Didžiojo aštuoneto lyderiai tarsis dėl branduolinių programų pavojų

Pasaulio lyderiai, nesugebėję išspręsti nesutarimų dėl ekonomikos strategijos, šeštadienį ketina imtis kitų opiausių tarptautinės politikos problemų.

JAV prezidentas Barackas Obama ir kitų Didžiojo aštuoneto (G-8) valstybių lyderiai antrąją jų susitikimo dieną planuoja sutelkti dėmesį į priešpriešą su Iranu ir Šiaurės Korėja dėl šių šalių vykdomų branduolinių programų.

Jungtinės Valstijos ir Europos šalys ragina kitas didžiąsias valstybes paskelbti dar griežtesnes sankcijas Iranui, atsisakančiam nutraukti urano sodrinimą, nei numatytos šį mėnesį priimtoje Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucijoje.

Tačiau Kinija ir Rusija nenoriai parėmė pastarąjį JT žingsnį ir vengia imtis naujų vienašališkų priemonių prieš Teheraną.

Didžiojo aštuoneto (JAV, Japonijos, Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Kanados ir Rusijos) lyderiai pirmąją šio susitikimo dieną nesugebėjo išspręsti nesutarimų dėl vyriausybių išlaidų ir biudžetų deficitų mažinimo, būtino siekiant stabilizuoti pasaulio ekonomiką.

B.Obama perspėjo, kad pasaulio ekonomika tebėra pažeidžiama, todėl šalys neturėtų rizikuoti, mėgindamos sparčiai sumažinti smarkiai išaugusį biudžeto deficitą, ribodamos valstybės išlaidas ir didindamos mokesčius, nes tai gali sulėtinti ekonomikos augimą.

Tačiau Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Kanados ir Japonijos lyderiai argumentavo, jog valstybių biudžetų deficitus būtina mažinti, siekiant nuraminti nervingus investuotojus. Jie priminė, kokią didelę sumaištį rinkoje gegužę sukėlė Graikija, kuri dėl milžiniškų įsiskolinimų buvo priartėjusi prie valstybės bankroto slenksčio.

G-8 viršūnių derybos vyksta viename Kanados kurorte, kuris yra už dviejų valandų kelio nuo Toronto. Baigę šį susitikimą šeštadienį apie vidurdienį (vietos laiku), lyderiai persikels į Torontą, kur prasidės Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimas.

Ši didesnė grupė vienija ne vien labiausiai išsivysčiusios pramonės, bet ir sparčiausiai besivystančias šalis, tokias kaip Kinija, Brazilija ir Indija.

G-20 viršūnių susitikimai įgijo itin didelį politinį svorį po 2008-ųjų rudenį ištikusios finansų krizės ir tapo svarbesni už G-8 derybas aptariant ir koordinuojant tarptautinę ekonomikos politiką.


Šiame straipsnyje: g8

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių