B.Obama per prezidentinį vizitą Izraelyje kalba apie taikos būtinybę

Barackas Obama (Barakas Obama), trečiadienį atvykęs savo, kaip JAV prezidento, pirmojo vizito į Izraelį, kur sieks sumažinti tarp Vašingtono ir Tel Avivo tvyrančią įtampą ir suformuluoti politiką dėl Sirijos bei Irano, pareiškė: „Taika turi ateiti į Šventąją Žemę“.

Izraelio lyderiai per iškilmingą sutikimo ceremoniją Tel Avivo Ben Guriono oro uoste negailėjo B.Obamai asmeninių pagyrų už žydų valstybės saugumo ir egzistavimo gynimą.

„Mūsų aljansas yra amžinas. Jis - visam laikui“, - paskelbė B.Obama ir perspėjo, kad audringi pokyčiai Artimuosiuose Rytuose Izraeliui reiškia ir pažadą, ir pavojus.

„Tai (vienas) mūsų pagrindinių nacionalinio saugumo interesų - būti su Izraeliu. Dėl to abu esame stipresni“, - sakė B.Obama, pradėdamas tris dienas truksiantį savo vizitą Artimuosiuose Rytuose, kuris pademonstruos daug simbolikos, bet neteikia daug vilčių dėl pažangos siekiant Izraelio ir palestiniečių taikos.

Izraelio prezidentas Shimonas Peresas (Šimonas Peresas) pavadino B.Obamą „nuostabiu pasaulio lyderiu“, pademonstravusiu didelį asmeninį įsipareigojimą ginti Izraelį, taip netiesiogiai nusitaikydamas į įsivaizdavimą, kad JAV prezidento jausmai Izraeliui yra nepakankamai šilti.

„Pasaulis be jūsų draugystės skatintų agresiją prieš Izraelį ... Taikos metu, karo metu - jūsų parama Izraeliui yra nepalaužiama“, - sakė Sh.Peresas.

Premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus), kurio santykiai su B.Obama buvo komplikuoti, taip pat negailėjo liaupsių.

„Ačiū, pone prezidente, kad remiate žydų tautos teisę į žydų valstybę mūsų tėvynėje ir drąsiai ginate tą teisę Jungtinėse Tautose“ - sakė jis.

B.Obama, B.Netanyahu ir Sh.Peresas, kurie visi buvo su baltais marškiniais ir mėlynais - Izraelio vėliavos spalvos - kaklaraiščiais, sveikindamiesi su kitais pareigūnais šypsojosi ir juokavo.

Tada JAV lyderis akis į akį susidūrė su tuo, kaip Izraelis rūpinasi savo saugumu, - jis apžiūrėjo JAV finansuojamos raketinės gynybos sistemos „Geležinis kupolas“ mobilią bateriją, kuri sunkvežimiu buvo atitempta į oro uostą.

Analitikų nuomone, ilgai lauktas JAV lyderio vizitas, kuris yra pirmoji jo antrosios kadencijos užsienio kelionė, gali būti labiau simbolinis nei rimtas diplomatinis žingsnis ir pademonstruoti sumažėjusias JAV ambicijas siekti taikos tarp izraeliečių ir palestiniečių.

Per tris savo kelionės Artimuosiuose Rytuose dienas B.Obama susitiks su Izraelio lyderiais, trumpam nuvyks į Vakarų Krantą ir nuskris į Jordaniją pasikonsultuoti su karaliumi Abdullah II (Abdula II).

Prezidentas sako, kad neatveža jokių naujų taikos planų, bet tik ketina išklausyti naujos Izraelio vyriausybės bei jo prieiga nepatenkintų palestiniečių.

Izraelio laikraščio „Yedioth Aharonoth“ skiltininkas Alexas Fishmanas (Aleksas Fišmanas) trečiadienį pranešė, kad Vašingtonas, spaudžiamas naujojo valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio), atgaivins 2002 metų arabų taikos planą.

Jame numatomas svarbių arabų valstybių pripažinimo pažadas Izraeliui mainais į Palestinos valstybę ir pasitraukimą iš okupuotų teritorijų, tačiau izraeliečiai šį planą laikė netinkamu.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas (Mahmudas Abasas) viliasi, kad B.Obama padės susitarti dėl daugiau kaip tūkstančio palestiniečių kalinių paleidimo iš Izraelio kalėjimų, ir nori 700 mln. blokuotos JAV pagalbos dolerių išmokėjimo.

B.Obama taip pat turi manevruoti komplikuotoje regioninėje Artimųjų Rytų politikoje, kai vėl svarstomas JAV nenoras veltis į pilietinio karo krečiamos Sirijos įvykius.

Ketvirtadienį JAV prezidentas apžiūrės Negyvosios jūros rankraščius - tekstus, kurie yra laikomi senovės žydų sąsajų su Izraeliu įrodymu.

Prieš tai, kai penktadienį išvyks iš Izraelio, B.Obama nuvyks į nacionalines kapines Herclio kalne, kur padės vainikus ant nužudyto Izraelio premjero Yitzhako Rabino (Icchako Rabino) ir šiuolaikinio sionizmo kūrėjo Theodoro Herzlio (Teodoro Herclio) kapų.

Šio vizito metu B.Obama taip pat dalyvaus valstybiniuose pietuose, kuriuos surengs Sh.Peresas, aplankys Holokausto memorialą „Yad Vashem“ ir Viešpaties gimimo bažnyčią Betliejuje.

Penktadienį Jordanijoje B.Obama susitiks su karaliumi Abdullah II ir surengs spaudos konferenciją, o kitą dieną apžiūrės senovinio Petros miesto griuvėsius.NAUJAUSI KOMENTARAI

kas

kas portretas
Tokios salies kaip Izraelis neegzistavo, tai okupuota zydais salis, kuriainstatusa suteike jungtines tautos net nieko neatsiklause, o ypac Palestinieciu, nes ten ju zemes. Ir ydomu kaip jie sveikinosi ar kaip ir naciai, nes dabar zydai panasiai elgiasi su palestinieciais, ir ju niekas nebaudzia, net getai ikurti, kur Palestinieciai uz tos linijos uzeiti negali, bei savo transportu ivaziuoti, net autobusai specialiai palestinieciam atskirai paleisti. Kaip ten zydiskai hai..., oi atsiprasau salom.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių