Į Vakarų Krantą atvykęs B.Obama susidurs su palestiniečių nerimu

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienį atvyko į Vakarų Krantą susitikti su palestiniečių lyderiais, nusiminusiais dėl jo nesugebėjimo pateisinti didžiulių lūkesčių, kad jis galėtų padėti pasiekti taiką Artimuosiuose Rytuose.

Jo sraigtasparnis palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso (Mahmudo Abaso) būstinės komplekso „Muqataa“ teritorijoje nutūpė kelios minutės prieš 9 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku.

Abiejų lyderių derybos turi trukti mažiausiai pusantros valandos. Po susitikimo su palestiniečių prezidentu B.Obama vėliau susitiks su premjeru Salamu Fayyadu (Salamu Fajadu).

Prezidentas, kurio pirmojoje antros kadencijos užsienio kelionėje daugiausia kalbama apie didėjančius regioninius iššūkius dėl Irano ir Sirijos, sako, kad atvyko į Šventąją Žemę paprasčiausiai išklausyti Izraelio ir palestiniečių lyderių, kurių taikos derybos yra įstrigusios jau pustrečių metų.

B.Obama sakė nusprendęs atvykti be išsamaus taikos plano, nes toks planas galėtų neatitikti dabartinių politinių sąlygų.

„Galiausiai tai tikrai sunki problema“, - sakė jis trečiadienio spaudos konferencijoje su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahumi).

„Tai tęsiasi daugiau kaip šešis dešimtmečius. O dalyvaujančios šalys turi, žinote, didelių interesų, kurių negalima užglostyti. Tai sunkus darbas išspręsti visus šiuos klausimus“, - pažymėjo B.Obama.

Naujoji JAV lyderio prieiga yra aiškus kontrastas jo pirmosios kadencijos pradžiai, kai jis pareiškė, kad Izraelio gyvenviečių statybos, kurios galiausiai sužlugdė jo taikos pastangas, yra neteisėtos, ir žadėjo atsidėti taikos paieškoms.

Trečiadienį jis pripažino, kad galbūt padarė klaidų, bet priminė, kad nėra vienintelis JAV lyderis, kuriam nepavyksta išspręsti šio klausimo.

„Viliuosi, kad dabar esu geresnis prezidentas, nei tada, kuomet pirmą kartą pradėjau eiti šias pareigas, - sakė B.Obama. - Esu visiškai įsitikinęs, kad yra daugybė dalykų, kuriuos būčiau galėjęs padaryti ir kurie…būtų sukūrę geresnį optiką“.

Palestiniečių taikos derybininkas Nabilas Shaathas (Nabilas Šaasas) trečiadienį Izraelio laikraštyje „Haaretz“ paskelbė laišką B.Obamai, kuriame ragina jį įrodyti savo įsipareigojimą dėl dviejų valstybių sprendimo paverčiant pažadus darbais.

„Būtume galėję išsaugoti gyvybes ir politinį kapitalą, jeigu prezidentas Obama būtų pademonstravęs ryžtą sukurti teisingą aplinką prasmingiems sprendimams, vedantiems prie dviejų valstybių sprendinio“, - rašė jis.

„Dabar, vietoje raginimo atnaujinti beprasmį “taikos procesą„, mes, palestiniečiai, tikimės realių veiksmų“, - pabrėžė N.Shaathas.

Jis pridūrė, kad B.Obama nuvylė palestiniečius, kurių palankumą kažkada pelnė jo raginimai nutraukti gyvenviečių statybas.

„Prezidentas Obama, atrodo, atsisakė šio tikslo“, - sakė jis.

Atskirai trečiadienį palestiniečių kovotojai įsirengė protesto stovyklą vienos ginčijamos žydų gyvenvietės vietoje ir pareikalavo nutraukti B.Obamos „šališkumą ir paramą Izraeliui“.

Izraelio statybų planai Vakarų Kranto ruože E1 prie Jeruzalės išprovokavo labai priešišką tarptautinę reakciją, o ekspertai sako, kad tai galėtų sužlugdyti viltis įkurti gyvybingą Palestinos valstybę.

Tačiau B.Netanyahu trečiadienį pirmą kartą nuo perrinkimo sausio mėnesį pakartojo įsipareigojimą dėl dviejų valstybių sprendimo sąvokos.

„Tad leiskite pasakyti aiškiai: Izraelis tebėra visiškai įsipareigojęs dėl taikos ir dviejų valstybių dviem tautoms sprendimo“, - sakė jis, stovėdamas greta B.Obamos.

Palestiniečiai viliasi, kad B.Obama padės susitarti dėl daugiau kaip 1 tūkst. palestiniečių kalinių paleidimo iš Izraelio kalėjimų ir 700 mln. blokuotos JAV pagalbos dolerių išmokėjimo.

Trečiadienį spaudos konferencijoje B.Obama, kuris su B.Netanyahu kalbėjosi dvi valandas, o tada pietavo su Izraelio prezidentu, pripažino, kad žydų valstybė neperleis Jungtinėms Valstijoms savo teisės stoti prieš Irano branduolinę grėsmę.

Įtampa ir įsivaizduojamas nepasitikėjimas, kurie temdė ankstesnius B.Obamos susitikimus su Izraelio premjeru B.Netanyahu, atrodė dingę, kai abu lyderiai pasirodė po dvi valandas trukusių derybų.

„Izraelio padėtis kitokia nei Jungtinių Valstijų ir aš nesitikėčiau, kad premjeras priimtų sprendimą dėl savo šalies saugumo ir patikėtų tai kuriai nors kitai šaliai“, - sakė jis.

Vašingtonas nerimavo, kad kovinga B.Netanyahu retorika dėl Irano ir perspėjimai, kad Teheranas per kelis mėnesius - greičiau nei prognozuoja JAV - gali nueiti beveik visą kelią iki atominės bombos, sukėlė nuogąstavimų dėl galimo Izraelio smūgio.

Tačiau B.Obama atvyko į Izraelį, regis, pasiryžęs, išsklaidyti visas abejones dėl savo įsipareigojimų Izraeliui, kurios pakenkė jo reputacijai Izraelyje ir tapo opiu politiniu klausimu pačiose Jungtinėse Valstijose.

Sugrįžęs iš Vakarų Kranto jis Izraelio užkariavimą suintensyvins kalba šimtams jaunuolių viename Jeruzalės suvažiavimų centre.

B.Obama taip pat paskelbė griežtą perspėjimą Sirijai dėl cheminių ginklų naudojimo prieš civilius gyventojus ir sakė, kad tai „pakeistų žaidimą ir paskatintų tarptautinius veiksmus“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių