Buvęs Škotijos karališkojo banko vadovas liko be riterio titulo

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II atėmė riterio titulą iš buvusio Škotijos karališkojo banko (RBS) vadovo Fredo Goodwino dėl jo vaidmens šio banko krizėje, vos nesibaigusioje bankrotu 2008 metais, sakoma antradienį paskelbtame pranešime.

Visuomenėje garsėjo balsai, kad iš F.Goodwino turi būti atimtas garbingas titulas, nes vyriausybei teko skirti RBD didžiulį finansinio gelbėjimo paketą, o tūkstančiai jo darbuotojų buvo atleisti.

Iki šiol į RBS nukreiptų mokesčių mokėtojų lėšų suma sudaro 45,5 mlrd. svarų (187,7 mlrd. litų).

Pranešime, kurį paskelbė Kabineto kanceliarija - vyriausybės departamentas, atsakingas už titulų ir apdovanojimų sistemą - nurodoma, kad F.Goodwinas užtraukė šiai sistemai „prastą reputaciją“.

„Fredui Goodwinui suteiktas riterio bakalauro titulas buvo atšauktas ir panaikintas, - paskelbė kanceliarija. - Šis sprendimas, paprastai neskelbiamas iš anksto, buvo priimtas atsižvelgus į Apdovanojimų atėmimo komiteto rekomendaciją, nurodančią, jog Fredas Goodwinas užtraukė prastą reputaciją apdovanojimų sistemai.“

Britanijos premjeras Davidas Cameronas pareiškė, kad šis itin neįprastas žingsnis buvo „teisingas sprendimas“.

Iki šiol riterio titulas būdavo atimamas tik nuteistiems nusikaltėliams ir tais atvejais, kai tokį žingsnį rekomenduodavo profesinės organizacijos, nurodydamos, kad titulo savininko veiksmai arba neveiklumas menkina apdovanojimo prestižą.

F.Goodwinas tapo vienu iš Britaniją ištikusios finansų krizės simbolių, kai jam vadovaujant buvo sudaryta nesėkminga milijardų svarų vertės sutartis įsigyti konkuruojantį Olandijos banką „ABN Amro“ per patį krizės piką 2007 metais. Dėl šio sprendimo RBS prireikė vyriausybės finansinės pagalbos.

Karalienė titulus ir apdovanojimus teikia už įvairius nuopelnus iškiliems valstybės pareigūnams, sportininkams, verslo lyderiams arba eiliniams piliečiams, itin nusipelniusiems bendruomenei.

F.Goodwinui riterio titulas buvo suteiktas 2004 metais, vadovaujant premjero Tony Blairo leiboristų vyriausybei, už nuopelnus bankininkystės srityje.

D.Cameronas sakė sveikinantis sprendimą atimti šią garbę iš F.Goodwino.

„FSA (Finansinių tarnybų valdybos) pranešimas apie tai, kas negerai buvo RBS, atskleidė, kur glūdi nesėkmės ir kas atsakingas, - pabrėžė premjeras. - Buvo atliktas tinkamas procesas, ir manau, kad galiausiai priėmėme teisingą sprendimą.“

Viena iš didžiausių britų profsąjungų „Unite“ pareiškė, jog tai tebuvo „simbolinis veiksmas“, tačiau nacionalinis pareigūnas Davidas Flemingas pridūrė, kad šis sprendimas buvo „iš tų, kuriuos gerai įvertino tūkstančiai darbuotojų, netekusių darbo jam (F.Goodwinui) vadovaujant“.

„Tačiau bet kokiu atveju tai niekaip neužtikrins darbo vietų saugumo bankininkystės sektoriaus darbuotojams, kurie toliau dirba visų pirma vadovaudamiesi ekscesų ir godumo kultūra“, - pridūrė jis.

RBS dabartinis vadovas Stephenas Hesteris pasidavė smarkiam politiniam spaudimui ir sekmadienį atsisakė savo atlyginimo metinio priedo - 963 tūkst. svarų (3,97 mln.) vertės banko akcijų.

Sprendimas skirti šį priedą sukėlė profsąjungų ir opozicinės Leiboristų partijos įtūžį, nes 82 proc. RBS akcijų tebėra valdomos valstybės.


Šiame straipsnyje: Elizabeth IIFredas Goodwinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių