Gruzijoje pirmadienį prasideda parlamento rinkimai (papildyta)

Gruzijos rinkėjai pirmadienį pradėjo balsavimą parlamento rinkimuose, kurie lems prezidento Michailo Saakašvilio vyriausybės ateitį.

Beveik devynerius metus Gruzijai vadovaujančio prezidento partijai, iki šiol turėjusiai daugumą parlamente, rimtą iššūkį metė opozicijos koalicija vadovaujama milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio.

Padidėjus nuogąstavimams dėl galimų klastojimų, M.Saakašvilis spaudžiamas įrodyti esantis ištikimas demokratijai ir surengti laisvus bei sąžiningus rinkimus. Abi pusės pažadėjo gerbti rezultatus, jeigu rinkimus teigiamai įvertins tarptautiniai stebėtojai.

Apie milijonas iš Gruzijos 3,6 mln. rinkėjų gyvena sostinėje Tbilisyje, kur opozicija yra labiausiai palaikoma.

Vadovaujant M.Saakašviliui šalis užmezgė glaudžius ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, taip pat siekia kada nors įstoti į Europos Sąjungą (ES) ir NATO.

Tuo tarpu B.Ivanišvilis, susikrovęs kapitalą Rusijoje, taip pat sieksiantis šių strateginių tikslų, tačiau taip pat mėginsiantis atkurti santykius su Maskva, nutrūkusius po abiejų šalių trumpo karo 2008 metais.

M.Saakašvilis kaltina jį tarnaujant Kremliaus interesams ir ketinant grąžinti šaliai Rusijos dominavimą, nors opozicijos lyderis tai neigia.

Kreipdamasis į tautą sekmadienio vakarą prezidentas sakė, kad šie rinkimai yra „paskutinė galimybė mūsų priešams nukreipti mus nuo nepriklausomybės kelio“.

Tuo tarpu opozicija kaltina M.Saakašvilį autoritariniu valdymu. Jo partija - Vieningasis nacionalinis judėjimas - 150 vietų parlamente turi 119 mandatų.

Pirmadienį atidavęs savo balsą M.Saakašvilis sakė, kad šie rinkimai svarbūs ne vien Gruzijai.

„Daug dalykų kaip tik dabar yra sprendžiama mūsų šalyje - (svarbių) regionui, plėtrai; ne tik šios šalies ateičiai, bet ir tam, kas nutiks Europos svajonei šioje pasaulio dalyje. (Tam), kas nutiks demokratijos idėjai šioje pasaulio dalyje, (tam), kas nutiks reformų idėjai šioje pasaulio dalyje“, - sakė jis.

Tuo tarpu opozicija kaltina M.Saakašvilį autoritariniu valdymu.

„Be jokios abejonės, Saakašvilis ir visi jo žmonės turėtų pasitraukti, - sakė 55 metų fizikė Mamuka Gigienišvili, kuri savo balsą atidavė Tbilisyje. - Mums jau užtenka to, kad jis elgiasi kaip caras.“

Pasak jos, prezidento partija „visus, turinčius kitokią nuomonę, vadina išdavikais, ... tarsi tik jie gali vesti šalį teisinga kryptimi“.

Kita rinkėja, 49 metų smulkaus verslo savininkė Veriko Berišvili, atkreipė dėmesį į visa, ką M.Saakašvilis yra padaręs Gruzijai reformuoti nuo 2004-ųjų, kai atėjo į valdžią. Konkrečiai ji paminėjo korumpuotos kelių policijos išformavimą ir šiuolaikiškų saugumo pajėgų suformavimą - daugelio giriamą programą, kurią įgyvendino ilgametis M.Saakašvilio vidaus reikalų ministras, birželio mėnesį paskirtas premjeru.

„Manau, turėtume leisti jo komandai tesėti savo pažadus: pagerinti situaciją žemės ūkyje, išspręsti nedarbo problemą, visuotinį sveikatos draudimą, - sakė ji. - Dabar visa tai tvarko premjeras Vano Merabišvilis. Pažvelkit į jo kūdikį, policijos pajėgas. Jos yra geriausios buvusioje Sovietų Sąjungoje“.

Kiek daugiau nei pusė parlamento narių bus išrinkti pagal partinius sąrašus, o likusios 73 vietų atiteks kandidatams, surinkusiems daugiausiai balsų vienmandatėse apygardose.

Šie rinkimai taip pat atveria kelia dideliems pokyčiams politinėje sistemoje, kurie suteiks didesnes galias parlamentui ir premjerui. Ateinančiais metais pasibaigus M.Saakašvilio antrajai kadencijai, parlamente daugumą turinti partija turės teisę paskirti premjerą, kurio galios taps didesnės negu prezidento.

Jei M.Saakašvilio partija pirmadienį laimės, jis neketina po prezidento rinkimų 2013 metų spalį tapti premjeru. Toks postų pakeitimas išprovokuotų nepageidaujamus palyginimus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris ketverius metus dirbo premjeru, kad išvengtų konstitucinio draudimo prezidento poste dirbti daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

M.Saakašvilio sprendimas paskirti V.Merabišvilį premjeru buvo laikomas požymiu, kad jis gali ketinti perduoti valdžią savo įtakingam sąjungininkui.

Opozicijos lyderis B.Ivanišvilis pats vietos parlamente nesiekia, bet yra sakęs, kad bent metus ar dvejus dirbs premjero poste, jeigu jo koalicija „Gruzijos svajonė“ laimės rinkimus.


Šiame straipsnyje: Gruzijarinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių