Egipte protestuotojai apsupo prezidentūrą

Dešimtys tūkstančių egiptiečių demonstrantų antradienį vakare apsupo prezidentūrą Kaire, kai riaušių policija nesugebėjo jų atremti leisdama ašarines dujas, toliau vystantis krizei dėl prezidento Mohamedo Mursi sprendimo padidinti savo galias.

Protestuotojai prasiveržė per spygliuotų vielų užtvaras už kelių šimtų metrų nuo prezidentūros. Policija juos mėgino sulaikyti, leisdama ašarines dujas, tačiau buvo priversta atsiraukti, o demonstrantai pasiekė rūmų sienas, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Paties M.Mursi prezidentūroje nebuvo, vienas jo padėjėjas sakė AFP. Vienas saugumo pareigūnas nurodė, kad „respublikos prezidentas išvyko iš Itihadijos rūmų pagal darbotvarkę, po oficialių susitikimų“.

Viename vaizdo įraše, paskelbtame Egipto naujienų televizijos „Rassd“ svetainėje, matomas iš prezidentūros išvažiuojantis šalies vadovo kortežas, saugomas riaušių policijos užtvarų, o protestuotojai skandavo „Bailys“ ir „Nešdinkis“.

Sostinės centrinėje Tahriro aikštėje, kur protestuotojai surengė mitingą, opozicijos jėgų aljanso - Nacionalinio gelbėjimo fronto - atstovas paskelbė sėdimąjį protestą prie prezidentūros ir paragino imtis panašių veiksmų visoje šalyje.

Demonstrantai, tarp kurių buvo daug liberaliųjų ir kairiųjų judėjimų narių, trankė žibintų stulpus ir skandavo „Nešdinkis“, demonstruodami savo jėgą.

Dauguma jų išsiskirstė vėlai vakare, o prie prezidentūros sienų, kurios buvo išmargintos grafičiais prieš M.Mursi, liko nakvoti tik apie 2 tūkst. protestuotojų, pasistačiusių apie 12 palapinių.

Tuo tarpu centrinėje Minjos provincijoje susirėmimai tarp prezidento priešininkų ir šalininkų įsiplieskė prie jo Laisvės ir teisingumo partijos, įkurtos Musulmonų brolijos, būstinės.

Policija leido į minią ašarines dujas, kai M.Mursi priešininkai nuplėšė prezidento portretą, išprovokuodami muštynes su jo šalininkais.

Protestai prieš M.Mursi taip pat vyko Viduržemio jūros uostamiestyje Aleksandrijoje ir centrinėje Sohago provincijoje, o Egipte plintant neramumams Jungtinės Valstijos paragino elgtis santūriai.

Antradienį vykę protestai buvo naujausi neramumai, kuriuos išprovokavo lapkričio 22-ąją M.Morsi paskelbtas įsakas, išplečiantis prezidento galias ir leidžiantis jam gruodžio viduryje surengti referendumą dėl naujos konstitucijos, kurios projektą parengė islamiškų jėgų dominuojama komisija. Naująjį pagrindinį įstatymą kritikuoja liberalai, kairieji ir krikščionys.

Birželį į valdžią atėjęs M.Mursi teigia savo sprendimais siekiantis greičiau užbaigti neramų pereinamąjį laikotarpį po pernai įvykusio sukilimo.

Tačiau jo oponentai kaltina prezidentą renkantis tą patį autokratijos kelią, dėl kurio galiausiai buvo nuverstas jo pirmtakas Hosni Mubarakas.

Sprendimas surengti referendumą gruodžio 15 dieną dar labiau padidino pasipiktinimą, taip pat tarp teisėjų.

Pirmadienį Aukščiausioji teisės taryba pareiškė užtikrinsianti referendumo teisinę priežiūrą, nors balsavimą ragino boikotuoti kai kurie teisėjai, įskaitant įtakingą Teisėjų klubą, atstovaujantį teisėjams visoje šalyje.

Antradienį Teisėjų klubo pirmininkas Ahmedas al Zindas (Ahmedas Zindas) pakartojo, kad jo organizacija laikysis sprendimo boikotuoti referendumą, taip pat sakė, kad teisėjams, kurie prižiūrės balsavimą, „niekada nebus atleista“.


Šiame straipsnyje: Egiptasprotestai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių