Bronislawas Komorowskis - radikalas, kuris tapo konsensuso ir kompromiso šalininku

Lenkijos prezidento pirmalaikius rinkimus laimėjęs laikinasis šalies vadovas ir Seimo pirmininkas Bronislawas Komorowskis, kuris šiuo metu propaguoja konsensuso politiką, pripažįsta anksčiau buvęs radikalus antikomunistas.

"Buvau radikalas", - neseniai sakė 58 metų politikas, kuris, apklausų duomenimis turi daugiau galimybių laimėti ir sekmadienį vyksiantį antrajį turą.

"Priešinausi Apskritojo stalo deryboms", - pridūrė jis, kalbėdamas apie 1989 metais vykusias istorines derybas tarp Lenkijos komunistinio režimo ir uždrausto opozicijos judėjimo "Solidarumas", kuris tais metais nukreipė šalį demokratijos keliu.

"Maniau, kad Apskritojo stalo derybos yra išdavystė ir kad komunistai nori mus apgauti", - aiškino B.Komorowskis.

Kitaip nei milijonai lenkų, B.Komorowskis boikotavo 1989 metų birželį vykusius istorinius rinkimus, kurie padėjo taikiai išstumti iš valdžios keturis dešimtmečius šaliai vadovavusį komunistinį režimą.

Tačiau jis pakeitė kursą praėjus keliems mėnesiams po rinkimų: nors Lenkija formaliai dar priklausė sovietiniam blokui, B.Komorowskis tapo pirmojo premjero nekomunisto Tadeuszo Mazowieckio (Tadeušo Mazoveckio) aukšto rango padėjėju.

"Jis man suteikė galimybę iš radikalo virsti kompromiso ir nuosaikaus kelio šalininku", - nurodė politikas.

1981 metais, kai generolas Wojciechas Jaruzelskis  paskelbė Lenkijoje karo padėtį, mėgindamas užgniaužti "Solidarumą", B.Komorowskis, T.Mazowieckis ir kiti įtakingi antikomunistinės opozicijos veikėjai buvo atsidūrę už grotų.

Praėjusio dešimtmečio pradžioje B.Komorowskis dirbo gynybos viceministru trijose vyriausybėse, kol galiausiai perėmė Gynybos ministerijos vairą 2000-2001 metais.

Jis priklausė T.Mazowieckio centristinei Laisvės sąjungai, o 2001 metais įstojo į naujai susikūrusią liberalią Pilietinės platformos partiją, kuriai vadovauja dabartinis Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas.

B.Komorowskis ir D.Tuskas tapo artimi sąjungininkai, nors premjeras laikomas labiau charizmatiškus politiku.

Istoriko išsilavinimą įgijęs B.Komorowskis, anksčiau dirbęs mokytoju, nuo 1991 metų šešis kartus buvo išrinktas į šalies parlamentą.

2007 metais, kai Pilietinė platforma per rinkimus įveikė buvusią valdančiąją konservatyvią partiją "Įstatymas ir teisingumas", B.Komorowskis tapo Seimo pirmininku.

Pagal šalies konstituciją jis perėmė šalies vadovo įgaliojimus, kai prezidentas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačynskis) žuvo balandžio 10 dieną per lėktuvo katastrofą Rusijoje.

Tačiau jis jau anksčiau buvo pasirinktas Pilietinės platformos kandidatu rudenį turėjusiuose vykti prezidento rinkimuose, turėjusiu susigrumti su L.Kaczynskiu, kuris tikriausiai būtų siekęs antrosios kadencijos.

Politikas, kuris yra vedęs ir turi penkis suaugusius vaikus, yra kilęs iš garsios Lenkijos aristokratų šeimos ir netgi turi giminystės ryšių su Belgijos karališkąja šeima.

Tačiau jo tėvai nebuvo turtuoliai: visas Komorowskių šeimos turtas, išskyrus kelis giminaičių portretus, buvo konfiskuotas komunistų.

B.Komorowskis gimė 1952 birželio 4 dieną Silezijos Obornikuose pietų Lenkijoje. Jo tėvai anksčiau gyveno Lietuvoje, tačiau buvo išsiųsti į Lenkiją po Antrojo pasaulinio karo, kai Lietuvą užėmė Sovietų Sąjungos pajėgos.

Vėliau politiko šeima persikėlė gyventi į Varšuvą ir įsikūrė rajone, kuriame gyveno daugiausiai darbininkai.

Savo tinklalapyje B.Komorowskis pabrėžia glaudžius ryšius su Lietuva. Savo šeimos aprašyme kandidatas nurodo, kad vienas iš jo protėvių žuvo 1399 metais vykusiame Vorsklos mūšyje, kaudamasis kartu su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Vytautu.

Komorowskių giminė turėjo dvarų Lenkijoje ir Lietuvoje, tačiau B.Komorowskis nurodo, kad jo tiesioginių protėvių kilmės centras nuo XVIII amžiaus buvo Kauno apylinkėse.

B.Komorowskis tapo antikomunistinio judėjimo aktyvistu, o "kovos krikštą" patyrė būdamas dar paauglys per 1968 metais vykusius studentų bruzdėjimus.

"Sužinojau viską apie policijos lazdas ir jų panaudojimą", - prisiminė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių