- „Ukrainskij Tižden“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praradęs Kremliaus paramą, Baltarusijos prezidentas turi tik dvi išeitis. Bet viena yra ne ką geresnė už kitą, rašo Ukrainos laikraštis „Ukrainskij Tižden“.
Liūdnos perspektyvos
Pačiame Europos viduryje yra valstybė, kurios apibūdinimas primena viduramžių pastoralę. Ten lygūs kaimo keliai, net kaimuose yra dujofikuotų namų. Miestai švarūs, svetingi ir visiškai saugūs. Ten nėra etninių nusikalstamų grupuočių, o milicininkai neima kyšių.
Toks įspūdis gali susidaryti apsilankius Baltarusijoje, bet mažai kas veržiasi į ją pastoviai gyventi. Netgi šalies jaunimas nemato didelių perspektyvų savo gimtinėje ir žvalgosi į užsienį. Panašu, kad „Baltarusijos stebuklas“ pasmerktas žlugti.
Ekonominė apokalipsė
Baltarusijos politologas Jurijus Ševcovas teigia, kad šiuo metu Aleksandrui Lukašenkai jokios alternatyvos nėra. Būtent ant jo laikosi visa valdžios sistema, kontraktai, sutartys ir viltys dėl užsienio investicijų. Sunku net įsivaizduoti šalies ateitį be A.Lukašenkos.
Bet dabar „Baltarusijos stebuklas“ pradėjo svyruoti dar jam esant valdžioje. Per pusę metų šalyje smarkiai pakilo kainos. Bulvės pabrango 35 proc., cukrus – 30 proc., degalai – 22 proc., alkoholis – 10 proc. Tuo tarpu žmonės gyvena iš stabilaus atlyginimo. Prieš rinkimus valdžia žada pakelti atlyginimus, bet neturi iš ko – biudžete jau susidarė didžiulė deficito skylė.
Baltarusijos Nacionalinio statistikos komiteto duomenimis, šalies naftos produktų eksportas smuko 40 proc. 15 proc. valstybinių įmonių, ypač mašinų, metalo ir elektros pramonėje, dirba nuostolingai. Šalies biudžetas siekia 10 mlrd. dolerių, o neigiamas saldo – 3,5 mlrd. dolerių.
Draugai tapo priešais
Ilgą laiką Baltarusijai sekėsi kurti savo „stebuklą“, kol šalis turėjo tvirtą Rusijos finansinę paramą. Bet padėtis pradėjo keistis šių metų pradžioje, kai Maskva sumanė pakeisti naftos tiekimo sąlygas. A.Lukašenka norėjo, kad visai rusiškai naftai būtų taikomas 35 proc. muito mokestis, o Kremlius siūlė tiekti Minskui 6,3 mln. tonų (būtent tiek reikia Baltarusijos vidaus reikmėms) naftos išvis be muito, o likusiam kiekiui (kuris reeksportuojamas į Europą) taikyti 100 proc. mokestį. A.Lukašenka buvo priverstas priimti Maskvos sąlygas, nes iškilo pavojus Baltarusijos naftos perdirbimo gamykloms. Tačiau prezidentas neatleido tokios neteisybės ir pagrasino užblokuoti Baltarusijos stojimą į muitų sąjungą su Rusija ir Kazachstanu.
Gegužę iškilo dar viena problema: paaiškėjo, kad Minskas per mažai moka Maskvai už dujas, atsiskaitydamas praėjusių metų kainomis. Per penkis mėnesius Baltarusija įsiskolino Rusijai maždaug 200 mln. dolerių. Ginčus dėl skolos vainikavo dujų karas, Maskva užsuko čiaupą Minskui. Galiausiai A.Lukašenka pripažino skolą, bet pareikalavo iš Rusijos sumokėti skolą už dujų tranzitą, grasindamas jį nutraukti. Maskva sumokėjo 228 mln. dolerių vietoje reikalaujamų 260 mln. dolerių, o Minskas sutiko prisijungti prie muitų sąjungos.
Maskvos pinigai irgi senka
Pasak analitikų, santykių atšalimą lėmė daug veiksnių. Pirma, A.Lukašenka paprasčiausiai įgriso Kremliui. 2007 m. jis apmokestino rusiškos naftos tranzitą, 2008 m. atsisakė pataikauti Maskvai Abchazijos ir Pietų Osetijos klausimais, o šiemet nenorėjo mokėti skolų už dujas.
Antra, Maskvai jau nebereikia demonstruoti ypatingų santykių su Minsku. Teikti pigias paskolas Baltarusijai buvo prasminga, kai vyko nuolatiniai barniai su ankstesniu Ukrainos prezidentu Viktoru Juščenka. Tai buvo tarsi pamokantis pavyzdys, kaip Rusija geranoriškai elgiasi su savo draugais.
Trečia, „Baltarusijos stebuklas“ įkyriai lenda į akis Rusijos gyventojams. Negalėdami sukurti „stebuklo“ savo piliečiams, Rusijos vadovai pavargo aiškinti, kodėl jie skolina pinigus svetimam „stebuklui“.
Ketvirta, ir svarbiausia, Rusija daugiau nebeturi pinigų Baltarusijai remti. Šiemet iš Rusijos rezervinio fondo bus išimta 1392 mlrd. rublių biudžeto deficitui padengti. Fonde liks 467 mlrd. rublių, kurie kitąmet greitai išgaruos.
Kai kurie analitikai perspėja, kad kainos Baltarusijoje gali dar labiau pakilti, gyvenimo lygis – dar žemiau kristi, ir prasidėti laukinio kapitalizmo laikotarpis, kai siautės banditai, vyks nešvarūs aukcionai, o baltarusiai masiškai emigruos į užsienį.
Kremlius atsikrato išlaikytinio
Pasak Ukrainos laikraščio „Ukrainskij Tižden“, A.Lukašenka turi tik dvi išeitis. Jis gali privatizuoti Baltarusijos valstybines įmones, pakvietęs investuotojus iš Vakarų. Bet tokiu atveju jam prezidentui teks grąžinti žodžio laisvę, laisvus rinkimus ir atsakyti į daug nemalonių klausimų. Kita išeitis – pigiai privatizuoti valstybinį turtą rusams. Bet žengęs tokį žingsnį, Minskas visiškai praras nepriklausomybę.
„Baltarusijos pavyzdys įrodo: kai išlaikytinis tampa nereikalingas, Kremlius atsikrato jo be jokio gailesčio“, – reziumuoja „Ukrainskij Tižden“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šiaurės Korėjos lyderis žada sustabdyti branduolinius ir raketų bandymus
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) paskelbė, kad sustabdys branduolinius ir raketų bandymus, be to, uždarys branduolinių bandymų objektą, šeštadienį pranešė Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yon...
-
Balandžio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Balandžio 21-oji, šeštadienis, 16 savaitė. ...
-
Čekijoje bus atnaujintos derybos dėl vyriausybės formavimo
Čekų kairieji socialdemokratai penktadienį paskelbė sutarę su populistu milijardieriumi Andrejumi Babišu ir jo politiniu judėjimu atnaujinti derybas dėl vyriausybės formavimo. ...
-
JAV pavadino Kiniją ir Rusiją „nestabilumo jėgomis“1
Jungtinės Valstijos penktadienį pavadino savo strategines konkurentes Kiniją ir Rusiją „nestabilumo jėgomis“, priskirdamos šias šalis į vieną grupę su Iranu ir Šiaurės Korėja, kur fiksuojami teisių pažeidimai esą p...
-
Kirgizijos parlamentas beveik vienbalsiai pritarė naujajai vyriausybei
Kirgizijos parlamentas penktadienį didele balsų dauguma pritarė naujai vyriausybei. Už 50-mečio ministro pirmininko Muchamedkalio Abilgazijevo kabinetą Biškeke balsavo 114 parlamentarų iš 115. ...
-
JAV Demokratų partija padavė į teismą Rusiją, D.Trumpo komandą ir „WikiLeaks“6
Nacionalinis JAV Demokratų partijos komitetas padavė į teismą Rusijos vyriausybę, JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) priešrinkiminės kampanijos komandą ir organizaciją „WikiLeaks“, penktadienį pranešė laikra&scar...
-
S. de Mistura: dabartinis prioritetas Sirijoje – sumažinti įtampą
Jungtinių Tautų pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura (Stafanas de Mistura) penktadienį pareiškė, kad dabartinis prioritetas Sirijoje yra sumažinti įtampos lygį. ...
-
Turkijos parlamentas pritarė pirmalaikiams prezidento ir parlamento rinkimams
Turkijos parlamentas pritarė prezidento Recepo Tayyipo Erdogano pasiūlymui birželio 24 dieną surengti parlamento ir prezidento rinkimus. Už šią iniciatyvą balsavo 386 deputatai iš 550. ...
-
Estijoje karinėse pratybose „Siil“ gegužę dalyvaus sąjungininkai iš 15 valstybių
Estijoje vyksiančiose didelio masto karinėse pratybose „Siil 2018“ („Ežys 2018“) dalyvaus maždaug 2 tūkst. sąjungininkų iš 15 valstybių, penktadienį naujienų agentūrai BNS pranešė sukarintos savanorių organiza...
-
S. Lavrovas: V. Putinas pasiruošęs susitikti su D. Trumpu3
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra „pasiruošęs susitikti“ su savo JAV kolega Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), penktadienį pranešė užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. ...