Britanijoje antrąkart dėl mokesčių už mokslą protestuojantys studentai susirėmė su policija

Įpykę britų studentai trečiadienį užpuolė vieną policijos automobilį ir susirėmė su pareigūnais, o tūkstančiai žygiavo Londono gatvėmis, protestuodami prieš vyriausybės planus trigubai padidinti įmokas už aukštąjį mokslą.

Londone jau antrąkart šį mėnesį vykusiuose studentų protestuose dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių, tačiau trečiadienį demonstracijos vyko ir kituose Didžiosios Britanijos miestuose.

Po maždaug 3 tūkst. studentų dalyvavo eitynėse Mančesteryje ir Braitone, o dar apie tūkstantis liejo savo pyktį Kembridže, kurio universitetas - vienas iš labiausiai prestižinių pasaulyje.

Londone įpykusių jaunuolių minia apgulė ir mėgino apversti policijos mikroautobusą, pastatytą eitynių kelyje. Buvo išdaužtas šio automobilio langas, o kai kurie studentai šokinėjo užsilipę ant jo stogo.

Kiti išmargino baltas URM pastato sienas užrašais "Revoliucija" ir "Smokit diržų veržimui", o kai keletas jaunuolių peršoko užtvarus ir mėgino patekti į Gynybos ministerijos pastatą.

"Esame čia, kad parodytume vyriausybei, kokie pikti tampame, kai sukylame", - vienas studentas sakė naujienų agentūrai AFP po to, kai užsilipo ant URM pastato lango ir mėgino įsiveržti vidun.

"Noriu mokytis universitete, noriu nuveikti ką nors gera per savo gyvenimą, tačiau dėl šių (biudžeto išlaidų) karpymų tai tapo beveik neįmanoma", - skundėsi 15-metė moksleivė Bethany Hawker, prisipažinusi, kad pabėgo iš pamokų su dviem draugais, kad galėtų dalyvauti protestuose.

Mokyklos uniformą su mėlynu dryžuotu kaklaraiščiu tebedėvinti mergina pridūrė: "Mano mama gyvena iš pašalpų ir stengiasi sudurti galą su galu".

Tačiau kitaip nei per protestus, kurie vyko prieš dvi savaites, kuries Skotland Jardą užklupo nepasiruošusį, trečiadienį šimtai policininkų tramdė minias, o vienu momentu netgi panaudojo prieš demonstrantus gumines lazdas.

Sutemus ir atšalus policijos atitvertus studentų būrius apėmė nusivylimas, o Vaitholo gatvėje, kurioje telkiasi daug vyriausybinių pastatų, buvo padegta viena autobuso stotelė ir nuniokotas policijos mikroautobusas.

Po to policija apsupo protestuotojų minią iš visų pusių ir kelias valandas neleido daugumai demonstracijos dalyvių išeiti už apsupimo zonos.

Sutemus kai kurie demonstrantai uždegė laužus iš po ranka pasitaikiusių medžiagų, taip pat toliau daužė stiklus ir rašinėjo užrašus ant pastatų sienų.

Pamažu policija išstūmė demonstrantus iš Britanijos sostinės centro.
Per šiuos neramumus buvo suimti 32 žmonės.

Per susirėmimus nukentėjo du policininkai, iš kurių vienam buvo lūžo ranka, o kitas buvo parblokštas ir neteko sąmonės, nurodė pareigūnai. Taip pat buvo sužeisti penkiolika protestuotojų.

Studentų protesto akcijos taip pat vyko Liverpulio, Šefildo, Bristolio, Oksfordo, Lidso, Niukaslio, Kardifo, Glazgo ir Edinburgo universitetuose.

Be to, kai kuriose Londono, Kembridžo, Lidso ir Vinčesterio mokyklose studentai atsisakė lankyti paskaitas.

Pagrindinis demonstrantų nepasitenkinimo taikinys buvo Liberalų demokratų partija, kuri iki rinkimų žadėjo nebalsuoti už mokesčio už mokslą didinimą. Tačiau liberalai demokratai pakeitė savo poziciją, kai prisijungė prie valdančiosios koalicijos su Konservatorių partija.

"Žmonės turi teisę dalyvauti teisėtose ir taikiose protesto akcijose, bet jose neturi būti vietos smurtui ir bauginimams", - pareiškė Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Davido Camerono oficialusis atstovas.

Liberalų demokratų partijos vadovas Nickas Cleggas paragino studentus prieš pradedant protestus suvokti vyriausybės siūlymus ir sutikti su mokesčio už mokslą padidinimą.

"Aš nekenčiu duoti pažadų, kurių po to negaliu ištesėti. Mes žadėjome tai, ko nepajėgėme padaryti. Liberalai demokratai nelaimėjo rinkimų, o esant koalicijoje būtini kompromisai", - sakė N.Cleggas.

Dabar Anglijos universitetai gali imti iš studentų - Europos Sąjungos šalių piliečių ne daugiau nei 3 290 svarų (13,4 tūkst. litų) per metus, bet šis skaičius nuo 2012 metų rugsėjo, kaip planuojama, išaugs iki 9 tūkst. svarų (36,7 tūkst. litų).

Jeigu mokslo kaina bus didesnė nei 6 tūkst. svarų (24,5 tūkst. litų), aukštoji mokykla privalės siūlyti mažiau aprūpintiems studentams paskolas ir stipendijas.

Kita vertus, absolventams pradėti grąžinti paskolas reikės tik tada, kai jų metinis uždarbis pasieks 21 tūkst. svarų (85,8 tūkst. litų) ribą.

Per eitynes prieš dvi savaites protestuotojams pavyko įsiveržti į Konservatorių partijos būstinę, įsikūrusią Milbanko gatvės 30-ajame numeryje, prestižiniame Londono Vestminsterio rajone.

Studentų grupės "Education Activist Network", organizavusios protestą prieš dvi savaites, atstovas pareiškė: "Mes turime teisę į protestą, mes turime teisę į pilietinį neklusnumą, mes turime teisę į tai, kad galėtume mokytis".NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių