Įtariamo Bostono sprogdintojo tėvai pasakojo apie jo kelionę į Rusiją

Tamerlano Carnajevo, įtariamo įvykdžius sprogdinimus per maratoną Bostone, tėvai sekmadienį tvirtino, kad į Dagestaną ir Čečėniją jis praeitais metais vyko aplankyti savo giminaičių ir kad ta kelionė niekaip nesusijusi su tame Rusijos regione veikiančiais islamistais kovotojais.

Tačiau šis čečėnas negalėjo būti apsaugotas nuo atakų, kurios buvo įvykdytos neramiame Šiaurės Kaukazo regione per šešis mėnesius trukusią viešnagę.

26 metų T.Carnajevas ir jo 19-metis brolis Džocharas Carnajevas kaltinami padėję dvi bombas netoli Bostono maratono finišo linijos balandžio 15 dieną, kurioms sprogus žuvo trys žmonės, o dar per 180 buvo sužeisti.

Pasak tyrėjų, po trijų dienų broliai nužudė vieną universiteto policijos pareigūną, pagrobė automobilį ir jo vairuotoją, kurį vėliau paleido nenukentėjusį, ir įsitraukė į susišaudymą, per kurį Tamerlanas buvo nukautas. Jo brolis tuomet pabėgo, tačiau buvo sučiuptas kitą dieną - gyvas, tačiau sunkiai sužeistas.

Pasak Federalinio tyrimų biuro (FTB), kilus pirmiems įtarimams dėl brolių čečėnų, pareigūnai peržiūrėjo apie juos turimus duomenis ir nustatė, kad 2011 metų pradžioje vienos šalies vyriausybė prašė suteikti informacijos apie Tamerlaną. Teisėsaugos pareigūnai vėliau patvirtino, kad šios informacijos prašė Rusija.

FTB nurodė gavusi informacijos, jog Tamerlanas yra „radikalaus islamo sekėjas“ ir kad ketina atvykti į tą neįvardytą šalį, kur tikriausiai susitiks su neįvardytomis pogrindinėmis grupuotėmis.

Tąsyk FRB apklausė T.Carnajevą ir jo šeimos narius, tačiau jokių teroristinės veiklos požymių nerado.

Nuo to laiko nebuvo rasta jokių įrodymų, siejančių Tamerlaną su kovotojų grupuotėmis, veikiančiomis Rusijos Šiaurės Kaukaze. Tuo tarpu grupuotė „Kaukazo emyratas“, kurią Rusija ir JAV laiko teroristine organizacija, sekmadienį paneigė esanti kaip nors susijusi su ataka Bostone.

Tačiau Tamerlano kelionė į Rusiją 2012 metų sausį buvo sukėlusi klausimų.

Jaunuolio tėvas sakė, kad jo sūnus buvo su juo Machačkaloje - Dagestano respublikos sostinėje, kur jų šeima gyveno, kol prieš dešimtmetį persikėlė į Jungtines Valstijas. Brolių tėvas neseniai sugrįžo į Dagestaną.

„Jis buvo su manimi čia, Machačkaloje, - Anzoras Carnajevas sakė naujienų agentūrai “The Associated Press„ (AP), duodamas interviu telefonu. - Jis miegodavo iki trečios valandos dienos. Paklausiau jo: “Ar čia atvažiavai miegoti?„ Jis vaikščiojo į svečius - vienur ir kitur. Jis nueidavo kur nors pavalgyti. Tuomet grįždavo ir eidavo miegoti.“

Tėvas pridūrė, kad jo sūnus eidavo melstis į mečetę, tačiau ten jis negalėjo būti paveiktas radikalių imamų, nes jie laikosi atokiuose kalnų kaimuose.

Viena moteris, dirbanti krautuvėlėje priešais daugiabutį, kuriame gyvena Carnajevai, sakė praeitą vasarą matydavusi jo sūnų tik vieną mėnesį. Moteris teigė, kad tas vaikinas buvo puošeiva.

„Jis labai kruopščiai rengdavosi, - pasakojo Marina Abdulajeva. - Jo batai būdavo tokios pat spalvos kaip drabužiai. Tai buvo vasariniai bateliai - lengvi, su daugeliu skylučių odoje.“

Anzoras Carnajevas nurodė, kad jis kartu su sūnumi buvo nuvykęs į kaimyninę Čečėniją. „Jis važiavo su manimi du kartus - pasimatyti su mano dėdėmis ir tetomis. Aš jų turiu daug“, - aiškino tėvas.

Jis taip pat sakė, kad jiedu aplankė vieną iš Tamerlano seserų, gyvenančią su savo vyru Čečėnijos miestelyje Urus Martane. Visi jo svainio broliai dirba policijoje, pavaldžioje Čečėnijos lyderiui Ramzanui Kadyrovui, teigė Anzoras.

Maskva suteikė R.Kadyrovui veiksmų laisvę, siekiant stabilizuoti padėtį Čečėnijoje po dviejų karų tarp federalinių pajėgų ir čečėnų separatistų nuo 1994 metų. Grėsminga R.Kadyrovo policija ir saugumo pajėgos yra kaltinamos daugeliu žmogaus teisių pažeidimų.

Čečėnijos kova dėl nepriklausomybė peraugo į islamistų sukilėlių judėjimą, apėmusį visą Šiaurės Kaukazą, o Dagestanas šiuo metu yra neramiausias regionas.

2012-ųjų vasarį, tuojau po Tamerlano Carnajevo atvykimo į Dagestaną, per keturias dienas trukusią operaciją prieš kelias sukilėlių grupuotes Čečėnijoje ir Dagestane žuvo 17 policininkų ir bent 20 kovotojų.

Gegužę Machačkaloje driokstelėjo du sprogmenų prikrauti automobiliai, užmušę bent 13 žmonių, o dar apie 130 sužeidę. Tame regione taip pat beveik kasdien pasitaikydavo kitų sproginimų bei išpuolių prieš policiją ir kitus pareigūnus.

„Kaukazo emyratas“ sekmadienį pareiškė, kad jo mudžahidai nekovoja su Jungtinėmis Valstijomis.

„Mes kariaujam su Rusija, kuri ne vien atsakinga už Kaukazo okupaciją, bet ir už baisius nusikaltimus musulmonams“, - sakoma grupuotės tinklalapyje „Kavkaz Center“.

Ši grupuotė iškėlė prielaidą, jog Rusijos slaptosios tarnybos būtų buvusios labai suinteresuotos įvykdyti ataką Bostone.

Nors Dagestaną krečia smurtas, Anzoras Carnajevas sekmadienį sakė, kad jo sūnus nenorėjo grįžti į Ameriką ir galvojo, kaip galėtų imtis verslo. Tačiau tėvas teigė paraginęs sūnų grįžti į Jungtines Valstijas ir siekti tapti jų piliečiu. Tamerlanas grįžo į Ameriką pernai liepą.

Jo motina nurodė, kad jis buvo apklaustas, kai atvyko į Niujorko oro uostą.

„Jis man sakė telefonu: “Įsivaizduoji, mama, jie man uždavinėjo įdomius klausimus, tarsi būčiau kažkoks keistas ir baisus žmogus: „Kur jūs buvote?“ Ką ten veikėte?", - Zubeidat Carnajeva prisiminė savo sūnaus žodžius.

Abu tėvai tvirtino, kad FTB toliau stebėjo Tamerlaną ir kad abu jų sūnūs buvo pakišti.

Sekmadienį jų motina pareiškė, kad FTB buvo susisiekęs su Tamerlanu po mirtino sprogdinimo per maratoną. Jeigu šis teiginys teisingas, jis yra pirmoji užuomina, kad FTB įtarė šį jaunuolį dar prieš prasidedant gaudynėms ketvirtadienio vakarą.

Tuo tarpu FTB atstovas Michaelas Kortanas (Maiklas Kortanas) Vašingtone gynė dviem dienomis anksčiau paskelbtą šios agentūros pranešimą, jog Tamerlanas Carnajevas į jos akiratį buvo patekęs tik 2011-ųjų vasarį.

Prieš dvi dienas paskelbtame FTB pranešime sakoma, kad Tamerlano ir jo brolio tapatybė paaiškėjo tik penktadienį, kai vyresnysis brolis žuvo per susišaudymą.

Motinos teiginių nepriklausomi šaltiniai negalėjo patvirtinti, o anksčiau ji yra padariusi pareiškimų, kurie, regis, rodo, kad ji ne visiškai supranta, kas nutiko Bostone.

Ketvirtadienio popietę pareigūnai paskelbė nuotraukas ir vaizdo įrašą, kuriuose matomi broliai Carnajevai, tačiau tuo metu jų tapatybė nebuvo žinoma. Tamerlanas Carnajevas buvo nukautas tos pačios dienos vakarą.

Z.Carnajeva sakė, kad jos vyresnysis sūnus jai sakė telefonu, kad jam skambino federaliniai tyrėjai, informavę, kad jis laikomas įtariamuoju ir kad jis turi atvykti į apklausą..

Pasako motinos, jos sūnus atsisakė vykti į apklausą.

„Paklausiau, kuo jie mane įtaria?“ - Z.Carnajeva citavo Tamerlano žodžius. - Tai jūsų problema, ir jeigu jums reikia manęs, turėtumėte atvykti pas mane."

Motina, kalbėdama telefonu iš Čečėnijos, tvirtino, kad Tamerlanas jai sakė norintis nuvežti savo brolį į universitetą. Z.Carnajeva teigė, kad jos sūnus vėliau paskambino savo žmonai ir sakė, kad jį persekioja ir į jį šaudo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių