Indonezijoje išsiveržus ugnikalniui Merapiui žuvo mažiausiai 28 žmonės

Vienas iš aktyviausių Indonezijoje ugnikalnių trečiadienį spjaudė įkaitusių pelenų ir dujų debesis prasidėjus išsiveržimui, per kurį žuvo jau mažiausiai 28 žmonės, o dar 14 patyrė nudegimus.

Netoli Jogjakartos miesto Javos saloje esantis Merapio ugnikalnis išsiveržė antradienį, kitą dieną po to, kai atokių Indonezijos vakarinių salų pakrantėms smogė cunamis, nusinešęs mažiausiai 154 žmonių gyvybių.

Kaip pranešė Nacionalinė stichinių nelaimių pasekmių likvidavimo agentūra, cunamis be namų paliko maždaug 4 tūkst. gyventojų, o 400 žmonių tebelaikomi dingusiais.

Televizijos kanalas "Metro TV" parodė reportažą iš milžiniškos bangos nusiaubtų gyvenviečių, kuriame buvo matyti, kaip nelaimės sugniuždyti vietos gyventojai kapstosi šiukšlėse ir apžiūrinėja nuolaužas, ieškodami savo daiktų.

Šalies pareigūnai mėgina pagelbėti nukentėjusiesiems per abi stichijas. Jau evakuota daugiau nei 40 tūkst. žmonių, kurie gyvena ant Merapio ugnikalnio šlaitų. Daugelio jų namai buvo sugriauti, o griuvėsius padengė balti pelenai.

Jogjakartoje esančios Sardžito ligoninės atstovas spaudai pranešė, kad antradienio vakarą 28 žmonės žuvo dėl iš ugnikalnio išsiveržusio smarkiai įkaitusių dujų srauto. Kai kurios aukos neatpažįstamai apdegė.

"Teberenkame informaciją, kad juos atpažintume. Dauguma aukų sudegė gyvi", - agentūrai "Reuters" telefonu sakė kita Sardžito ligoninės atstovė Endita Sri Andrianti (Endita Šri Andrianti), pridūrusi, jog dar 14 kaimo gyventojų apdegė, tačiau liko gyvi.

E.Sri Andrianti negalėjo patvirtinti vietos žiniasklaidos pranešimų, kad tarp žuvusiųjų buvo pagyvenęs dvasinis Merapio sergėtojas Mbah Maridjanas (Mba Maridžanas), kuris, kaip tiki daugelis Javos gyventojų, turi magiškų galių.

Kaip informavo dar vienas Sardžito ligoninės pareigūnas, šiuo metu atliekami tyrimai, siekiant nustatyti, ar vienas ant ugnikalnio šlaito rastų kūnų yra Mbah Maridjano.

"DNR tyrimo rezultatų negausime iki rytdienos, bet manome, kad tikimybė yra didelė, - sakė Banu Hermawanas. - Marškiniai ir sarongas yra tokie patys, kokius dėvėjo Mbah Maridjanas, ir jo dydžio".

Į ligoninę atvyko ir Mbah Maridjano žmona su vaikais. Jie ir pranešė apie šeimos galvos dingimą, sakė B.Hermawanas.

Daug Indonezijos gyventojų išreiškė pagarbą dvasiniam ugnikalnio sergėtojui, paskelbę žinutes socialiniuose tinkluose "Facebook" ir "Twittter".

Dauguma žuvusiųjų buvo rasti stebukladario namuose arba prie jų Kinaredžo kaime, esančiame netoli ugnikalnio kraterio, pranešė vietos žiniasklaida.

Kinaredže apsilankęs vienas "Reuters" televizijos operatorius pasakojo matęs, kaip į lavonmaišius sudėti žuvusieji buvo nešami žemyn šlaitu. Kaimo pastatai buvo sugriauti.
"Keli namai ir gyvuliai buvo sudeginti iš kalno pasklidusio įkaitusio debesies, - sakė jis. - Visi namai padengti pelenais, visiškai balti. Medžių labai sudegė".

Ugnikalnio viršūnę dengia dūmų ir pelenų debesys, todėl nesimato, ar pradėjo tekėti lava.
Indonezijos vyriausiasis vulkanologas Surono sakė, kad Merapis dabar "gana ramus".

"Nėra jokių kito neišvengiamo išsiveržimo ženklų, tačiau negaliu nieko garantuoti, o mes nežinome, ar tai tėra laikina pertrauka", - pabrėžė jis.

Tuo tarpu "Metro TV" parodytame reportaže buvo galima matyti, jog kai kurie kaimo gyventojai trečiadienį jau mėgino grįžti į savo namus.

Dėl Indoneziją ištikusios nelaimės iš Hanojaus sugrįžo šalies prezidentas Susilo Bambangas Yudhoyono, turėjęs ten dalyvauti Azijos šalių viršūnių susitikime.

Tikimasi, kad davęs būtiniausius nurodymus dėl gelbėjimo darbų jis dar sugrįš į Vietnamą, kur lyderių susitikimas tęsis iki šeštadienio.

"Aš grįžtu į Indoneziją, kad užtikrinčiau, jog gelbėjimo darbams tinkamai vadovaujama... O paskui grįšiu dalyvauti Rytų Azijos viršūnių susitikime", - žurnalistams Hanojuje sakė prezidentas.

Indonezijos naujienų svetainė "Okezone", remdamasi Jogjakartoje esančio Adisudžipto tarptautinio oro uosto direktoriaus pranešimu, nurodė, jog dėl pelenų debesies skrydžiai nesutriko.

Vis dėlto mokslininkai perspėja, kad po sustingusios lavos kupolu didėjantis slėgis gali sukelti didžiausią per daugelį metų Merapio išsiveržimą.

2 968 metrų aukščio vulkanas, kurio pavadinimas vietos kalba reiškia "Ugnies kalnas", yra pagrindinėje Javos saloje už maždaug 500 kilometrų į pietryčius nuo sostinės Džakartos.
Jos apylinkėse paskelbtas didžiausios parengties lygis.

"Energija kaupiasi... Tikimės, kad ji bus atpalaiduota lėtai, - vulkanologas Surono sakė žurnalistams. - Priešingu atveju gali kilti milžiniškas išsiveržimas; didesnis, nei visi kiti, mūsų stebėti per daugelį metų."

Pastarąjį kartą Merapis buvo išsiveržęs 2006 metų birželio mėnesį; tada žuvo du žmonės, mėginę pasislėpti bunkeryje nuo degančių dujų ir pelenų debesies.

1994 metais Merapio išsiveržimas nusinešė 70 gyvybių, o 1930 metais per jo išsiveržimą žuvo daugiau kaip 1 300 žmonių.


Šiame straipsnyje: Indonezijaugnikalnis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių