Flamandų nacionalistai pasiekė persilaužimą Belgijos rinkimuose

Flamandų nacionalistų lyderis Bartas De Weveris sekmadienį pasiekė persilaužimą Belgijos vietos valdžios rinkimuose ir nedelsdamas paragino šalies premjerą Elio Di Rupo radikaliai performuoti federalinę valstybę.

Girdamas savo „istorinę“ pergalę Antverpene ir didelius savo partijos laimėjimus visoje olandiškai kalbančioje Flandrijoje, B.De Weveris sakė, kad E.Di Rupo ir jo koalicijos partneriai turėtų „prisiimti savo atsakomybę“.

Beveik galutiniai rezultatai Antverpene rodo, kad B.De Weverio Naujasis flamandų aljansas (N-VA) gavo 37,7 proc. balsų, o dabartinis socialistų meras Patrickas Janssensas - 28,6 proc. balsų.

Be to, B.De Weverio pergalę paremia 20-30 proc. rezultatai visoje Flandrijoje, kur gyvena 6 mln. žmonių.

Šalininkams rengiantis švęsti miesto rotušėje, B.De Weveris pareikalavo derybų, „kad ir Flandrijai, ir Valonijai būtų leista žiūrėti kiekvienai savų reikalų“.

Prieš 2014 metais įvyksiančius įtemptus visuotinius rinkimus jis nori paversti Belgiją „konfederacija“, iš esmės siekdamas fiskalinės nepriklausomybės olandiškai kalbančiai šalies šiaurei ir prancūziškai kalbantiems pietums, bendromis paliekant tokias sritis kaip gynyba.

Tik tai, sako B.De Weveris, sudarytų sąlygas Belgijai, kaip visumai, „rasti solidarumo kelią“. Toks planas taip pat galėtų paveikti daugiausia frankofoniško Briuselio - Europos Sąjungos, Belgijos ir Flandrijos sostinės - ateitį.

E.Di Rupo atmetė reikšmingumą to, ką pavadino „vietos“ rinkimais.

„Tai nebuvo federalinis balsavimas“, - sakė jis ir pridūrė: „Pripažįstu N-VA sėkmę“. Tačiau jis tvirtino, kad koalicija federaliniu lygiu plėtos savo pačios reformas ir kad „piliečiai Flandrijoje, Valonijoje ir Briuselyje pamatys mūsų darbo vaisius“.

41 metų B.De Weveris iš anksto vaizduodavo šiuos rinkimus kaip apskaičiuotą „trampliną“ siekiant spausti jo „nelegalia“ laikomą centrinę vyriausybę.

Prancūzakalbiai socialistai laimėjo daugelyje rajonų frankofoniškoje Valonijoje ir Briuselio regione, bet centristai taip pat pagerino savo pozicijas.

Tačiau po 90 flamandų socialistų vadovavimo Antverpene metų, šio pasaulinės reikšmės uosto meras P.Janssensas nė nelaukdamas galutinių rezultatų pripažino: „Mes pralaimėjome šiuos rinkimus, turime tai pripažinti“.

„De Weveris lengvai laimėjo savo lošimą“, - sakė Briuselio laisvojo universiteto politologas Pascalis Delwitas.

Nuo 5 proc., kuriuos gavo prieš šešerius metus, nacionalistų N-VA „banga“ dabar „metasi į priekį“ ir nuves prie „subyrėjimo arba konfederacijos“, sakė jis.

Prieš dvejus metus, visuotiniuose rinkimuose, N-VA su maždaug 28 proc. balsų buvo didžiausia partija Flandrijoje. Ji atsisakė prisidėti prie derybų dėl vyriausybės formavimo, kurios užtruko daugiau kaip 500 dienų, kol pagaliau buvo suformuota dabartinė koalicija.

Sekmadienio rezultatai rodytų didėjančią įtampą - B.De Weverio vizija yra aiški po to, kai jis griežtai sukritikavo mokesčių mokėtojų pinigų pervedinėjimą Valonijai, kai visoje euro zonoje smarkiai mažinami biudžetai.

Per paskutinį savo kampanijos mitingą jis sakė, jog „flamandams jau nusibodo, kad su jais elgiamasi kaip su karvėmis, naudingomis tik dėl jų pieno“.

Rinkimų rezultatai yra E.Di Rupo „asmeninė nesėkmė“, aiškėjant politinio kraštovaizdžio pokyčiams sakė Olivier Maingainas ir frankofoniškų federalistų partijos FDF.

„Tai dramatiška, bet buvo nuspėjama“, - pridūrė jis.

Vietos valdžios rinkimai Belgijoje vyko tokiu metu, kai įvairiose Europos vietose pastoviai stiprėja judėjimai, siekiantys regionų nepriklausomybės.

Pirmadienį britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas Edinburge su Škotijos vyriausybės lyderiu Alexu Salmondu pasirašys sąlygas, pagal kurias 2014 metų referendumo dėl nepriklausomybės rezultatai bus įpareigojami.

Euro zonos skolų krizė taip pat išbando Katalonijos solidarumą. Šis regionas siekia fiskalinės nepriklausomybės nuo Ispanijos, kur lapkričio 25 dieną įvyks rinkimai, o nacionalistai siekia mandato referendumui dėl nepriklausomybės, kuris šiuo metu yra draudžiamas pagal Ispanijos konstituciją.


Šiame straipsnyje: FlamandaiBelgijarinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių