Gazos Ruože laikomasi paliaubų, tačiau konflikto šalys lieka atsargios

Izraelio politikai ketvirtadienį grįžo prie rinkimų kampanijos renginių, o Gazos gatvės vėl atgijo, kai paliaubos nutraukė aštuonias dienas trukusį kraujo liejimą - abiem pusėms skelbiant pergalę, tačiau išliekant atsargioms.

Paliauboms, sudarytoms tarpininkaujant Egiptui, įsigaliojus trečiadienį 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku, Gazos Ruože ir pietų Izraelyje naktis buvo rami, o žiniasklaidos dėmesys abipus sienos nukrypo į labiau kasdieniškus dalykus.

Gazoje, kurios gatvės buvo ištuštėjusios dėl intensyvių Izraelio aviacijos smūgių, vėl buvo pilna signalizuojančių automobilių, o žmonės grįžo prie kasdienių reikalų.

Valdantysis islamistų judėjimas „Hamas“ paskelbė nedarbo dieną minint kovos veiksmų pabaigą, kurią per spaudos konferenciją Egipte paskelbė užsienio reikalų ministras Mohammedas Kamelas Amras ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Gyventojai, kurie daug dienų ir naktų praleido užsidarę namuose, masiškai išėjo į gatves, o per kovotojų surengtą paradą žmonės mojavo vėliavomis, spaudė vieni kitiems rankas ir šypsojosi. Naktį Gazos Ruože buvo girdimas šaudymas į orą ir leidžiami fejerverkai, švenčiant pergalę.

Numatoma, kad „Hamas“ šį pasiekimą paminės atskirai, premjeras Ismailas Haniya turėtų padaryti pranešimą apie 12 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku.

Tiek Izraelis, tiek „Hamas“ ugnies nutraukimą paskelbė savo pergale ir perspėjo, kad kovos veiksmai bus atnaujinti, jeigu priešininkų pusė pažeistų susitarimą.

„Izraelis neįvykdė jokių savo tikslų, - “Hamas„ vadovas Khaledas Meshaalas sakė žurnalistams Kaire trečiadienio vakarą. - Jeigu jūs laikysitės įsipareigojimų, mes irgi laikysimės. Jeigu nesilaikysite - šautuvai mūsų rankose.“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad operacija „Gynybos stulpas“ sudavė triuškinamą smūgį „Hamas“ ir kitoms kovotojų grupuotėms.

„Sakiau, kad pareikalausime didelės kainos iš teroro organizacijų, - jis sakė per televiziją trečiadienio vakarą. - Smogėme jų aukštiems vadams, sunaikinome tūkstančius raketų ... ir sutriuškinome “Hamas„ valdymo objektus.“

Tačiau gynybos ministras Ehudas Barakas ketvirtadienį paragino Izraelį likti atsargiam.

Paliaubos „gali trukti devynias dienas, devynias savaites ar ilgiau, bet jeigu jos neišsilaikys - žinosime ką daryti ir, žinoma, svarstysime galimybę atnaujinti savo veiksmus, jeigu įvyktų koks nors šaudymas ar provokacijų“, ministras sakė visuomeniniam radijui.

Izraelyje nuotaika toli gražu nebuvo šventiška. „Bandomosios paliaubos“, - skelbė nemokamai platinamo laikraščio „Israel HaYom“ antraštė, o populiarusis dienraštis „Yediot Aharonot“ pažymėjo: „Paliaubos ginče“.

Likus vos dviem mėnesiams iki visuotinių rinkimų, politikai grįžo prie kampanijos renginių, o daugelis jų netruko apkaltinti B.Netanyahu nesugebėjus užbaigti darbo ir įgyvendinti prieš 2009 metų rinkimus skelbtų pažadų nuversti „Hamas“.

„Pietų Izraelio gyventojai nėra saugūs. Atgrasymas nebuvo atkurtas“, - sakė centro kairiosios partijos „Kadima“ vadovas Shaulas Mofazas.

„Mums nederėjo sustabdyti operacijos šiame etape. Paliaubos yra klaida. Tai nėra būdas vadovauti karui su teroru“, - buvęs gynybos ministras sakė armijos radijui, pranašaudamas, kad ramybė „neišsilaikys“.

„Ar tai buvo strateginis pasiekimas Izraeliui? Tikiuos, kad taip, - armijos radijui komentavo Darbo partijos lyderė Shelly Yacimovich. - Deja, nesu tuo įsitikinusi.“

Kaip rašo „Yediot Aharonot“, Kairo susitarimas „lems tam tikrą ramybės laikotarpį pietuose“, tačiau tik laiko klausimas, kad padėtis pasienyje vėl įkais.

Armija nurodė, kad per aštuonias dienas trukusią operaciją buvo smogta daugiau nei 1 500 taikinių, o Gazos Ruožo kovotojai paleido kitapus sienos 1 354 raketų, iš kurių 933 nukrito Izraelio teritorijoje, o kitas 421 numušė priešraketinės gynybos sistema „Iron Dome“.

„Hamas“ vadovaujama Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad per antskrydžius žuvo 163 palestiniečiai, o dar 1 235 buvo sužeisti.

Izraelyje nuo raketų ugnies žuvo penki žmonės, iš jų vienas karys, o dar 28 buvo sužeisti, rodo armijos statistika.

Tuo tarpu Vakarų Krante Izraelio armija suėmė 55 palestiniečius „teroro operatyvininkus“ dėl neseniai vykusių susirėmimų ir protestų dėl puolimo prieš Gazos Ruožą.


Šiame straipsnyje: GazaGazos ruošaskaras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių