D. Cameronas supykdė Europą kautynėse dėl biudžeto

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas penktadienį įsitraukė į naujas kovas Briuselyje, kai supykę Europos Sąjungos diplomatai pareiškė, kad jo „tulžingi“ reikalavimai imtis griežto taupymo užkerta kelią susitarti dėl naujojo Bendrijos biudžeto.

Praėjus beveik metams po to, kai jis sukėlė kolegų Europoje įtūžį, vetuodamas susitarimą, kuriuo buvo siekiama išspręsti euro zonos krizę, D.Cameronas vėl kurstę aistras ketvirtadienį, reikalaudamas apkarpyti „eurokratų“ privilegijas.

Britanijos pareigūnai tvirtina, kad kitos šalys, įskaitant Švediją, Nyderlandus ir Vokietiją, iš esmės palaiko D.Camerono poziciją, jog reikia sumažinti planuojamą trilijono eurų biudžetą 2014-2020 metams.

Likus kelioms valandoms iki viršūnių susitikimo netgi buvo kalbama apie besiformuojančią Vokietijos ir Didžiosios Britanijos ašį - gretai pramintą „Merkeronu“ arba „Kamerkel“ pagal D.Camerono ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vardus - pasisakančią už taupymą ir nukreiptą prieš Prancūziją.

Tačiau kai viršūnių susitikimas naktį buvo sustabdytas, pesimistiškai nusiteikę Europos pareigūnai sakė, kad D.Cameronas yra supančiotas spaudimo, kurį patiria namuose iš savo Konservatorių partijos euroskeptikų sparno.

„Erdvė manevruoti ponui Cameronui tokia maža, kad tikėtina, jog jis nesusitars - toks mano įspūdis“, - Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas sakė po pirmosios derybų sesijos, trukusios vos pusantros valandos.

Vienas ES diplomatas žengė dar toliau, sakydamas, jog D.Cameronas galbūt kelia pavojų vienam iš savo iškeltų tikslų: apsaugoti Britanijos branginamą privilegiją kasmet susigrąžinti 3,6 mlrd. eurų iš Bendrijos iždo.

„Jeigu penktadienį nebus sutarties, tai atims iš britų pergalė, kurios jie tikėjosi, bent jau siekiant užsitikrinti jų lengvatą“, - sakė diplomatas, pageidavęs neviešinti jo vardo.

Pasak jo, pagrindinė kliūtis yra D.Camerono reikalavimas mažinti išlaidas, o ginčai dėl šio klausimo Bendriją padalijo į dvi stovyklas - už taupymą pasisakančių pasiturinčių ir tam nepritariančių neturtingesnių šalių.

„Tulžingiausi buvo britai, švedai ir olandai“, - nurodė diplomatas.

Pernai gruodį D.Cameronas pasijuto izoliuotas Europoje, kai jis paskelbė Britanijos veto dėl ES pakto, turinčio užtikrinti fiskalinės drausmės laikymąsi ir padėti bristi iš krizės.

Šis žingsnis užtikrino konservatoriams labai reikalingą palaikymą šalyje, kurioje daugelis nepritaria Briuselio kišimuisi ir biurokratijai.

Tačiau D.Camerono sprendimas taip pat sukėlė nepageidaujamų pasekmių, sustiprindamas jo partijos euroskeptikų stovyklą.

Maištaujantys partijos nariai nulėmė žeminantį D.Camerono pralaimėjimą parlamente, praeitą mėnesį tariantis dėl biudžeto. Premjeras buvo raginamas elgtis kaip 9-ame dešimtmetyje vadovavusi jo pirmtakė Margaret Thatcher, iškovojusi Britanijai ES mokesčių lengvatų.

Nors D.Cameron ir žadėjo panaudoti veto teisę, jeigu ES nesutiks įšaldyti savo biudžeto ir užtikrinti Britanijos teisės susigrąžinti dalį įmokų, premjeras taip pat įsitraukė į karštligišką diplomatiją, stengdamasis užsitikrinti palaikymą Europoje.

Dar vienas veto gali drastiškai susilpninti Londono įtaką Europos Sąjungoje, kuri tebėra Britanijos pagrindinė prekybos partnerė.

Tuo tarpu D.Camerono vyriausybė patylomis sumažino savo reikalavimus - pareigūnai užsiminė, kad juos tenkintų 940 mlrd. Bendrijos išlaidų lubos, nors anksčiau jie reikalavo mažinti biudžetą iki 886 mlrd. eurų.

Didžiosios Britanijos pareigūnai teigė, kad D.Camerono pozicija sulaukė palaikymo per ketvirtadienį vykusį dvišalių pasitarimų maratoną, įskaitant iš A. Merkel.

„Įdomu, kad šiandien (ketvirtadienį) matėme Jungtinę Karalystę, Švediją, Nyderlandus, netgi Vokietiją užimant gana tvirtą poziciją pamatyti karpymų šiame pasiūlyme, - sakė vienas diplomatas. - Juos stumia ne vien Britanija - šiuos karpymus stumia ir kitos šalys.“

D.Cameronas nedelsdamas išdėstė savo planus, pirmasis iš 27 ES lyderių susitikęs su Bendrijos prezidentu Hermanu Van Rompuy ketvirtadienio rytą, prieš prasidedant viršūnių susitikimui.

Jis pasiūlė sumažinti biudžeto išlaidas 6 mlrd. eurų, įskaitant algų ir privilegijų apkarpymą ES pareigūnams - kai kuriems darbuotojams siūloma išėjimo į pensiją amžių pavėlinti iki 68 metų, atlyginimus sumažinti 10 proc., taip pat apkarpyti pensijas.

Tačiau H.Van Rompuy pasiūlymuose viršūnių susitikimui į Britanijos poziciją buvo mažai atsižvelgta.

„Panašu, kad laukia ilgas kelias, kol pasieksime tinkamą sutartį, - vienas nusivylęs britų diplomatas sakė penktadienį paryčiais. - Skaičiai šiuo metu gana panašūs į tuos, kuriuos turėjome šį rytą, prieš įvykstant visoms toms dvišalėms deryboms.“NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių