JAV gaudavo informacijos apie Vokietijos kanclerės Merkel koalicijos formavimą

Tinklalapio "WikiLeaks" paviešinti JAV valstybės departamento dokumentai rodo, kad Vašingtonas turi Berlyne didelį informatorių tinklą ir gaudavo konfidencialių duomenų apie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel koalicijos derybas formuojant dabartinę vyriausybę, rašo vokiečių savaitraščio "Der Spiegel" naujienų svetainė.

Dalis iš daugiau nei 250 tūkst. paviešintų slaptų JAV valstybės departamento dokumentų rodo, kad Amerikos diplomatai naująją Vokietijos vyriausybę vertino labai kritiškai.

Ypač neigiamai vaizduojamas užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle, vadovaujantis liberaliai Laisvųjų demokratų partijai (FDP). Viename slaptame dokumente jis vadinamas nekompetentingu, pasipūtusiu ir kritiškai vertinančiu Ameriką.

JAV diplomatai praneša, kad jiems sunku dirbti su ministru, kuris laikomas "paslaptingu", turi mažai patirties užsienio politikoje ir "išlieka skeptiškas dėl JAV".

Iš JAV ambasados Berlyne pernai rugsėjo 22 dieną išsiųstame diplomatinio susirašinėjimo dokumente teigiama, kad G.Westerwelle yra "energija trykštanti asmenybė", todėl jam sunku nusileisti, kai "kyla kokių nors ginčų su kanclere Angela Merkel".

Tarp "WikiLeaks" paviešintos medžiagos yra 1 719 pranešimų, išsiųstų iš JAV ambasados Berlyne. Iš jų aiškėja, kad amerikiečiai diplomatai laiko A.Merkel parankesne politike, kai tenka bendrauti su Vokietijos vyriausybe, sprendžiant užsienio politikos klausimus.

Palyginus su G.Westerwelle, kanclerė turi "daugiau patirties vyriausybėje ir užsienio politikoje", mano JAV diplomatai.

Tačiau Vokietijos vyriausybės vadovė šiuose dokumentuose taip pat yra tiesmukai kritikuojama: keliuose pranešimuose ji vadinama "teflonine Merkel", nes prie jos niekas neprikimba.

"Ji vengia rizikuoti ir retai būna kūrybinga", - sakoma viename pranešime, išsiųstame pernai kovo 24 dieną.

Vienas šaltinis pernai spalį dažnai teikdavo informacijos apie vykusias derybas dėl valdžios pasidalijimo tarp koalicijos partnerių - A.Merkel konservatyvios Krikščionių demokratų partijos ir G.Westerwelle FDP.

Amerikiečių informatorius buvo "jaunas ir kylantis" politikas, ištikimas FDP, pernai spalio 9 dieną rašė JAV ambasadorius Berlyne Philipas Murphy.

Šis šaltinis "anksčiau yra pasiūlęs (ambasados darbuotojui) vidinių partijos dokumentų". Jis esą buvo pasiruošęs pateikti savo asmenines pastabas ir perduoti dokumentus, susijusius su derybomis dėl vyriausybės formavimo.


Šiame straipsnyje: WikiLeaksMerkel

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių