Ar olandai pasitiki Beatričės sprendimu atiduoti sostą sūnui?

Ar gali atsistatydinti karalius? Kodėl gi ne. Nyderlandų monarchė Beatričė pareiškė, kad jos sūnus jau pasirengęs perimti šalies vadeles, todėl jai laikas traukti užtarnauto poilsio.

Netikėtas sprendimas

Kaip sakoma, visi, net karaliai, turi teisę į užtarnautą poilsį. Tiesa, karaliai tradiciškai postą palieka mirdami. Tačiau laikai jau kiti, todėl Nyderlandų karalienė Beatričė nusprendė pranešti tautai, kad balandžio 30 d. jos postą užims sūnus 45 metų Willemas Alexanderas.

Beatričė, olandų meiliai vadinama Bea, Nyderlandus valdė pastaruosius 33 metus. Tačiau, kaip pabrėžė ji, visiems ateina laikas pasitraukti, o 75 metų jubiliejus ir 200-osios monarchijos metinės – gera proga tai padaryti.

Valdyti Nyderlandus Beatričė pradėjo 1980 m. Jai tuo metu buvo 42-eji. Karalienė gimė 1938 m. sausio 31 d. Ji buvo pirmasis tuometės karalienės Julianos ir princo Bernhardto vaikas.

Beatričės mama karalienė Juliana irgi perleido sostą dukrai. Beatričei pasitraukus baigsis bemaž 100 metų moterų valdymas. Willemas Alexanderas bus pirmasis šalies karalius po Willemo III. Šis Nyderlandus valdė iki 1890 m.

Nenuorama sūnelis

Willemas Alexanderas – kontroversiška asmenybė. Visas būsimojo karaliaus vardas – Willemas Alexanderas Clausas George’as Ferdinandas. Tiesa, dažniau jis vadinamas tiesiog Aleksu.

Princas pagarsėjo ne tik stačiokiškais pareiškimais, kurie dažnai glumino olandus, tačiau ir pomėgiu alui. Draugai jį net praminė Princu Pilso pagal vieno alaus pavadinimą. Nyderlanduose prieš kurį laiką princas net buvo vadinamas nesubrendėliu, esą dėl to, kad mėgo lėbauti, o ne karaliauti.

Tačiau neramų princą sutramdė žavi argentinietė Máxima Zorreguieta. Būtent su jųdviejų santuoka, kuri įvyko 2002 m., siejama Willemo Alexandero populiarumo augimo pradžia. Tiesa, nei M.Zorreguietos motina, nei tėvas veikiausiai nedalyvaus inauguracijos ceremonijoje dėl politinių priežasčių. Máximos tėvas buvo Argentiną valdžiusios karinės chuntos žemės ūkio ministras.

Nepaisant kilmės, princesė Máxima užkariavo olandų širdis. Ji stropiai mokėsi olandų kalbos, siekė užmegzti ryšį su paprastais šalies gyventojais. Pora augina tris mažas dukteris: devynerių metų Cathariną Amalią, septynerių Alexią ir penkerių Ariane.

1993 m. Willemas Alexanderas baigė studijas ir pradėjo keliauti po šalį. 1998 m. jis gavo parlamento pritarimą tapti Tarptautinio olimpinio komiteto nariu, be to, susidomėjo vandens išteklių tvarkymu.

Nenuostabu, kaip juokiasi olandai, – juk beveik trečdalis šalies yra žemiau jūros lygio, todėl būsimas karalius jau vadinamas Ponu Vandeniu.

Tiesa, karališkoji šeima neišvengė gyvenimo dramų. Jaunesnysis Willemo Alexandero brolis princas Johanas Friso 2012 m. vasarį slidinėdamas susidūrė su sniego lavina; lig šiol jis yra komos būsenos.

„Atidavė širdį ir sielą“

Nyderlanduose būsimasis šalies karalius laikomas artimesniu žmonėms, nei karalienė Beatričė. Jis mėgstamas, nes dažnai keliauja po pasaulį ir rašo asmeninį tinklaraštį.

Princas, kuris turi daug įvairių laipsnių Nyderlandų ginkluotosiose pajėgose, dažnai lankosi karinio laivyno laivuose, oro ir sausumos pajėgų bazėse, tarp jų – bazėse Afganistane ir Somalio pakrantėje.

Jis turi karinę ir civilinę piloto licencijas, o tai reiškia, kad gali pilotuoti komercinius lėktuvus.

Tiesa, princas nebūtų princas, jei nemėgtų prabangos. Automobiliai, vilos, jachtos...

Visgi olandai pro pirštus į tai nežiūri. 2009 m. lapkritį Willemas Alexanderas turėjo parduoti prabangią vilą, statomą Mozambiko pakrantėje. Tada visuomenei atrodė, kad statinys būtų akį rėžiantis turtas šioje skurdžioje Pietryčių Afrikos valstybėje.

Pernai būsimasis karalius viešai prisipažino, kad jautė gėdą dalyvaudamas tradicinėse „tualetų svaidymo“ varžybose viename kaimelyje Nyderlandų rytuose, nors tuo metu vyko Karalienės dienos šventė.

Ką apie būsimąjį karalių mano olandai? Nuomonės skirtingos.

„Ponas Vanduo. Taip? Atrodo patikimas, kaip jo motina. Visgi nejaučiu emocinio ryšio su juo, bet malonu, kad Máxima taps karaliene“, – savo požiūrį išsakė Amsterdamo gyventojas Desiree Hovingas.

Kiti olandai sakė, kad pasitiki karalienės Beatričės sprendimu atiduoti sostą sūnui.

„Mes buvome labai laimingi su savo karaliene, todėl linkime jai šaunaus pasitraukimo į pensiją ir tikime naujuoju karaliumi“, – džiaugėsi Laura Dinkshof.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte, užkietėjęs monarchistas, pabrėžė, kad Beatričė „atidavė širdį ir sielą olandų visuomenei“.NAUJAUSI KOMENTARAI

FD

FD portretas
Karaliene Beatrix yra vadinama Trix, o ne Bea.

Klaidos

Klaidos portretas
Karalienės vardas Beatrix, o ne Beatričė, pasitikrinkit internete, žurnalistai. .
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių