B.Obama po rinkimų nesėkmės išvyksta devynių dienų kelionės po Aziją

JAV vadovas Barackas Obama kartėlį po nesėkmingų kadencijos vidurio rinkimuose, kuriuose buvo sutriuškinti jo demokratai, malšins sutelkęs dėmesį į užsienio politiką - penktadienį jis išvyksta į devynių dienų kelionę po Aziją, kurią pradės Indijoje.

Kelionės metu prezidentas taip pat aplankys Indoneziją, kurioje praleido kelerius vaikystės metus, iš ten vyks į Pietų Korėją dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių viršūnių susitikime, o vėliau keliaus į Japoniją, kur vyks Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo organizacijos (APEC) susitikimai.

B.Obama kelionės metu sieks išplėsti JAV geopolitinę įtaką ir atverti naujas rinkas amerikietiškiems gaminiams šiame dinamiškame regione.

Galvodamas apie JAV rinkėjus, kurie pasinaudojo kadencijos vidurio rinkimais, kad parodytų savo nepasitenkinimą vangiu ekonomikos atsigavimu, prezidentas, ieškantis būdų didinti eksporto apimtis ir kurti daugiau naujų darbo vietų, kelionės metu stengsis akcentuoti prekybines galimybes, kurias siūlo Azija.

B.Obama, pasivadinęs "Amerikos pirmuoju Ramiojo vandenyno regiono prezidentu", neslepia, kad laiko Aziją, kurios valstybių ekonomikos sparčiai auga ir didėja šių šalių strateginė įtaka, svarbiausiu pasauliniu regionu JAV ateičiai.

Vizitas Indijoje bus pirmasis B.Obamos vizitas į šią 1,2 mlrd. gyventojų turinčią augančią valstybę, labai svarbią prekybos partnerę, kuri, JAV pareigūnų akimis, turi neribotą potencialą.

Mumbajuje B.Obama nakčiai apsistos prabangiame viešbutyje "Taj Mahal Palace", kuris buvo vienas iš 2008 metų lapkritį islamistų surengto puolimo taikinių. Tuomet kovotojai per beveik pustrečios paros trukusias skerdynes keliuose viešbučiuose bei traukinių stotyje nužudė 166 žmones.

Čia prezidentas pasakys kalbą, pagerbdamas šių žudynių aukų atminimą.

Mumbajuje prezidentas taip pat pasakys kalbą verslo bendruomenės atstovams ir dalyvaus diskusijose prie apskritojo stalo su įmonių vadovais.

Vėliau B.Obama vyks į Delį, kur susitiks su Indijos vyriausybės vadovu Manmohanu Singhu ir kreipsis į parlamentą.

Įdomu tai, kad Indijoje B.Obama yra mažiau populiarus nei jo pirmtakas George'as W.Bushas, kurio pastangomis Vašingtonas ir Delis pasirašė istorinį susitarimą, panaikinusį draudimą prekiauti civilinėmis branduolinėmis technologijomis, kuris buvo įvestas po to, kai Indija 1974 metais atliko savo pirmąjį branduolinį bandymą.

JAV pareigūnai pabrėžia, kad B.Obamos apsilankymas Indijoje truks net tris dienas - tai ilgiausias jo viešnagės laikotarpis vienoje užsienio valstybėje.

Prezidentas aiškiai nurodė, jog neketina šios devynių dienų kelionės metu apsilankyti Pakistane, su kuriuo JAV sudariusios antiteroristinį aljansą. Tačiau B.Obama ketina ateinančiais metais vykti vizito į Islamabadą.

Indonezijoje, kur B.Obama praleido ketverius savo vaikystės metus, pagrindiniu prezidento vizito akcentu taps apsilankymas didžiausioje Džakartos mečetėje ir svarbi kalba, kurioje veikiausiai bus nemažai paralelių su pernykščiu jo kreipimusi į pasaulio musulmonų bendruomenę per viešnagę Egipte.

B.Obama į Indoneziją atvyks lapkričio 9 dieną ir dalyvaus derybose su prezidentu Susilo Bambangu Yudhoyono, po kurių valstybių lyderiai surengs bendrą spaudos konferenciją, pranešė Baltieji rūmai.

B.Obamos apsilankymas Indonezijoje kartą jau buvo atšauktas - tai buvo padaryta, kad jis galėtų dalyvauti lemiamuose debatuose dėl JAV sveikatos apsaugos sistemos reformos įstatymo projekto.

Vėliau vizito data buvo dukart keista dėl naftos išsiliejimo Meksikos įlankoje.

Prezidentas Indonezijoje bus mažiau nei parą. Šios viešnagės metu jis nesusitiks su senais bičiuliais ir nesilankys vietose, kurias mėgo vaikystėje, nes tam paprasčiausiai neturės laiko, nurodė Baltieji rūmai.

Pernakvojęs Indonezijoje B.Obama vyks į Seulą dalyvauti G-20 šalių derybose. Čia taip pat numatytas jo dvišalis susitikimas su Kinijos vadovu Hu Jintao, kuris vyks tarp Vašingtono ir Pekino tvyrant įtampai dėl Kinijos valiutos ir prekybos.

Prezidentai susitikimo metu veikiausiai stengsis sušvelninti nesutarimus rengiantis svarbiam Hu Jintao vizitui į Jungtines Valstijas, kuris numatytas sausį. Jie taip pat neabejotinai aptars Šiaurės Korėjos branduolinę krizę.

Po G-20 viršūnių susitikimo B.Obama vyks į Japoniją, kur baigs savo devynių dienų kelionę. Viešnagės metu prezidentas stengsis pabrėžti, kad JAV ir Japonijos santykių netemdo rimti nesutarimai, bei dalyvaus APEC viršūnių susitikime.

Į Vašingtoną prezidentas grįš lapkričio 14 dieną.


Šiame straipsnyje: Barackas Obama

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių