotas amerikietis apsaugininkas perspėjo Ch.Stevensą, ir jie kartu su JAV informacijos vadybininku Seanu Smithu pasitraukė į įtvirtintą slėptuvę, kurioje buvo vaistų ir vandens atsargų. Ši slėptuvė buvo įrengta pagrindinės rezidencijos gyvenamųjų apartamentų drabužinėje.

Tačiau netrukus trys vyrai pradėjo dusti nuo pasklidusių dūmų ir, perėję į vonios kambarį su grotuotu langu, nusprendė mėginti pro jį išsiveržti, nors komplekso kieme švilpė trasuojančios kulkos ir sproginėjo granatos.

Mėgindami pabėgti, trys amerikiečiai išsiskyrė. S.Smithas žuvo per gaisrą, o jo kūnas buvo rastas per desperatiškas JAV apsaugininkų paieškas.

Tuo tarpu Ch.Stevensas kažkokiu būdu buvo nuvežtas į ligoninę, o vėliau tą pačią naktį jo kūnas buvo grąžintas JAV diplomatiniams pareigūnams.

Galiausiai pagrindinis kompleksas buvo evakuotas, o likę apsaugininkai šarvuotu automobiliu išsiveržė per chaoso apimtas gatves į netoliese esančią kitą rezidenciją, kuri apie 4 val. buvo apšaudyta iš minosvaidžių.

„(Ugnis) buvo taikli, o kai kurie minosvaidžio sviediniai krito ant rezidencijos stogo. Jie iškart užmušė du ten buvusius saugumo agentus ir sunkiai sužalojo vieną iš agentų, kuris atvyko iš (konsulato) komplekso“, - pasakojo pirmasis JAV pareigūnas.

Vėliau atvyko pastiprinimas iš Tripolio, o papildoma rezidencija buvo evakuota. Visi darbuotojai, žuvusiųjų palaikai ir sužeistieji per du reisus buvo išskraidinti į Libijos sostinę.


Šiame straipsnyje: JAVLibijamusulmonaiislamas,

NAUJAUSI KOMENTARAI

jonc

jonc portretas
va suprato musulmonai,kas kalčiausias,diel neramumų ju šalyje. O kiek dar nesupratusiu?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą
  Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą

  Pernai rudenį sukako 25 metai, kai Lietuva atnaujino diplomatinius santykius su Lenkija. Jei kas galėtų ir švęsti, anot politologų, tai verslininkai, prekybininkai, mokslo ir meno atstovai. Politiniu lygiu buvo bendradarbiaujama su pertrūkiais. &S...

  1
 • D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus
  D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus

  Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį tviteryje sukritikavo milijonus žmonių, tarp jų ir garsenybes, šeštadienį, dieną po jo prisaikdinimo, išėjusių į gatves visoje Amerikoje protestuoti. ...

  5
 • Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše
  Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše

  Garsioji amerikiečių dainininkė Madonna netikėtai pasirodė šeštadienį Vašingtone vykusioje protesto akcijoje, kurioje dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių, pasisakiusių už moterų teises bei prieš naująjį JAV prez...

  4
 • Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą
  Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą

  Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris) pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimas pažymi naują erą, ir Berlynas sieks greitai užsitikrinti &bd...

  1
 • Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?
  Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?

  Didžiosios Britanijos vyriausybė sekmadienį buvo apkaltinta nuslėpusi pernai buvusį nesėkmingą branduolinio atgrasinimo ginkluotės bandymą, kuris buvo atliktas likus vos kelioms savaitėms iki parlamentarų balsavimo už sistemos atnaujinimą. ...

 • Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus
  Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus

  Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) teigia ketinanti aptarti laisvosios prekybos ir NATO karinio aljanso svarbą penktadienį, kai Vašingtone susitiks su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldo Trumpu (Donaldu T...

 • Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus
  Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus

  Izraelio valdžia sekmadienį išdavė leidimus aneksuotose Rytų Jeruzalės teritorijose statyti 566 namus, pranešė miesto mero pavaduotojas. Tokie planai buvo atidėti laukiant JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijos. ...

  4
 • Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas
  Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas

  Pirmadienį į Estiją valstybinio vizito atvyksta Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. ...

 • Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus
  Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus

  Popiežius Pranciškus šeštadienį perspėjo nesižavėti populizmu, sakydamas, kad per rinkimus tai gali atvesti į pergalę panašius į Hitlerį „gelbėtojus“. ...

  2
 • „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą
  „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą

  „San Antonio Spurs“ treneris Greggas Popovichius (Gregas Popovičius) šeštadienį smarkiai sukritikavo naująjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), skirdamas beveik pusę prieš rungtynes surengtos spaudos konf...

  2
Daugiau straipsnių