Britanijos analitikai: galios pusiausvyra Sirijoje - į sukilėlių pusę

Galios pusiausvyra Sirijoje ilgainiui pakryps sukilėlių pajėgų naudai, tačiau užsitęsęs pilietinis karas gali sukelti nestabilumą visame regione, ketvirtadienį perspėjo autoritetingas analitinis centras, paskelbęs savo metinę ataskaitą apie padėtį pasaulio kariniame žemėlapyje.

Sirija dominuoja pasaulinio saugumo padėtyje, kuri darosi „vis sudėtingesnė“, tačiau taip pat turėtų būti atkreipiamas dėmesys į kylančią Kiniją ir didėjančias išlaidas gynybai Azijos šalyse, pažymėjo Londone įsikūręs Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS).

Tuo tarpu pinigų pristigusios Vakarų šalys NATO pajėgų išvedimą naudoja kaip dingstį kurti mažesnes, tačiau pajėgesnes gynybos pajėgas, nurodė institutas.

Savo ataskaitoje „Karinė pusiausvyra. 2013-ieji“ (Military Balance 2013) IISS rašo, kad Sirijoje, jau dvejus metus krečiamoje konflikto, padėtis gręžiasi prieš prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą), nors užsienio karinės intervencijos perspektyvos išlieka „tolimos“.

„Išskyrus cheminių ginklų panaudojimą prieš sukilėlius, kas būtų susiję su tarptautinės intervencijos rizika, sunku įžvelgti, kaip Al Assadas galėtų pakeisti šią kryptį“, - nurodė IISS.

Tačiau ataskaitoje perspėjama, kad Damasko režimo pajėgos „dar gali taktinėmis priemonėmis įveikti sukilėlius, jeigu pastarieji atsisakytų partizaninių metodų ir mėgintų išlaikyti urbanizuotas vietoves“.

„Prezidentas Basharas al Assadas nebegali laimėti, bet sukilėliai vis dar gali pralaimėti“, - perspėjo institutas.

Sukilėliams taip pat stinga stiprios politinės ir karinės vadovybės, todėl didėja vidaus kovų tarp skirtingų opozicijos judėjimų pavojus, sakoma IISS dokumente.

„Dėl to šalis gali nugrimzti į pilietinį karą, kai valdžia priklausytų tiesiog stipriausiai frakcijai iš daugelio, didėjant destabilizacijos regione pavojui“, - nurodė analitikai.

Vertinant pasaulio mastu, galios pusiausvyros pokyčius atspindi faktas, kad Azijos šalių gynybos išlaidos 2012-aisiais pirmąkart buvo didesnės negu NATO Europos valstybių, ką jau pernai prognozavo IISS.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių