ES pradedant viršūnių susitikimą graikai tęsia protestus

Graikų darbuotojai ketvirtadienį jau antrą kartą per tris savaites neišėjo į darbą, vildamiesi pademonstruoti Briuselyje susirinkusiems Europos Sąjungos (ES) lyderiams, kad nauja atlyginimų ir pensijų mažinimo banga tik dar labiau pablogins jų padėtį po penkerių recesijos metų.

Daugumai firmų ir įstaigų nutraukus darbą, ištuštėjo Atėnų centro gatvės. 24 valandų streiką paskelbė dvi didžiausios šalyje profesinės sąjungos - ADEDY ir GSEE, atstovaujančios maždaug 2 mln. žmonių - pusei visos Graikijos darbo jėgos.

Graikija išgyvena didžiausią nuosmukį nuo Antrojo pasaulinio karo ir turi išlaidas sumažinti bent 11,5 mlrd. eurų, kad jos kreditorių „trejetas“ - Europos Komisija, Europos centrinis bankas (ECB) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) - išmokėtų kitą 130 mlrd. eurų finansinės pagalbos dalį.

„Bent kartą vyriausybė turi atmesti absurdiškus trejeto reikalavimus“, - sakė Janis Panagopulas (Yannis Panagopoulos), kuris vadovauja privačiojo sektoriaus darbuotojų profesinei sąjungai GSEE.

„Sutikimas su katastrofiškomis priemonėmis reiškia visuomenės varymą į neviltį, o tada pasekmės ir protestai bus neriboti“, - sakė jis.

ES lyderiai ketvirtadienį prasidedančiame ir dvi dienas truksiančiame savo susitikime bandys išspręsti nesutarimus dėl bankininkystės sąjungos planų, bet jokių svarbių sprendimų nesitikima, todėl vėl padidėjo susirūpinimas dėl pritarimo skolų krizės, kuri Graikijoje kilo prieš trejus metus, sprendimui. Tarp naujų apkarpymų taip pat yra drastiškas išlaidų socialinei ir sveikatos apsaugai sumažinimas.

Dėl streiko sustojo didelė šalies gyvenimo dalis. Laivai liko uostuose, sutriko Atėnų visuomeninis transportas, ligoninėse dirba tik budintys darbuotojai, o įstaigos, ministerijos ir daug parduotuvių bei kepyklų buvo uždarytos.

Vėliau ketvirtadienį planuojamos penkios atskiros demonstracijos turi baigtis mitingais prie parlamento, kurie anksčiau yra virsdavę policijos ir protestuotojų susirėmimais. Prie parlamento centrinėje aikštėje buvo pastatytos metalinės tvoros, atsiunčiama maždaug 4 tūkst. policininkų.

Tarp streikuojančių darbuotojų yra laikraščių kioskų savininkai, teisininkai, taksi vairuotojai ir skrydžių kontrolieriai.

Visuomenės apklausos rodo didėjantį pasipiktinimą šaliai teikiamos finansinės pagalbos, kuri palaiko Graikijos ekonomiką, sąlygomis ir didėjantį graikų pesimizmą dėl šalies ateities.

„Naujasis, skausmingas paketas neturėtų būti priimtas“, - sakoma valstybinio sektoriaus darbuotojų profesinės sąjungos ADEDY pareiškime. - Naujieji reikalavimai tik pribaigs tai, kas yra likę iš mūsų darbo, pensijų ir socialinių teisių".

Tačiau esant situacijai, kai kitą mėnesį Graikija jau pritrūks pinigų, Atėnai neturi didelio pasirinkimo, tik - stumti taupymo priemonių paketą, kuris, nepaisant visuomenės nepritarimo, aptarinėjamas su kreditoriais.

Ir Graikija, ir „trejeto“ inspektoriai sako, kad susitarė dėl daugumos klausimų, ir Atėnai viliasi užsitikrinti pagalbą, kurios reikia siekiant išvengti bankroto, nes ES yra pasiryžusi išvengti naujos sumaišties rinkose, kuri jau galėtų įtraukti ir didesnes ekonomikas, tokias kaip Ispanija ir Italija.


Šiame straipsnyje: Graikijaprotestai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių