Išžaginimas Indijoje į paviršių iškėlė įsisenėjusias moterų problemas

Jaunos merginos kraupi žmogžudystė Delyje sukėlė tikrą audrą. Tačiau panašių ir net žiauresnių atvejų Indijos istorijoje būta ne vieno. Ar šį kartą buvo perpildyta visuomenės kantrybės taurė?

Žudikui lengva bausmė

Pavartęs Indijos dienraščius bene kasdien gali išvysti antraštes: „Delio priemiesčiuose išprievartauta 10 mėnesių mergaitė“, „18 mėnesių mergaitė išžaginta Kalkutoje“, „14 metų mergina išprievartauta ir nužudyta policijos nuovadoje Uttar Pradešo valstijoje“ ir t.t.

Skaičiuojama, kad vidutiniškai Indijoje apie išžaginimą pranešama kas 21 minutes. Akivaizdu, kad tokios pobūdžio nusikaltimai Indijoje jau nieko nestebina.

Mumbajaus mieste gyvenančios medicinos seselės Aruna Shanbaug istorija kažkada sukrėtė Indiją taip, kaip dabar 23 metų studentės istorija. Ar kas pasikeitė? Vargu.

A.Shanbaug, kuriai 1973 m. buvo 25 metai, buvo išžaginta ligoninėje, kurioje ji dirbo. Vėliau ją jos užpuolikas Sohanlalas Bharta Walmikis surakino metalinėmis grandinėmis ir paliko mirti. Tiesa, moteriai pavyko išgyventi, deja, pastaruosius 39 metus ji vegetacinės būsenos guli ligoninėje. Jos smegenys – mirusios. A.Shanbaug nesugeba atpažinti žmonių, negali kalbėti ir neatlieka būtiniausių veiksmų.

„Jis net nebuvo nuteistas už tai, kad ją išžagino“, - piktinosi vietos žurnalistė Pinki Virani, parašiusi knygą apie Aruną. Ji pridūrė, kad prievartautojui S.B.Walmikiui teismas skyrė bausmę už vagystę ir pasikėsinimą nužudyti, taigi atsėdėjęs 7 metus jis jau mėgavosi laisve. Nors moteris bandė protestuoti prieš tokį sprendimą, pastangos buvo bevaisės.

„Aš jiems sakiau, kad jis pasikeitė savo vardą ir dabar dirba vienoje ligoninėje Delyje. Tačiau ligoninės, kurioje buvo išžaginta Aruna vadovai niekuomet prie jo bylos neprisegė jokios fotografijos, jos nėra net teismo dokumentuose“, - sakė P.Virani.

„Moteris – antrarūšė“

Aruna – ne vienintelė. Smurtas prieš moteris Indijoje – tarsi vėžys. Archajiškoje ir patriarchalinėje visuomenėje kiekviena moteris gali tapti potencialaus prievartautojo auka.

Daugelis išžaginimo aukų iki šiol laukia teisingumo. Kartais laukti reikia mėnesius, o kartais ištisus metus. Visgi, dažniausiai prievartautojai Indijoje išsisuka su gan lengvomis bausmėmis, kaip Arunos skriaudikas S.B.Walmikis. Advokatams pakanka pasakyti, kad užpuolikas buvo išgėręs, kad rūpinasi savo šeima arba, kad yra iš aukštesnės kastos, todėl niekuomet negalėtų prievartauti moters iš žemesnės kastos.

Žinoma, tokie pasiteisinimai skamba juokingai, tačiau jie Indijoje – labai populiarūs. Indira Jaisingh, prokurorė, pažymėjo, kad teisinė šalies sistema neturi jokių „priešnuodžių“ prieš prievartautojus.

„Procesai – labai ilgi, o nuosprendžiai dažniausiai būna neadekvatūs nusikaltimams, - pažymėjo teisininkė. – Turime kuo skubiau patobulinti savo teisinę sistemą. Taip pat reikėtų patobulinti teismo ekspertizę. Reikia daugiau mokslo. Indijoje daugelis panašių bylų sprendžiamos per ilgai. Daugelis liudininkų persikelia, jų atmintis silpsta, taigi skirti adekvačią bausmę darosi labai sunku“.

I.Jaisingh pridūrė, kad daugelis bylų net nepasiekia teismo, nes į išprievartavimo atvejus žiūrima pro pirštus. Be to, pasak moters, daugelio išžagintų merginų artimieji neleidžia kreiptis į teisėsaugą, vengdami gėdos.

Tiesa, I.Jaisingh manymu, vien įstatymų pakeitimo nepakaks. Teisininkė sako, kad būtina daugiau dėmesio skirti visuomenei, kad žmonės netoleruotų panašių nusikaltimų.

„Nėra magiškos formulės, kad galėtume ją pritaikę išspręsti žaginimo problemą. Kaip galime kalbėti apie sąžiningą teismą, jei didžioji dalis visuomenės vertina moteris per tam tikrų stereotipų prizmę. Nepatikėsite, tačiau dažnai Indijoje ne užpuolikas, o auka tampa kaltinamuoju, esą moterys pačios skatina vyrus taip elgtis“, - sakė I.Jaisingh.

Tobulins įstatymus?

Visgi, kai kurios istorijos priverčia indus laužyti nusistovėjusius stereotipus. Pirmąsyk gatvių protestus Indijoje iššaukė 1972 m. įvykęs incidentas, kai 16 metų mergaitė Mathura buvo išžaginta policijos nuovadoje.

Teismas tada abu įtariamuosius policijos pareigūnus paleido, esą Mathura mylėjosi su jais savo noru. Visgi, protestų banga privertė šalies vyriausybę 1983 m. patvirtinti naują įstatymą, kuris numatė, kad teismas privalo atsižvelgti į aukos parodymus, jei ji tvirtina, kad nesantykiavo savo noru.

Praėjusį mėnesį įvykęs incidentas taip pat sukėlė masinius gatvių protestus visoje šalyje. Vyriausybė buvo priversta reaguoti. Ji subūrė specialų komitetą, kuriam pavesta parengti naujo įstatymo prieš žaginimą versiją. Teismas net kreipėsi į visuomenę, prašydamas siūlyti bausmes prievartautojams.

Tarp žmonių siūlomų bausmių buvo mirties bausmė, taip pat cheminis kastravimas. Dalis siūlė įkalinimą iki 30 metų arba iki gyvos galvos. Visgi, daugelis žmonių taip pat pritarė, kad įstatymai negali visko pakeisti, kol visuomenė laikys moteris antrarūšėmis.

Žudikai pasirodė teisme

Penki indų studentės grupiniu išžaginimu ir nužudymu kaltinami vyrai pasirodė teisme ir išklausė jiems pateiktus kaltinimus nužudymu, pagrobimu ir išžaginimu. Dar du kaltinamieji Vinay Sharma ir Pawanas Gupta kiek anksčiau pateikė įrodymus mainais į, galbūt, švelnesnes bausmes. 5 vyrai ir vienas paauglys, kurių amžius - 19-35 metai, yra kaltinami autobuse Delyje išžaginę ir žiauriai sužaloję 23 metų fizioterapijos studentę. Po dviejų savaičių, gruodžio 28-ąją, ji mirė Singapūro ligoninėje. Magistrato teisėja nurodė, kad teisme vyktų už uždarų durų.


 

Išpuoliai, šokiravę Indiją

– 2002 m. per riaušes Gudžarato valstijoje buvo išprievartautos musulmonės moterys. Aktyvistai kaltino Indijos karius, kad šie žaginimais nusprendė nubausti musulmonų bendruomenę už nepaklusnumą.

– 2003 m. Indija apsigėdino prieš visą pasaulį, kai du vyrai pietinėje sostinės Delio dalyje išžagino 28 metų Šveicarijos diplomatę.

– 2004 m. Indiją šokiravo išpuolis, kai 32 metų indė Manorama buvo pagrobta iš jos namų Manipuro valstijoje. Po kelių valandų merginos kūnas buvo rastas išmestas kelyje. Ji buvo suvarpyta kulkų.

– 2009 m. Indijos administruojamoje Kašmyro dalyje buvo išprievartautos ir nužudytos 2 jaunos merginos. Tada išpuolių apkaltinti indų policijos pareigūnai.

– Praėjusiais metais 14 metų indė Sonam buvo išžaginta ir vėliau nužudyta, tiesiog, policijos nuovadoje Utar Pradešo valstijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių