B. Obama pristatė plačias ginklų kontrolės priemones

Prezidentas Barackas Obama, trečiadienį pristatydamas plačias ginklų kontrolės priemones po žudynių Niutauno pradinėje mokykloje, pareikalavo uždrausti kovinius ginklus ir įvesti bendrus biografijos patikrinimus ginklus perkantiems žmonėms.

„Nebegalime to atidėlioti“, - sakė B.Obama, kuris paragino Kongresą nenumoti ranka į visuomenės pasipiktinimą ir neblokuoti jo planų.

B.Obama, naudodamasis prezidento įgaliojimais, pasirašė 23 priemones, kuriomis siekiama sustabdyti su ginklais susijusio smurto protrūkį. Tas protrūkis, be kitų, pareikalavo 20 vaikų gyvybių Sandi Huko pradinėje mokykloje Niutaune ir apima kitas pastarojo meto šaudynes.

Be to, prezidentas pareikalavo Kongreso įstatymu įtvirtinti ilgalaikes reformas, tarp jų - kovinių ginklų draudimo atnaujinimą ir palaikymą, spragų, kurios sudaro sąlygas 40 proc. ginklų parduoti be biografijos patikrinimo, užlopymą.

„Tai bus sunku“, - perspėjo B.Obama, pristatydamas priemones, kurias parengė darbo grupė, vadovaujama viceprezidento Joe Bideno.

Prezidentas kalbėjo per renginį Baltuosiuose rūmuose, kuriame dalyvavo nusikaltimų panaudojant ginklus aukos, tarp jų - vienos Niutaune praėjusį mėnesį nušautos mergaitės tėvai.

„Bus žinovų ir politikų, ir specialių interesų lobistų, viešai perspėjančių apie tironišką visuotinį laisvės puolimą“, - sakė B.Obama.

„Užkulisiuose jie padarys visa, ką gali, kad blokuotų bet kokią sveiko proto reformą ir ... kad visiškai niekas nepasikeistų“, - sakė B.Obama, kuris pabrėžė, kad neprieštarauja teisei turėti ginklų, kuri yra įtvirtinta JAV konstitucijos Antrojoje pataisoje.

Nacionalinė šaulių asociacija ( National Rifle Association, NRA) - pagrindinė ginklų lobistų grupė - perspėjo, kad įstatymas palies tik įstatymų besilaikančių ginklų savininkus, o „mūsų vaikai bus neapsaugoti nuo tolesnių tragedijų neišvengiamybės“.

Pradinė teisę turėti ginklus remiančių politikų reakcija į B.Obamos planus pažaboti situaciją, kai per metus Amerikoje šaunamaisiais ginklais nužudoma 11 tūkst. žmonių, taip pat rodytų, kad prezidento planų laukia nieko gera nežadanti politinė aplinka.

Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas sveikino šiuos „rūpestingus“ pasiūlymus, bet nepareiškė įsipareigojimo veikti dėl konkrečių priemonių.

Nors biografijos tikrinimas gali sulaukti paramos, kovinių ginklų draudimas galėtų paskatinti daugelį demokratų iš konservatyvių valstijų nepageidauti sunkių balsavimų prieš vidurio kadencijos rinkimus 2014 metais.

Keli įtakingi respublikonai atmetė B.Obamos planus ir apkaltino jį atakuojant teisę turėti ginklų.

„Ginklams reikia piršto gaidukui nuspausti, - sakė Teksaso gubernatorius respublikonas Rickas Perry (Rikas Peris). - Pasaulyje klaidžioja blogis ... Visi grįžkime į savo maldos vietas ir melskime pagalbos“.

Respublikonų senatorius Marco Rubio (Markas Rubijas), kuris 2016 metais galėtų siekti prezidento posto, pridūrė: „Ginklai nėra problema; nusikaltėliai, kurių širdyse slypi blogis, ir protiškai nesveiki žmonės, linkę į smurtą, yra (problema)“.

B.Obama pasirodė su keturiais vaikais, atstovavusiais tiems šimtams, kurie parašė jam laiškus po 20 vaikų ir šešių suaugusiųjų nužudymo Niutauno pradinėje mokykloje, kur užpuolikas gruodžio 14 dieną šaudė iš automato.

„Tai pirmoji mūsų, kaip visuomenės, užduotis - saugoti savo vaikus. Štai kaip būsime vertinami ir jų balsai turėtų priversti mus keistis“, - sakė jis.

Dėl minėtų B.Obamos priemonių, kurioms nereikia Kongreso pritarimo, vyriausybinės agentūros turės atitinkamą informaciją padaryti prieinamą biografijoms tikrinti. Tokie patikrinimai turi sutrukdyti „pavojingiems“ žmonėms įsigyti ginklų.

Šiuo metu licencijuoti ginklų pardavėjai turi tikrinti klientų biografijas, bet viena spraga sudaro sąlygas ir privačiam ginklų pardavinėjimui.

B.Obama nurodė visos šalies mastu pradėti naują kampaniją dėl saugaus ir atsakingo ginklų turėjimo, persvarstyti ginklų seifų namuose standartus, ir vykdyti naują programą, pagal kurią mokyklose būtų mokoma, kaip reaguoti į ginkluotų užpuolikų įsiveržimą.

Prezidentas pareikalavo Ligų kontrolės ir prevencijos centrų ištirti smurto panaudojant ginklus priežastis ir prevencines priemones.

Jis taip pat paragino Kongresą atnaujinti kovinių ginklų draudimą, kuris baigėsi 2004 metais ir apriboti dėtuves iki 10 šovinių.

Baltieji rūmai trečiadienį skundėsi, kad NRA užsakyta reklama, kurioje B.Obama kaltinamas veidmainiavimu, nes jo dukteris saugo Slaptoji tarnyba, o kiti moksleiviai tokios apsaugos neturi, yra „atstumianti ir baili“.

NRA pažadėjo kovoti su bet kokia griežtesne ginklų kontrole ir įrodinėja, kad vietoje to kiekvienoje šalies mokykloje turėtų budėti ginkluoti apsaugininkai.

„Manau, kad Antroji pataisa tai išgyvens“, - CNN sakė NRA prezidentas Davidas Keene'as.

Tačiau jis pridūrė: „Kai stoji prieš prezidentą, jei jis iš tikrųjų nori išnaudoti savo politinį kapitalą, nenorėtum užstatyti savo namo ir lažintis, kaip tai baigsis“.

Vėliau prezidentas „Twitter“ pacitavo laišką, kurį jam parašė aštuonmetis berniukas vardu Grantas.

„Prašom neleisti žmonėms turėti automatų ar kitų tokių galingų ginklų, - rašė tas berniukas. - Turėtume pasimokyti iš to, kas įvyko Sandi Huko (mokykloje)“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Milano mados savaitėje ‒ rožinės protesto kepuraitės
  Milano mados savaitėje ‒ rožinės protesto kepuraitės

  Italų mados dizainerė Angela Missoni (Andžela Misoni) perkėlė politinę kovą į Milano mados savaitę, kur pristatė savo 2017 metų rudens-žiemos kolekcija. Jos pristatymo metu modeliai dėvėjo rožines megztas kovos už moterų teises simboliu tapusi...

  2
 • JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose
  JAV lyderis nedalyvaus tradiciniuose korespondentų pietuose

  JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį dar labiau sustiprino savo nesantaiką su amerikiečių žiniasklaida, paskelbęs, kad nedalyvaus korespondentų pietuose. ...

  1
 • Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda
  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda

  Paryžiuje vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda. Dešimčiai dienų į sostinę suplūsta ūkininkai parodyti, ką geriausio užaugino ir pagamino. Milžiniškas minias priviliojančioje mugėje kasmet apsilanko ir šalies prezidentas, o ...

  1
 • Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą
  Baltųjų rūmų draudimas sukėlė žiniasklaidos gigantų pasipiktinimą

  Didžiosios JAV žiniasklaidos bendrovės pasmerkė „nepriimtiną“ Baltųjų rūmų elgesį ir „demokratijos idealų įžeidimą“, kai administracija nusprendė neįleisti kai kurių organizacijų, tarp jų televizijos CNN ir dienra&sca...

  2
 • Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą
  Ukraina siekia nutraukti paralyžiuojančią anglių blokadą

  Kijevas penktadienį paskelbė siekiantis kompromiso su nacionalistų aktyvistais, blokuojančiais prekybą anglimis ir kitomis prekėmis tarp Ukrainos ir Rusijos remiamų separatistų jos rytuose. ...

  12
 • D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio
  D. Trumpas sulaukė Prancūzijos prezidento atkirčio

  Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) šeštadienį atsikirto JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), kai šis netiesiogiai sukritikavo Paryžiaus ir kitų Europos šalių imigracijos politik...

 • Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose
  Oficialu: A. Merkel ‒ kandidatė Vokietijos rinkimuose

  Vokietijos kanclerės Angelos Merkel konservatoriai oficialiai iškėlė savo partijos pagrindine kandidate rugsėjį įvyksiančiuose parlamento rinkimuose, jos politinę atramą sudarančiame regione. ...

  2
 • Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį
  Egiptas 2,5 karto didina atvykimo mokestį

  Egipto užsienio reikalų ministerijos sprendimu, įvažiavimo į šalį mokestis nuo kovo 1 dienos padidės nuo 25 iki 60 JAV dolerių asmeniui, rašo laikraštis „Egypt Independent“. ...

 • Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos
  Belaisvius aplankiusi N. Savčenko sulaukė kritikos

  Ukrainos deputatė Nadija Savčenko penktadienį aplankė separatistines teritorijas šalies rytuose ir susitiko su ten laikomais ukrainiečių belaisviais, bet ši jos išvyka daugelį Ukrainoje suerzino. ...

  1
 • Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį
  Susiskaldę JAV demokratai rinks naują lyderį

  JAV Demokratų partija, dar neatsigavusi po skaudaus pralaimėjimo per praeitais metais vykusius rinkimus, šeštadienį rinks naują lyderį, kuris galėtų vesti į kovą su prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) ir jo respublikonais. ...

  1
Daugiau straipsnių