Atsisakymą pradėti tyrimą dėl „Nord Ost“ įkaitų vadavimo - neteisėtas

Rusijos teismas penktadienį pripažino neteisėtu atsisakymą pradėti baudžiamąjį tyrimą dėl pareigūnų, kurie vadovavo prieštaringai įkaitų vadavimo operacijai. 2002 metais ji nusinešė 130 žmonių gyvybių čečėnų kovotojų užgrobtame teatre.

Maskvos Lefortovo apylinkės teismas nurodė, kad Tiriamojo komiteto atsisakymas pradėti baudžiamąjį tyrimą dėl vadovavimo šiai gelbėjimo operacijai buvo „neteisėtas ir nepagrįstas“, teismo atstovė Julija Skotnikova sakė naujienų agentūrai AFP.

Ši neįprasta nutartis buvo paskelbta po to, kai teismui pateikė skundą iškilus advokatas Igoris Trunovas, atstovaujantis žuvusiųjų artimiesiems ir įkaitų dramą teatre išgyvenusiems asmenims, siekiantiems teisingumo ir kompensacijų iš valdžios.

Čečėnų kovotojai, 2020 metų spalį užgrobę sostinėje esantį Dubrovkos teatrą, tris dienas laikė įkaitais iš viso 912 žmonių, tarp kurių buvo daug vaikų. Šie žmonės buvo susirinkę pasižiūrėti lengvo miuziklo „Nord Ost“.

Atomazga įvyko spalio 26-ąją, kai Rusijos specialiosios pajėgos paleido į pastatą iki šiol nežinomas dujas, kad neutralizuotų užpuolikus, kurie grasino susprogdinti teatrą, jeigu Maskva neišves savo karių iš Čečėnijos.
Praėjus dešimtmečiui po šios tragedijos, likę gyvi įkaitai ir aukų artimieji iki šiol griežtai kritikuoja valdžios veiksmus per krizę.

Po įkaitų vadavimo operacijos opozicijos aktyvistas Borisas Nemcovas, kuris tuo metu buvo parlamento narys, paragino atlikti tyrimą dėl tikėtino vyriausybės pareigūnų aplaidumo, tačiau Rusijos teisėsauga 2002 metais atsisakė pradėti baudžiamąjį tyrimą.

Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nurodė Rusijai iš naujo ištirti aukų žūties aplinkybes ir tikėtiną pareigūnų aplaidumą, tačiau įtakingas Tiriamasis komitetas atsisakė tai padaryti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių