Ar pažadės D.Cameronas britams referendumą?

Ryšis Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas siūlyti 2015 m. surengti Jungtinėje Karalystėje referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje ar ne? Jei ryšis, ką gi nutars britai?

Reikšminga kalba

Beveik pusė šalies gyventojų ir premjero partijos kolegų iš Torių partijos nori palikti ES, o Europa ir koalicijoje esantys libdemai kategoriškai priešinasi bet kokioms kalboms apie pasitraukimą iš Bendrijos. Akivaizdu, kad D.Cameronas, kad ir ką nuspręs, susidurs su aršia kritika.

Britų premjeras ilgai atidėliojo kalbą. Galiausiai jis pareiškė, kad praneš tautai apie savo apsisprendimą sausio 22 d., tačiau vokiečiams pasipiktinus, jog tai užgoš Europoje minimas 50-ąsias 1963 m. pasirašytos tarp Prancūzijos ir Vokietijos Eliziejaus taikos sutarties metines, renginį teko paankstinti.

Pasak neoficialių šaltinių, to D.Camerono paprašė pati Vokietijos kanclerė Angela Merkel, su kuria jis telefonu kalbėjosi praėjusį savaitgalį. Taigi, D.Cameronui teks kalbėti ne gimtinėje, o Nyderlanduose.

Tiesa, Nyderlandų premjero Marko Rutte atstovai patvirtino, kad premjeras nedalyvaus D.Camerono spaudos konferencijoje, nors abiejų šalių lyderiai susitiks pokalbiui.

„Nešantažuoja“ Europos

D.Cameronas pastaruoju metu patyrė nemažą spaudimą tiek gimtojoje Britanijoje, tiek Europoje. Vokiečiai net apkaltino britų premjerą, kad šis „šantažuoja“ Europą, esą grasindamas referendumu siekia pramušti britams įvairių lengvatų. Tačiau D.Cameronas tokius kaltinimus kategoriškai paneigė.

„Aš nieko nešantažuoju. Britanija, kaip ir bet kuri kita Europos šalis, turi visas teises sakyti, kad mes esame šio klubo nariai; esame iškilūs nariai; mokame dideles sumas už tai, kad esame šio klubo nariai. Mes turime visas teises argumentuoti, jog tai turi pasikeisti“, - teisinosi D.Cameronas.

Diskusijų audrą Europoje sukėlė britų iždo kanclerio George‘o Osborne‘o komentaras, paskelbtas viename vokiečių dienraštyje. Artimas D.Camerono sąjungininkas pareiškė, kad „jei ES nori, jog Didžioji Britanija liktų bloke, Bendrija turi pasikeisti“. Reaguodamas į šį komentarą, vienas Vokietijos įstatymų leidėjas apkaltino Britaniją šantažu. Tačiau D.Cameronas atrėžė, kad jis asmeniškai pasisako už Britanijos narystę bloke.

„Nemanau, kad pasitraukimas iš ES atitiktų mūsų interesus, - tvirtino premjeras. - Ar Britanija žlugtų, jeigu paliktume ES? Be abejo, ne. Mes galime rinktis kitokį kelią. Klausimas, ar jis atitinka mūsų nacionaliniu interesus.“

Visgi, D.Cameronas pridūrė, kad dabartinė padėtis ES jo netenkina.

„Šiuo metu yra daug žmonių, kurie sako: „Norėčiau būti Europoje, tačiau nesu patenkintas visais šio ryšio aspektais, todėl noriu, kad tai pasikeistų“. Toks yra mano požiūris. Taigi, manau, kad referendumas dėl pasilikimo arba pasitraukimo šiandien būtų klaidingas pasirinkimas“, - kalbėjo D.Cameronas.

Mūšis namuose

Vakar beveik 100 Torių partijos, kuriai priklauso ir D.Cameronas, narių dar sykį viešai paragino vyriausybę surengti referendumą. Ir panašu, kad premjeras yra linkęs nusileisti, mat apklausos rodo, kad net 48 proc. jo partijos narių norėtų referendumo, o tik 9 proc. jam priešintųsi.

Britų Nepriklausomybės partijos atstovai, savo ruožtu, taip pat paragino vyriausybę kuo skubau paklausti tautos nuomonės dėl tolesnės šalies narystės ES.

Tuo tarpu Leiboristų partijos atstovai, liberaldemokratai ir britų verslo atstovai pareiškė, kad Didžioji Britanija negali likti „izoliuota Europoje“.

Ministro pirmininko pavaduotojas libdemas Nickas Cleggas apkaltino D.Cameroną, kad šis kelia pavojų milijonams britų diskutuodamas dėl šalies įsipareigojimų ES. Leiboristas Douglasas Alexanderis, šešėlinio kabineto užsienio reikalų sekretorius, pridūrė, kad D.Cameronas savo pasisakymais „iškėlė daugiau klausimų, nei atsakė“.

Net Didžiosios Britanijos sąjungininkės JAV pažymėjo, kad Britanija turėtų susilaikyti nuo skubotų veiksmų. JAV valstybės sekretorės pavaduotojas Europos reikalams Philipas Gordonas pabrėžė, kad britų balsas Europoje turi likti „stiprus“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių