Favoritais gauti Nobelio taikos premiją laikomi kinų disidentas ir išeivių iš Mianmaro radijas

Kalinamas kinų disidentas yra stebėtojų ir lažybų organizatorių favoritas laimėti šių metų Nobelio taikos premiją, tačiau jo rimtais konkurentais taip pat laikomi afganų aktyvistė ir necenzūruotą informaciją apie Mianmarą skelbiantis transliuotojas.

Neoficialiame potencialių laureatų sąraše taip pat minima tremtyje gyvenanti uigūrų lyderė Rebiya Kadeer.

Tarp favoritų figūruoja tremtyje veikiantis Mianmaro radijo ir televizijos transliuotojas "Democratic Voice of Burma - DVB", kurio būstinė yra Norvegijos sostinėje Osle, bei afganų gydytoja ir moterų teisių aktyvistė Sima Samar.


Norvegijos komercinė televizija TV2, kuriai pernai pavyko teisingai atspėti, kad Nobelio taikos premija gana netikėtai bus įteikta Jungtinių Valstijų prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai), prognozuoja, jog penktadienį ši garbė atiteks kinų demokratijos aktyvistui Liu Xiaobo.

Rašytojas ir buvęs dėstytojas šiuo metu atlieka "už antivalstybinę ardomąją veiklą" jam skirtą vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmę. Jis buvo sulaikytas ir nuteistas už tai, kad kartu su bendraminčiais parašė drąsų kreipimąsi, kuriame reikalaujama įgyvendinti didelio masto politines reformas ir garantuoti susirinkimų, žodžio ir minties bei tikėjimo laisvę.

Jei premija atitektų šiam disidentui, tai neabejotinai supykdytų Kinijos vyriausybę, kuri ne kartą griežtai įspėjo Norvegijos Nobelio komitetą apskritai nesvarstyti jokių demokratijos aktyvistų kandidatūrų.

Neseniai Pekinas pareiškė, kad Kinijos ir Norvegijos santykiai smarkiai pašlis, jei taikos premija bus įteikta Liu Xiaobo.

Be kandidatų iš Azijos neoficialiame galimų laureatų sąraše yra ir buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis, kuris gali būti pagerbtas už vaidmenį suvienijant šalį. Spalio 3 dieną Vokietija minėjo susivienijimo dvidešimtmetį.

Bet kokiu atveju manoma, kad šių metų taikos premijos laureatas bus labiau tradicinis taikos ir demokratijos aktyvistas, nes praėjusių metų Norvegijos Nobelio komiteto sprendimas skirti apdovanojimą B.Obamai daug ką tiesiog apstulbino.

Tai Norvegijos visuomeninei televizijai NRK ketvirtadienį patvirtino ir pats Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas.

"Nesirengiame daryti to paties, ką padarėme prieš metus, bet aš manau, jog tai taip pat bus labai įdomus apdovanojimas, toks, kuris gali turėti įtakos visos dienos darbotvarkei", - sakė jis.

Th.Jaglandas pridūrė, kad jis pats gana greitai apsisprendė dėl tinkamo laureato.
Pasirinkimas bus "įdomus", sakė Nobelio komiteto pirmininkas, tačiau nepateikė daugiau jokių užuominų.

Oslo tarptautinio taikos tyrimų instituto (PRIO) direktorius Kristianas Bergas Harpvikenas neįtraukė Liu Xiaobo į savo favoritų laimėti šių metų premiją sąrašą.
Jo nuomone, daugiausiai šansų turi trys pretendentai: DVB, S.Samar ir Specialusis teismas Siera Leonei, kurį įsteigė Jungtinės Tautos persekioti už karo nusikaltimus šioje šalyje.

Jei laureatu taptų DVB, tai būtų pirmasis kartas per 109 metų istoriją, kai šis prestižinis apdovanojimas atiteko žinisklaidos organizacijai.

Šįmet Nobelio komitetui buvo pasiūlytas rekordinis kandidatų skaičius - net 237 pavieniai asmenys ir organizacijos.

Taikos premija, kurią sudaro 10 milijonų Švedijos kronų (3,8 mln. litų), laureatui bus įteikta Osle gruodžio 10 dieną.

Kitos Nobelio premijos jas pelniusiems asmenims bus įteiktos tą pačią dieną Stokholme.

Pernai Norvegijos Nobelio komitetas sulaukė gausios kritikos už tai, kad įteikė taikos premiją B.Obamai, kuri jam buvo paskirta nepraėjus nė devyniems mėnesiams nuo kadencijos pradžios, be to, tokiu metu, kai jos šalis tebekariavo Irake ir Afganistane.


Šiame straipsnyje: Nobelio premija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių