Čekijos prezidento rinkimuose - aristokrato ir buvusio komunisto kova

Čekijos pirmųjų tiesioginių prezidento rinkimų, kurie užbaigia euroskeptiko Vaclavo Klauso valdymo dešimtmetį, antrajame rate penktadienį ir šeštadienį atkakliai varžysis buvęs kairiųjų premjeras ir užsienio reikalų ministras aristokratas.

68 metų Milošas Zemanas, drąsus, proeuropietiškas buvęs komunistas, pirmajame rinkimų rate sausio 11-12 dienomis gavo 24,2 proc. balsų - kiek daugiau nei 75 metų galantiškas, mėlyno kraujo Karelas Schwarzenbergas, kuris su 23,4 proc. balsų netikėtai iškilo į antrą vietą.

„Nė vienas iš jų nėra pirmaujantis vyriausybės ar opozicijos atstovas nacionaliniu lygiu. Šiuo metu baisiai sunku prognozuoti rezultatus“, - sakė Brno mieste įsikūrusio Masaryko universiteto politikos analitikas Michalas Pinkas.

Nors dauguma apklausų rodo, kad varžybos bus atkaklios, kelios apklausos pirmenybę teikė M.Zemanui. Agentūra „ppm factum“ praėjusią savaitę paskelbė, kad jį parėmė 53,7 proc. o K.Schwarzenbergą - 46,3 proc. iš 1 061 apklausto rinkėjo.

Tačiau prieš pirmąjį ratą ta pati agentūra K.Schwarzenbergui prognozavo ketvirtą vietą ir mažiau nei pusę tų balsų, kuriuos jis galiausiai laimėjo.

Nors yra vyresnis kandidatas, „princu“ pramintas K.Schwarzenbergas siekia patraukti savo pusėn jaunesnius rinkėjus - pankiška šukuosena geltonos ir fuksijos spalvų poparto plakate „Karelas nemiręs!“, kuris kiek primena britų „Sex Pistols“.

Šio aristokrato kampanijos „Facebook“ puslapyje „Patinka“ buvo paspausta daugiau kaip pusę milijono kartų.

Jis garsiai protestavo, kai centro dešiniųjų premjeras Petras Nečasas pernai atmetė Europos Sąjungos (ES) fiskalinio stabilumo paktą - svarbų įrankį euro zonos skolų krizei spręsti.

„Svarbus klausimas yra tas, ar norime būti ES narė su visomis pasekmėmis, ar norime būti tiesiog parazitai“, - sakė K.Schwarzenbergas.

M.Zemanas, kuris dvejus metus priklausė Komunistų partijai, buvusią Čekoslovakiją valdžiusiai nuo 1948 iki 1989 metų, pelnė profesinių sąjungų paramą už kritiką dėl vyriausybės polinkio taupyti, kai ekonomika išgyvena recesiją. Jis taip pat gali tikėtis balsų iš vyresnio amžiaus kaimo gyventojų.

Tačiau kad ir kas šeštadienį laimėtų, viena yra tikra: 8,4 mln. rinkėjų užvers dešimtmetį trukusio triukšmingo euroskepticizmo puslapį. Dabartinio prezidento V.Klauso antroji kadencija baigsis kovo 7 dieną.

Priešingai nei jis, abu antrojo rinkimų rato varžovai yra palankiai nusiteikę Europos atžvilgiu ir per kampaniją žadėjo vaidinti didesnį vaidmenį Europos Sąjungoje, į kurią šalis įstojo 2004 metais.

Čekijos prezidento įgaliojimai yra palyginti riboti, bet be klausimų, susijusių su Čekijos vaidmeniu Bendrijoje, svarbios temos rinkimuose yra korupcija, recesija ir taupymo priemonės.

„Aš esu eurofederalistas, bet todėl kritikuoju kai kuriuos ES žingsnius“, - sakė ekonomistas M.Zemanas, kurį kritikai kaltina populizmu.

K.Schwarzenbergas, gerų ryšių turintis buvęs prezidento ir Aksominės revoliucijos simbolio Vaclavo Havelo padėjėjas, taip pat mano, kad federalizmas yra ES likimas.

Jei bus išrinktas, jis žada „sutelkti dėmesį į Čekijos pozicijų gerinimą ir įtakos didinimą ES, pirmiausia - sprendimų priėmimo procese dėl jos būsimos sąrangos“.

M.Zemano gabumus užsienio politikos srityje sunku įvertinti, nes jis iš politikos pasitraukė prieš dešimtmetį, o „Schwarzenbergas tikrai galėtų paversti Čekijos Respubliką pilnaverte ES nare“, sakė M.Pinkas.

Įtarimai korupcija temdė paskutinius Vaclavo Klauso prezidentavimo mėnesius ir pasirengimą antrajam balsavimo ratui.

Sausio 1 dieną jis paskelbė amnestiją, pagal kurią į laisvę išėjo daugiau kaip 6,3 tūkst. kalinių - ketvirtadalis visų Čekijoje kalinamų asmenų. Tai sukėlė įtarimų dėl korupcijos, nes kai kurie tų nuteistųjų kalėjo už didelio masto sukčiavimą.

Praėjusią savaitę premjero P.Nečaso centro dešiniųjų vyriausybė vos išliko per balsavimą dėl nepasitikėjimo, kurį dėl pritarimo V.Klauso amnestijai inicijavo M.Zemanui artima kairiojo sparno opozicija.

Tačiau net kaip P.Nečaso užsienio reikalų ministras K.Schwarzenbergas išvengė bet kokių politinių pasekmių dėl korupcijos ar taupymo; jį rinkėjai laiko ir patyrusiu, ir garbingu.

Čekija, kuri labai priklauso nuo automobilių eksporto į Vakarų Europą, pirmiausia - Vokietiją, per euro zonos krizę prieš metus nugrimzdo į recesiją. 2011 metais jos ekonomikos augimas buvo 1,9 procento.

2012 metams planuojamas ekonomikos susitraukimas 0,9 proc., o šiems metams - 0,2 proc. augimas. Nedarbas šalyje gruodžio mėnesį buvo 9,4 procento.

Anksčiau Čekijos prezidentus rinkdavo parlamentas. Tai pasikeitė pernai vasario mėnesį, kai parlamentarai, siekdami sustiprinti prezidento posto legitimumą, patvirtino perėjimą prie visuotinio balsavimo.

Čekijos prezidento įgaliojimai apima centrinio banko vadovų, armijos generolų ir teisėjų skyrimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą
  Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą

  Pernai rudenį sukako 25 metai, kai Lietuva atnaujino diplomatinius santykius su Lenkija. Jei kas galėtų ir švęsti, anot politologų, tai verslininkai, prekybininkai, mokslo ir meno atstovai. Politiniu lygiu buvo bendradarbiaujama su pertrūkiais. &S...

  1
 • D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus
  D. Trumpas tviteryje sukritikavo protestuotojus

  Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį tviteryje sukritikavo milijonus žmonių, tarp jų ir garsenybes, šeštadienį, dieną po jo prisaikdinimo, išėjusių į gatves visoje Amerikoje protestuoti. ...

  5
 • Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše
  Madonna netikėtai pasirodė Vašingtono marše

  Garsioji amerikiečių dainininkė Madonna netikėtai pasirodė šeštadienį Vašingtone vykusioje protesto akcijoje, kurioje dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių, pasisakiusių už moterų teises bei prieš naująjį JAV prez...

  4
 • Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą
  Vokietijos ministras: D. Trumpo išrinkimas žymi naują erą

  Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas-Valteris Šteinmejeris) pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimas pažymi naują erą, ir Berlynas sieks greitai užsitikrinti &bd...

  1
 • Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?
  Britanijos vyriausybė nuslėpė nesėkmingą branduolinės raketos bandymą?

  Didžiosios Britanijos vyriausybė sekmadienį buvo apkaltinta nuslėpusi pernai buvusį nesėkmingą branduolinio atgrasinimo ginkluotės bandymą, kuris buvo atliktas likus vos kelioms savaitėms iki parlamentarų balsavimo už sistemos atnaujinimą. ...

 • Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus
  Th. May su D. Trumpu aptars prekybos ir NATO klausimus

  Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May (Tereza Mei) teigia ketinanti aptarti laisvosios prekybos ir NATO karinio aljanso svarbą penktadienį, kai Vašingtone susitiks su naujuoju Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldo Trumpu (Donaldu T...

 • Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus
  Izraelis leido Rytų Jeruzalėje statyti 566 namus

  Izraelio valdžia sekmadienį išdavė leidimus aneksuotose Rytų Jeruzalės teritorijose statyti 566 namus, pranešė miesto mero pavaduotojas. Tokie planai buvo atidėti laukiant JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijos. ...

  4
 • Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas
  Estijoje lankysis Ukrainos prezidentas

  Pirmadienį į Estiją valstybinio vizito atvyksta Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. ...

 • Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus
  Popiežius perspėja apie populizmą ir Hitlerio tipo gelbėtojus

  Popiežius Pranciškus šeštadienį perspėjo nesižavėti populizmu, sakydamas, kad per rinkimus tai gali atvesti į pergalę panašius į Hitlerį „gelbėtojus“. ...

  2
 • „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą
  „San Antonio Spurs“ treneris išpeikė D. Trumpą

  „San Antonio Spurs“ treneris Greggas Popovichius (Gregas Popovičius) šeštadienį smarkiai sukritikavo naująjį JAV prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), skirdamas beveik pusę prieš rungtynes surengtos spaudos konf...

  2
Daugiau straipsnių