Britų parlamentarai pagerbė buvusią ministrę pirmininkę M. Thatcher

Britų parlamentarai trečiadienį buvusią ministrę pirmininkę Margaret Thatcher (Margaret Tečer) prisiminė kaip iškilią politinę figūrą, kuri atkūrė šalies pasitikėjimą ir išdidumą, tačiau savo bekompromise politika atstūmė daugelį rinkėjų, pradedant angliakasiais ir baigiant gėjais.

Ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) vadovavo pagiriamosioms kalboms per specialią Bendruomenių Rūmų sesiją, kuri buvo surengta atšaukus deputatus iš velykinių atostogų, 87 metų M. Thatcher pirmadienį mirus.

„Tegul tai bus jos epitafija, kad ji vėl padarė šią šalį didžia“, - kalbėjo D. Cameronas apie savo pirmtakę konservatorę pilnoje parlamento žemųjų rūmų salėje.

„Ji apibrėžė ir ji įveikė didžius savo meto iššūkius ir teisinga, kad parlamentas buvo atšauktas apibūdinti mūsų pagarbos“, - sakė D. Cameronas, vadovaujantis Konservatorių partijai, kuriai kažkada vadovavo M. Thatcher.

Specialios Bendruomenių Rūmų sesijos yra įprastos buvusiems ministrams pirmininkams, bet paprastai būna trumpos. M. Thatcher buvo skirtos daugiau kaip septynios valandos, kurios atspindėjo jos, kaip vienos garsiausių britų politinių figūrų, statusą.

Vis dėlto M. Thatcher palikimas vis dar kelia įnirtingus ginčus.

Deputatai gyrė virtinę jos pasiekimų, pradedant griozdiškos valstybinės pramonės privatizacija ir baigiant Folklandų salų atgavimu po Argentinos 1982 metų invazijos. Kažkada tai buvo prieštaringai vertinamos priemonės, dėl kurių dabar sutaria ir vyriausybė, ir opozicija, ir tai galbūt yra didžiausias M. Thatcher pasiekimas.

Tarp pagyrų kai kurie parlamentarai iškėlė neigiamus jos laisvosios rinkos ekonomikos politikos padarinius: nedarbą, uždarytas pramonės šakas, pakrikusius socialinius ryšius.

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas sakė, kad M. Thatcher buvo „unikali ir iškili figūra, ... ministrė pirmininkė, kuri charakterizuoja savo amžių“.

Tačiau jis taip pat sakė, kad kalnakasių bendruomenių gyventojai buvo palikti „pikti ir apleisti“, kai ji po atkaklaus streiko uždarė šalies anglių šachtas, o gėjai „pasijuto paniekinti“ 9-ajame dešimtmetyje vyriausybės priimto 28-ojo skyriaus, kuriuo buvo uždrausta tai, kas vadinama homoseksualizmo skatinimu.

Leiboristų partijos parlamentarė Glenda Jackson (Glenda Džekson), 8-ojo dešimtmečio aktorė ir „Oskaro“ laureatė, sulaukė kitų deputatų pikto šaukimo, kai ėmėsi griežtai kritikuoti M. Thatcher palikimą.

„Šiai šaliai buvo padaryta baisi socialinė, ekonominė ir dvasinė žala, - sakė ji Bendruomenių Rūmams. - Dideliu laipsniu dramatiškiausia ir baisiausia tečerizmo apraiška matėsi ne tik Londone, bet ir visos šalies municipalitetų rajonuose, kur kiekvienos parduotuvės prieduris, kiekvieną naktį tapdavo miegamaisiais, svetainėmis ir vonios kambariais benamiams“.

Škotų ir airių nacionalistų deputatai kalbėjo apie gilias žaizdas, kurios dar neužgijo. Škotijos nacionalinės partijos parlamentaras Angusas Robertsonas sakė, kad škotai „niekada nepamirš ir niekada neatleis“ už nepopuliarų pagalvės mokestį, kuris Škotijoje buvo įvestas metais anksčiau nei visoje šalyje.

Keli kairiųjų deputatai išvis nedalyvavo specialiojoje sesijoje; tarp jų yra buvęs būstų ministras Johnas Healey (Džonas Hilis), kuris sakė, jog M. Thatcher „palikimas yra pernelyg geliantis, kad būtų pagrindo šiai pretenzijai į nacionalinį gedulą“.

Nesutarimai dėl M. Thatcher palikimo virto debatais apie valstybės išlaidas jos laidotuvėms, kurios balandžio 17 dieną įvyks Šv. Pauliaus katedroje ir kuriose dalyvaus karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) bei žymūs asmenys iš viso pasaulio.

Vienintelį kitą kartą ministro pirmininko laidotuvėse karalienė dalyvavo 1965 metais, kai buvo laidojamas Britanijos Antrojo pasaulinio karo laikų lyderis Winstonas Churchillis (Vinstonas Čerčilis).

M. Thatcher sūnus Markas sakė, kad velionė ministrė pirmininkė „būtų labai pagerbta ir susikuklinusi“ dėl karalienės dalyvavimo jos laidotuvėse.

Dalį M. Thatcher laidotuvių, per kurias velionei bus pareikšta visa karinė pagarba, išlaidų apmoka šeima, bet kitą dalį apmokės valstybė.

Mokesčių mokėtojai taip pat apmokės sąskaitas deputatams, kurie turėjo sutrumpinti atostogas, kad dalyvautų trečiadienio specialiojoje sesijoje. Jie gali paprašyti apmokėti iki 3,7 tūkst. svarų kelionės išlaidų.

Užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) sakė, kad teisinga paminėti „istorinių proporcijų lyderę šalies istorijoje“.

BBC jis sakė: „Manau galime sau leisti prisidėti prie laidotuvių“.

Tūkstančiai žmonių turėtų susirinkti stebėti, kaip M. Thatcher karstas kitą savaitę iš parlamento rūmų bus vežamas į katedrą, dalį kelio - katafalku, o tada - žirgų traukiamu lafetu.

Šimtai sausumos pajėgų, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų karių pakeliui budės garbės sargyboje. Į pačią katedrą karstą įneš kariai iš junginių, kariavusių 1982 metų Folklandų kare, kuris buvo labai rizikinga, bet triumfu pasibaigusi M. Thatcher karinė kampanija. Pajėgų orkestrai ir artilerijos saliutai taip pat bus dalis kruopščiai rengiamos ceremonijos.

Policijos ir saugumo pareigūnai rengiasi galimiems protestuotojų prieš velionę trukdymams, galbūt - jų šventėms, ar Airių respublikonų armijos (IRA) disidentų išpuoliams.

Airių kovotojai M. Thatcher valdymo metais, nuo 1979-ųjų iki 1990-ųjų, nužudė kelis jos sąjungininkus, o 1984-aisiais susprogdino bombą Braitono viešbutyje „Grand Hotel“, kur tuo metu vyko Konservatorių partijos suvažiavimas. M. Thatcher tada nenukentėjo, bet žuvo penki kiti žmonės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

radau kazkur

radau kazkur portretas
Сегодня, 8 апреля, в Великобритании скончалась бывшая премьер-министерша королевства Маргарет Тетчер. Инсульт. Что я могу сказать? Только одно - the old bitch died!!! Она искренне и всей душой ненавидела СССР и Россию, и делал всё для того, чтобы максимально их ослабить и уничтожить. Она была настолько беспощадна и бессердечна, что эсесовцы могли бы взять её за образец нордического отношения к врагам. Власть для неё была единственной её религией. Скорбеть о ней могут только мерзавцы, типа каина Горбачёва, которого она искренне презирала, и который уже отметился скулежом ей во след. Последние годы она, как и её главный партнёр по переделу мира Рейган, пребывала в глубоком маразме. Не узнавала никого из родных и всё глубже погружалась в бездонную тьму небытия. Кто-то на небесах словно в наказание забрал у неё разум. Мы не скорбим о ней. Мы испытываем холодное безразличие.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių