ES grasina Iranui naujomis sankcijomis, nepaisant Rusijos priekaištų

Europos Sąjungos (ES) šalys šeštadienį pagrasino imtis naujų sankcijų prieš Iraną dėl jo ginčijamos branduolinės programos, nors Rusija skundėsi, kad toks žingsnis pakenktų jos interesams.

Didėjant nusivylimui dėl pažangos stygiaus derybose tarp pasaulio galybių ir Irano, Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle pareiškė, kad Teheranas nepateikė jokio „reikšmingo pasiūlymo“, kad įtikintų pasaulį, jog jo branduolinės ambicijos nekelia pavojaus.

„Dėl to turime pasiruošti naujoms sankcijoms“, - jis sakė žurnalistams baigiantis dvi dienas trukusioms neformalioms ES užsienio reikalų ministrų deryboms, kurios buvo pirmosios po jų vasaros atostogų.

„Atominiai ginklai Irane nepriimtini“, - pažymėjo G.Westerwelle.

Pasak Prancūzijos užsienio reikalų ministro Laurento Fabius, Iranas turi teisę į taikią branduolinę energetiką, tačiau „mes laikome nepriimtina, labai pavojinga perspektyvą, jog Iranas gali įgyti branduolinių ginklų.“

Ministrai sakė, jog per derybas „didėjo konsensusas“ imtis naujų griežtų sankcijų prieš Iraną, nes nebuvo pasiektas proveržis derybose.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as nurodė, kad jau galiojančios sankcijos daro „rimtą poveikį“ ir kad „būtina didinti spaudimą Iranui, intensyvinti sankcijas, labiau griežtinti ES sankcijas.“

Šie raginimai pasigirdo tuo metu, kai Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad JAV sankcijos Sirijai ir Iranui kenkia Rusijos verslo interesams.

„Vienašališkos Amerikos sankcijos Sirijos ir Irano atžvilgiu vis labiau įgyja ekstrateritorinį pobūdį ir tiesiogiai paliečia Rusijos verslo interesus, pavyzdžiui, Rusijos bankų“, - sakė jis.

Rusija sukėlė Vakarų ir Arabų šalių pyktį, nes vetavo tris JT Saugumo Tarybos rezoliucijas, kuriose reikalauta sankcijų Sirijos prezidento Basharo al-Assado režimui, o kai kurie ES ministrai visiškai neužjautė Rusijos.

„Jeigu ponas Lavrovas nori išvengti sankcijų, būtų paprasčiau prisidėti prie politinio konsensuso JT Saugumo Taryboje“, - pareiškė Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas.

„Jeigu jis kritikuoja sankcijas, nes jos veikia ekonomiką, mes, italai ir visi europiečiai, turėtume pirmieji kritikuoti šias sankcijas“, - atsakė Italijos diplomatijos vadovas Giulio Terzi (Džulijus Tercis).

„Šis klausimas nesusijęs su ekonominiais interesais - šis klausimas susijęs su mūsų piliečių saugumu, ne vien kaimyninėse šalyse, bet su visos Europos saugumu potencialios branduolinį ginklą turinčio Irano grėsmės akivaizdoje“, - pridūrė jis.

Naujausios ES sankcijos, įvedusios griežtą naftos prekybos embargą, įsigaliojo liepos 1 dieną, papildydamos JAV finansines sankcijas prieš Irano naftos eksportą, sudarantį pusę vyriausybės pajamų.

Tačiau kitaip nei JAV sankcijos, ES paskelbtos priemonės nėra ekstrateritorinės - jos taikomos tik Europoje veikiančioms bendrovėms ir 27 narių Bendrijoje esančioms sąskaitoms.


Šiame straipsnyje: ESRusijaIranas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Copy

Copy portretas
- Prisiminkime, kaip Pauelas (Colin Powell, JAV valstybės sekretorius - red. past.) visam pasauliui rodė mėgintuvėlius kartodamas, kad Irakas turi cheminį ginklą, ir to užteko, kad valstybės neliktų. O paskui pasirodė, kad jokio ginklo nėra. Sirija pati yra pripažinusi, kad turi cheminį ginklą, ir sakė, kad jį panaudos, jeigu prieš ją bus įvykdyta agresija iš užsienio. Asadas yra tai pasakęs. Taigi čia yra tik Amerikos politinės valios klausimas. O jai, kaip žinote, jos netrūksta. Sirija nebe pirma valstybė, kuriai yra grasinama, ir ne viena valstybė yra likviduota. Tuo labiau galima prisiminti, kad rinkimai artėja. Jeigu Obama nutars, kad nedidelis pergalingas karas padės jam laimėti rinkimus, tai viskas įmanoma. - O kokį tikrąjį interesą slepia Amerika? - Tikrasis interesas yra Kinija ir Rusija. O visa kita yra šalutiniai veiksmai, kurie veda į šitų pagrindinių uždavinių realizavimą. Po Sirijos bus Iranas, po Irano bus Azerbaidžanas, Armėnija, paskui visas rusų Kaukazas ir Pavolgis ir taip toliau. Atsakymas yra labai paprastas: šiuo metu pasaulyje yra tiktai dvi valstybės, kurios realiai kelia grėsmę Jungtinių Valstijų ekonominei, karinei ir politinei galybei - Kinija ir Rusija. Ir JAV niekada ramiai nemiegos, kol šitos valstybės jai grės. - Per dešimtmetį buvo surengta ne viena JAV agresija, kai pretekstas buvo turima „žvalgybos informacija“, kuri vėliau nepasitvirtindavo. - O ar jūs nedarote klaidos galvodami, kad žinote tikruosius Jungtinių Valstijų tikslus, ir jums atrodo, kad ji jų nepasiekė? O jeigu tie tikslai yra ne tokie, kokius įsivaizduojate? Kai kam atrodo, kad JAV nieko nepasiekė Irake, nes ten vyrauja chaosas. Arba tame pačiame Afganistane, kur kiekvieną dieną žūva kareiviai ir atrodo, kad ten nieko nepasiekta. O jeigu chaosas, pasaulinis chaosas ir yra tikrasis tikslas? Tada Jungtinės Valstijos viską pasiekė. - Vadinasi, Obamos žodžiai, kad jis gali pakeisti savo poziciją Sirijos atžvilgiu, nėra tušti, ir tai tik laiko klausimas? - Pirmiausia Amerika jau seniai remia Sirijos maištininkus. Ji tikėjosi, kad to užteks. Bet pasirodė, kad neužteks. Todėl anksčiau ar vėliau bus panaudotos visos priemonės, kad Asadas būtų nušluotas.

gal

gal portretas
vieną kartą reikia nustoti kreipti dėmesį į ruskių užgaidas. Gaila, kad JAV prezidentai neprilygsta R.Reiganui, seniai rusija būtų nutildyta ir mautųsi paskutines kelnes, besiruošdama žvaigždžių karams.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių