Italija sutiko išsiųsti jūrų pėstininkus atgal į Indiją teisti

Italija pranešė sutikusi išsiųsti atgal į Indiją teisti dėl žmogžudystės du jūrų pėstininkus, nors anksčiau Roma buvo sukėlusi diplomatinį triukšmą pareiškimu, kad kariai į Indiją negrįš.

Kaip nurodoma, abu teisiamieji, kurie yra kaltinami dėl dviejų indų žvejų žūties pernai vasarį, į Indiją sugrįš dar šį penktadienį.

Massimiliano Latorre (Masimilianas Latorė) ir Salvatore Girone (Salvatorė Džironė) pabėgo nuo teismo, kai praėjusį mėnesį Indijos teismas jiems davė specialų leidimą grįžti į Italiją balsuoti rinkimuose.

Ketvirtadienį Italijos vyriausybė nurodė gavusi „pakankamus patikinimus“ iš Indijos pareigūnų „dėl to, kaip bus elgiamasi su tais jūrų pėstininkais, ir dėl jų pagrindinių teisių apsaugos“.

„Vyriausybė nusprendė, taip pat ir dėl šių jūrų pėstininkų interesų, išlaikyti įsipareigojimus, prisiimtus tada, kai jiems buvo leista išvykti dalyvauti rinkimuose, - (dėl jų) grįžimo į Indiją iki kovo 22-osios“, - sakoma vyriausybės pranešime.

„Jūrų pėstininkai sutiko su šiuo sprendimu“, - priduriama jame.

Darbą baigiantis premjeras Mario Monti (Marijus Montis) ketvirtadienį šį klausimą aptarė su gynybos ministru Giampaolo Di Paola (Džampaolu Di Paola) ir jaunesniuoju užsienio reikalų ministru Steffanu de Mistura (Stefanu de Mistura), kuris ėmėsi rūpintis šia byla.

S.de Mistura sakė, kad šis sprendimas buvo „sunkus“.

Italijos prezidentas Giorgio Napolitano (Džordžas Napolitananas) sakė, kad įvertino „atsakomybės jausmą“, kurį pademonstravo minimi du jūrų pėstininkai.

Kovo 11 dieną vyriausybė buvo paskelbusi, kad jūrų pėstininkai į Indiją negrįš.

Italija tvirtina, kad jie turėtų būti teisiami tėvynėje, nes incidente, kai buvo šaudoma, dalyvavo laivas su Italijos vėliava, be to, jis įvyko tarptautiniuose vandenyse. Indija sako, kad incidentas įvyko vandenyse, patenkančiuose į jos jurisdikciją.

M.Latorre ir S.Girone, kurie saugojo vieną italų tanklaivį, yra kaltinami tuo, kad jūroje prie Indijos pietvakariuose esančio Kočio uostamiesčio nušovė du savo laivu prie tanklaivio priplaukusius indų žvejus, kuriuos palaikė piratais.

Italijai paskelbus, kad jūrų pėstininkai negrįš, Indijos pareigūnai uždraudė išvykti iš šalies Italijos ambasadoriui Delyje Daniele Mancini (Danielei Mančiniui) ir nurodė, kad jis sulaužė rašytinį pažadą.

Italijoje gimusi Sonia Gandhi (Sonia Gandi), kuri vadovauja Indijos valdančiajai partijai, apkaltino Romą nepriimtina „išdavyste“, o premjeras Manmohanas Singhas perspėjo Italiją, kad bus pasekmių.

Italija apkaltino Indiją pažeidus tarptautinius įstatymus dėl diplomatinės neliečiamybės, kai Indijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad D.Mancini reikės siekti teismo leidimo, jeigu jis norės išvykti iš šalies.

Be to, Indijos oro uostams buvo nurodyta neleisti išvykti iš šalies Italijos ambasadoriui.

Romos ir Delio santykius taip pat apkartino įtarimai korupcija, susiję su 748 mln. dolerių kontraktu 12-ai Italijos sraigtasparnių pirkti, kurio dabar Indijos vyriausybė grasina atsisakyti.

Jūrų pėstininkų byla sukėlė didelį triukšmą ir Keralos valstijos, iš kurios buvo nušauti žvejai, parlamente. Opozicijoje esantys komunistai išėjo iš parlamento, kai valdančioji partija atmetė jų reikalavimą skubiai svarstyti tai, kaip italų jūrų pėstininkams buvo leista grįžti namo.

„Gėda Indijai, kad ši byla buvo sprendžiama atsainiai“, - sakė vienas Komunistų partijos lyderių P.K.Gurudasanas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių