B. Obama smerkia „gėdingą“ ginklų kontrolės reformos sužlugdymą

Įpykęs JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pareiškė, kad Senato sprendimas atmesti jo siūlytą šaunamųjų ginklų kontrolės reformą yra „gėdingas“, kaltindamas įstatymų leidėjus pasidavus įtakingų ginklų lobistų spaudimui.

Smarkiai susijaudinęs B. Obama svaidėsi žaibais, kai Senatas nepatvirtino jo plano išplėsti šaunamuosius ginklus įsigyjančių asmenų praeities tikrinimus. Šis pasiūlymas buvo dalis prezidento pastangų atnaujinti ginklų kontrolės įstatymus, reaguojant į masines šaudynes vienoje pradinėje mokykloje Niutauno mieste Konektikuto valstijoje.

Stovėdamas tarp sutrikusių ir sielvarto apimtų žmonių - kai kurių iš pernai gruodį Konektikute nušautų 20 pradinukų artimųjų - B. Obama kaltino šaunamųjų ginklų lobistus melu, mėginant užkirsti kelią įstatymų pataisoms, tačiau žadėjo tęsti šią kovą.

„Šeimos, kurioms žinomas neapsakomas sielvartas, sutelkė drąsą, kreipdamiesi į savo išrinktus lyderius ne vien pagerbti jų vaikų atminimą, bet ir apsaugoti visų mūsų vaikų gyvybes“, - prezidentas sakė Baltųjų rūmų rožyne.

„Mažuma Jungtinių Valstijų Senate nusprendė, kad to daryti neverta“, - pridūrė jis.

Priimdamas pirmąjį reikšmingą politinį pralaimėjimą per savo antrąją kadenciją, B. Obama sakė, kad „ginklų lobistai ir jų sąjungininkai piktavališkai melavo apie šį teisės aktą“.

„Bet kokiu atveju, tai buvo gana gėdinga diena Vašingtonui“, - pažymėjo jis.

B. Obama buvo aiškiai įtūžęs dėl šio balsavimo rezultatų, paskelbtų po kelis mėnesius skambėjusių prezidento pažadų panaudoti visas savo galias, kad būtų imtasi ginklų kontrolės reformos, reaguojant į šiurpią tragediją Niutaune.

Šalies vadovas skundėsi, kad respublikonai ir kai kurie iš jo partiečių demokratų buvo tiesiog įbauginti gerai finansuojamų ginklų lobistų.

„Jie pasidavė spaudimui. Ir pradėjo ieškoti dingsčių - bet kokių dingsčių - kad balsuotų prieš“, - pabrėžė B. Obama, žadėdamas toliau kovoti už pokyčius.

Tačiau prezidentas užsiminė, kad jis tęs šią kampaniją prieš kadencijos vidurio rinkimus 2014 metais.

„Tikiu, kad sugebėsime tai atlikti. Anksčiau ar vėliau pasieksime, kad tai būtų sutvarkyta. Tų vaikų atminimas šito reikalauja“, - B. Obama rašė vėliau jo šalininkams išsiuntinėtame elektroniniame laiške.

Respublikonai argumentavo, kad siūlomos pataisos kertasi su JAV konstitucijoje įtvirtinta piliečių teise turėti šaunamųjų ginklų, tačiau B. Obama tvirtino nesiekiantis nieko panašaus - tik neleisti ginklų įgyti nusikaltėliams ir nestabilios psichikos žmonėms.

B. Obamos raginimai atnaujinti draudimą įsigyti pusiau automatinių ginklų ir didelės talpos šovinių dėtuvių taip pat buvo sužlugdyti Senate, kaip ir prognozuota.

Balsuojant už nuodugnesnius ginklus įsigyjančių asmenų tikrinimus pavyko užsitikrinti palaikančių balsų daugumą (54 prieš 46), tačiau kad ši pataisa būtų priimta, už ją turėjo balsuoti bent 60 senatorių.

Kai šis teisės aktas buvo atmestas, per vieną ginkluotą išpuolį gyva likusi Patricia Maisch (PatriŠija Maiš) sušuko „Gėda jums!“ iš Senato galerijos.

P. Maisch buvo žmonių minioje, kurią 2011 metais Arizonos mieste Tusone atakavo vienas ginkluotas užpuolikas. Per tą incidentą žuvo šeši žmonės, o tuometė Arizonos atstovė JAV Kongrese Gabrielle Giffords (Geibriel Gifords) buvo sunkiai sužalota.

Apklausos rodo, kad 90 proc. amerikiečių pritaria pasiūlymui panaikinti įstatymų spragą, leidžiančią žmonėms įsigyti šaunamųjų ginklų per ginklų parodas, visiškai netikrinant jų praeities.

Ginklų kontrolės reformos aktyvistai buvo smarkiai prislėgti dėl balsavimo Senate.

Koalicijos už ginkluoto smurto sustabdymą direktorius Joshas Horwitzas (Džošas Horvicas) sakė, kad šis balsavimas yra „dėmė JAV Senato reputacijoje“.

Tuo tarpu Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas (Haris Reidas) taip pat perspėjo dėl šio sprendimo padarinių rinkimams.

„Respublikonų partijos prekinis ženklas tapo labiau atitrūkęs, labiau ekstremalus“, - pažymėjo jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių