Indonezijoje dėl ugnikalnio išsiveržimo atšaukti lėktuvų skrydžiai

Aktyviausias Indonezijos ugnikalnis antradienį pirmą kartą privertė tarptautines oro bendroves atšaukti skrydžius į aplinkinius oro uostus, kai įkaitusi lava pripildė kraterį, o pelenų debesys užtemdė dangų.

Mokslininkai perspėjo, kad šis lėtai besivystantis, tačiau jau nemažai žmonių gyvybių nusinešęs Merapio ugnikalnio išsiveržimas gali tęstis dar kelias savaites kaip "maratonas, o ne sprintas".

Per pastarąjį Merapio suaktyvėjimas žmonės nenukentėjo, tačiau Indonezija tebesistengia likviduoti žemės drebėjimo sukelto cunamio, kuris užgriuvo atokias vakarines salas, padarinius.

Šios dvi skirtingose šalies dalyse beveik vienu metu įvykusios stichinės nelaimės iš viso nusinešė beveik 470 gyvybių ir tapo sunkiu išbandymu Indonezijos gelbėjimo tarnyboms.

235 mln. gyventojų turinčią Indoneziją dažnai ištinka žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai, mat ši salų valstybė yra ant Ramiojo vandenyno "ugnies žiedo" - pasagos pavidalo tektoninių lūžių virtinės, juosiančios didžiausio vandenyno rytinį ir vakarinį pakraščius.

Kiek anksčiau nei prieš savaitę nubudęs Merapis yra vienas iš 22 šiuo metu nerimą keliančių aktyvių ugnikalnių. Dabartinis jo išsiveržimas iš viso nusinešė 38 žmonių gyvybes, taip pat buvo privertęs laikinai uždaryti du netoliese esančius oro uostus.

Jogjakartos oro uosto, kuris kasmet priima milijoną turistų, vykstančių lankyti garsias IX amžiaus Borobudūro šventyklas, taip pat netoliese esančio Solo oro uosto pareigūnai skundėsi dėl prasto matomumo ir gausiai krentančių pelenų.

Abu oro uostai antradienį veikė, tačiau Malaizijos pigių skrydžių bendrovė "AirAsia" ir Singapūro "SilkAir" paskelbė laikinai stabdančios kai kuriuos tarptautinius reisus dėl ugnikalnio, kuris yra už maždaug 30 kilometrų.

Po pirmojo didelio sprogimo spalio 26 dieną Merapis išsiveržė daugiau nei dešimt kartų. Pirmadienį įvykęs audringas protrūkis, kaip manoma, sumažino slėgį krateryje, atvėręs angą lavai ištekėti.

Antradienį užfiksuoti tris daug silpnesni išsiveržimai.

"Be abejo, nieko neįmanoma tikslai žinoti, - sakė vulkanologas Safari Dwiyono, stebintis šį ugnikalnį jau daugiau nei 15 metų. - Tačiau sprendžiant iš to, ką matėme per kelias pastarąsias dienas, tikimės, jog didžiulio sprogimo nebus. Panašu, kad mūsų laukia maratonas, o ne sprintas."

Beveik 70 tūkst. gyventojų buvo evakuoti iš derlinguose ugnikalnio šlaituose įsikūrusių kaimų, kuriuo dabar užklojo pilki pelenai. Žmonėms buvo pranešta, jog jiems gali tekti dar bent tris savaites gyventi vyriausybės įkurtose ankštose stovyklose.

Tuo tarpu šių metų balandį dėl Islandijoje išsiveržusio Ejafjadlio ugnikalnio Europoje buvo atšaukti šimtai lėktuvų skrydžių.


Šiame straipsnyje: Indonezijaugnikalnis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių