Įtariamas teroristas Abu Qatada paleistas iš Britanijos kalėjimo

Įtariamas teroristas Abu Qatada antradienį už užstatą buvo paleistas iš Britanijos griežto režimo kalėjimo, nes teismas patenkino šio asmens, vadinamo Osamos bin Ladeno dešiniąja ranka Europoje, apeliaciją dėl deportavimo į Jordaniją.

Šis radikalių pažiūrų musulmonų pamokslininkas, pradėjęs eiti šeštą dešimtį metų, iš kalėjimo „Long Lartin“ centrinėje Anglijoje buvo išvežtas juodu mikroautobusu, parodė televizija.

Manoma, kad Abu Qatada bus nuvežtas į namus Londono šiaurės vakaruose, kur jam 16 valandų per parą galios komendanto valanda. Tačiau jis galės išeiti iš namų nuo 8 val. ryto iki 4 val. po pietų.

Jis privalės nešioti elektroninį sekimo prietaisą, jam bus draudžiama susitikti su tam tikrais asmenimis.

Šis barzdotas palestiniečių kilmės jordanietis britų kalėjime sėdėjo pastaruosius septynerius metus, kovodamas su grėsusiu išdavimu Jordanijai, be to, nuo 2002-ųjų iki 2005-ųjų nemažai laiko buvo sulaikytas ar gyveno namų arešto sąlygomis.

1998 metais Abu Qatada Jordanijoje už akių buvo nuteistas dėl dalyvavimo teroro išpuoliuose.

Pirmadienį paskelbtas teisėjų sprendimas patenkinti jo apeliaciją prieš išdavimą Jordanijai buvo didelis smūgis britų vyriausybei, kuri septynerius metus siekė jį deportuoti.

Ministro pirmininko pavaduotojas Nickas Cleggas antradienį sakė, kad vyriausybė yra pasiryžusi deportuoti Abu Qatadą.

„Griežtai nesutinkame su teismo sprendimu. Mes jį apskųsime, - sakė jis televizijai ITV. - Esame absoliučiai pasiryžę pamatyti, kaip šis vyras įlipa į lėktuvą ir grįžta į Jordaniją; jo vieta - ne čia“.

Vidaus reikalų sekretorė Theresa May yra sakiusi, jog išduoti Abu Qatadą ji nurodė gavusi Jordanijos patikinimą, kad prieš jį pakartotinio teismo proceso metu nebus naudojami jokie įrodymai, išgauti kankinant du kitus vyrus.

Tačiau Specialioji imigracijos apeliacijų komisija - pusiau slapta britų teisėjų institucija, kuri priima sprendimus nacionalinio saugumo klausimais, - nurodė, kad to užtikrinti neįmanoma.

T.May po pirmadienio sprendimo parlamentui sakė: „Qatada yra pavojingas žmogus, įtariamas teroristas, kaltinamas rimtu nusikaltimu savo šalyje Jordanijoje“.

Ji sakė mananti, kad galutinį sprendimą priėmęs teisėjas pritaikė „neteisingą teisinį tyrimą“ ir pridūrė: „Itin netinkama tai, kad Abu Qatada dar nėra deportuotas į Jordaniją. Vyriausybės viena po kitos nuo 2001 metų gruodžio bandė jį perkelti. Jis jau seniai susijęs su “al Qaeda„. Britų teismai nustatė, kad jis “teikia religinį pateisinimą smurto ir teroro veiksmams".

Europos Žmogaus Teisių Teismas anksčiau šiais metais nusprendė, jog Abu Qatados negalima deportuoti, kol yra „reali rizika, kad prieš jį (galimo pakartotinio teismo proceso metu) bus panaudoti kankinimais išgauti įrodymai“.

T.May tuomet nuvyko į Jordaniją gauti garantijų, kad Abu Qatadai bus užtikrintas teisingas teismas, ir Europos Žmogaus Teisių Teismas leido jį išduoti.

Tačiau minėtas imigracijos tribunolas pirmadienį nusprendė, jog buvusių kitų Abu Qatados bylos atsakovų - al Hamasheroir Abu Hawshero - pareiškimai, kurie, kaip įtariama, buvo išgauti kankinimais, kelia pavojų, kad bet koks teismo procesas nebus teisingas.

Abu Qatada, dvasininkas ir penkių vaikų tėvas, kurio tikrasis vardas yra Omaras Mohammedas Othmanas, į Didžiąją Britaniją atvyko 1993 metais, prašydamas prieglobsčio, ir tapo galvos skausmu ne vienai britų vyriausybei.

Vaizdajuosčių su jo pamokslais buvo rasta Hamburge - bute, kuriuo naudojosi kai kurie iš lėktuvų pagrobėjų, įvykdžiusių 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas Jungtinėse Valstijose. Jis taip pat teisino žydų žudymą ir išpuolius prieš amerikiečius.

Vienas ispanų teisėjas kartą jį pavadino nukauto „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno dešiniąja ranka Europoje, tačiau pats Abu Qatada neigia kada nors buvo susitikęs su O.bin Ladenu.

Pirmą kartą jį deportuoti Britanija nurodė 2005 metais, o 2009-aisiais buvo atmesta apeliacija dėl to įsakymo. Tada

T.May pasirašė naują įsakymą dėl deportavimo, o Abu Qatada kreipėsi į minėtą Europos teismą.

Anksčiau šiais metais jis trumpam buvo paleistas už užstatą, bet paskui ir vėl areštuotas.

Spalio mėnesį Britanija Jungtinėms Valstijoms išdavė kitą radikalų islamistų pamokslininką Abu Hamzą ir dar keturis įtariamus teroristus.


Šiame straipsnyje: Abu Qatadaterorizmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Narsutis

Narsutis portretas
Gerai kad lietuvoi nera,uztenka cigonu,Klaipedoi iskart zmones sukiltu jai tokie islamistai gyventu,na o ten viskas papirkta,viska daro zvalgiba,jis isduos saviskius,tai bus kaip snipelis.o gal ir yra.

jonc

jonc portretas
Lietuvių kalboj nėra raidės Q,nera tokios raides ir arabiškame raidyne.Tai kaip man perskaityt žodį prasidedanti raide Q?...O gal čia ne lietuviška spauda?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių