A.Ocalano raginimas - pažangos Artimųjų Rytų kurdams pažadas

Abdullah Ocalano (Abdulos Edžalano) raginimas nutraukti ugnį žymi svarbų lūžį kurdų tautai, kuri prieš 25 metus patyrė daugiausiai per visą istoriją aukų pareikalavusią cheminio ginklo ataką ir pradėjo ginkluotą konfliktą už nepriklausomybę.

Raginimas nutraukti ugnį, išdėstytas laiške, kurį uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) lyderis parašė iš izoliuoto salos kalėjimo, suteikė vilčių, kad bus galima visam laikui nutraukti tris dešimtmečius trunkantį konfliktą su Turkija, kuris pareikalavo dešimčių tūkstančių gyvybių, daugiausia - kurdų.

Tačiau ir po šio naujausio pozityvaus žingsnio kurdai Irake, Turkijoje, Sirijoje ir Irane susiduria su rimtais, ilgalaikiais klausimais dėl to, kokius santykius jų regionai palaikys su centrinėmis vyriausybėmis.

Ugnies nutraukimo raginimas „turės reikšmingų pasekmių platesniems regiono kurdų judėjimams“, sakė Jane Kinninmont (Džein Kininmont) iš Londone įsikūrusio nepriklausomo politologijos instituto „Chatham House“.

„Jis gali signalizuoti, kad yra daugiau galimybių kurdų aspiracijoms stiprėti esamoje regioninėje valstybių sistemoje“, - sakė ji.

Tačiau ji pažymėjo: „Yra įtampa tarp šių svajonių (visų kurdų bendros valstybės) idealizmo ir realybės, (kai) politiniai lyderiai veikia Artimųjų Rytų tautinių valstybių, kurios visos yra multietninės ir multireliginės, bet turi latentinių nuogąstavimų dėl savo pačių fragmentacijos, sąlygomis“.

Indoeuropiečių kilmės kurdai Artimuosiuose Rytuose yra daugiausia musulmonai sunitai; jų yra 25-35 milijonai. Jų kalba ir kultūra skiriasi nuo arabų, turkų ir persų, tad jie dažnai laikomi grėsme visose keturiose valstybėse, kuriose dauguma jų gyvena. Dėl šių priežasčių jie per istoriją patyrė daug puldinėjimų, diskriminacijos ir, kartais, žudynių.

Ankstesniais amžiais kurdai išgyveno savivaldos periodus pusiau autonominėse kunigaikštystėse ir nors po Pirmojo pasaulinio karo jų reikalavimai dėl nepriklausomos valstybės buvo pripažinti sutartimi, tie pažadai niekada taip ir nebuvo įgyvendinti.

Nors Irano kurdai po Antrojo pasaulinio karo buvo trumpam paskelbę nepriklausomą respubliką, bėgant dešimtmečiams ši etninė grupė Artimuosiuose rytuose patyrė negailestingą priespaudą.

Iki 2002 metų Turkija draudė vartoti kurdų kalbą, viešajame diskurse buvo draudžiami žodžiai „kurdas“ ir „kurdų“, o buvęs Irako diktatorius Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) vykdė kruviną kampaniją, kurios metu nuo žemės paviršiaus buvo šluojami ištisi miesteliai ir kaimai.

1988 metais, baigiantis Irako ir Irano karui, irakiečių karo lėktuvai atakavo kurdų kaimą Halabdžą, kur žuvo maždaug 5 tūkst. žmonių. Dabar tai laikoma didžiausia per visą istoriją dujų ataka prieš civilius gyventojus.

„Augau Irake, ... bet ėmiau nekęsti tos šalies“, - AFP sakė Londone gyvenantis politikos konsultantas Shwanas Zulalas (Švanas Zulalas), kurio specializacija - Kurdistanas.

Sh.Zulalas, kuris augo Irako Kurdistano antrajame pagal svarbą mieste Suleimanijoje, bet 1994-aisiais išvyko į Londoną, prisiminė, kaip kartą turėjo sumokėti, kad atgautų dėdės, kuriam buvo įvykdyta mirties bausmė, palaikus.

„Kaip gali tapatintis su valstybe, kuri taip su tavimi elgiasi? Tie randai yra, - sakė jis. - Kai kas nors bando atimti iš tavęs tavo tapatybę, tu laikaisi daug stipriau, daug tvirčiau“.

Tačiau po Halabdžos žudynių bėgant metams, Irako kurdai ėmėsi žingsnių savo autonomijai įtvirtinti ir po 2003-iųjų JAV vadovautos invazijos, kuri nuvertė Saddamą Husseiną, siekė ekonominės nepriklausomybės nuo Bagdado.

Tuo tarpu Sirijoje jau dvejus metus vykstantis prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) ir sukilėlių konfliktas įžiebė vilčių, kad šios šalies kurdai galės sukurti panašų savo autonominį regioną be smurto, siaučiančio likusioje Sirijos dalyje.

A.Ocalano raginimas nutraukti ugnį, savo ruožtu, iškėlė ilgalaikės taikos perspektyvą Turkijoje, kur ilgus metus vyko vyriausybinių pajėgų ir PKK separatistų sukilėlių susirėmimai.

Tačiau Irane pažanga buvo ribota. Šalies vakaruose esančioje Kordestano provincijoje vyko kruvini susirėmimai tarp Irano saugumo pajėgų ir kurdų sukilėlių grupuotės PJAK, kuri veikia iš užnugario bazių kaimyniniame Irake.

„Mums dar gali būti per anksti spręsti ir prognozuoti, tačiau svarbu tai, kad buvo tam tikrų pozityvių plėtočių ir žingsnių teisinga kryptimi“, - AFP sakė Irako autonominio kurdų regiono Užsienio reikalų departamento vadovas Falahas Mustafa.

„Esu nusiteikęs pozityviai ir optimistiškai, nes prieš 25 metus mus nuodijo cheminiais ginklais. Mes nukentėjome“, - pridūrė jis.Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą
  Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą

  Burkina Faso vyriausybė penktadienį pranešė, kad užkirto kelią „plataus masto perversmui“, kuriuo buvo siekiama nuversti šalies prezidentą ir jėga perimti valdžią. ...

 • Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą
  Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą

  Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) užsipuolė Europos Sąjungą, kad ši esą „nepajėgi“ pasiekti tarptautinį susitarimą, penktadienį žlugus deryboms dėl ES ir Kanados prekybinės sutarties, kuriai nepritar...

 • Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas
  Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas

  Dalis rusų mokslininkų skelbia karą sukčiavimui ir plagijavimui: neseniai Rusijoje kilo sąmyšis, kai istorikai susirinko nuspręsti, ar kultūros ministras sukčiavo, kai gynėsi savo disertaciją. ...

 • Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas
  Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas

  Korupcija, ryšiai su organizuotu nusikalstamumu, nepotizmas – tikrų ar menamų Juodkalnijos premjero Milo Džukanovičiaus nuodėmių sąrašas ilgas. Kita vertus, bent jau kol kas vakariečiu save vadinti mėgstantis politikas išlai...

 • Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui
  Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui

  Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) patvirtino rezoliuciją, kuria Izraelis įvardytas "okupuojančia galia", trukdančia musulmonams patekti į Al Aksos mečetės kompleksą – trečiąją iš &sca...

 • Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo
  Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo

  Per tris šių metų ketvirčius pasaulyje išlydyta 1,197 mlrd. tonų plieno - 0,5 proc. mažiau nei prieš metus, pranešė Tarptautinė plieno asociacija ("Worldsteel"), remdamasi 66 valstybių, kurioms tenka 98 proc. plien...

 • Naujas Vokietijos įstatymas leis šnipinėti ES nares ir institucijas
  Naujas Vokietijos įstatymas leis šnipinėti ES nares ir institucijas

  Vokietijos įstatymų leidėjai patvirtino naują įstatymo projektą, kuris leistų šalies žvalgybos agentūrai šnipinėti Europos Sąjungos institucijas ir kitas Bendrijos nares. ...

  1
 • PAR traukiasi iš Tarptautinio baudžiamojo teismo
  PAR traukiasi iš Tarptautinio baudžiamojo teismo

  Pietų Afrikos Respublika penktadienį pranešė, kad traukiasi iš Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT), suduodama skaudų smūgį šiai su sunkumais susiduriančiai institucijai, nagrinėjančiai sunkiausius pasaulyje nusikaltimus. ...

 • JAV agentas pavogė stebinantį kiekį slaptos informacijos
  JAV agentas pavogė stebinantį kiekį slaptos informacijos

  JAV prokurorai ketvirtadienį paskelbė, kad tikisi pareikšti kaltinimus šnipinėjimu Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) kontraktininkui, kuris įtariamas pavogęs „stebinantį kiekį“ įslaptintos informacijos. ...

 • Maskvos gyventojai ieško atsakymų, kodėl sutriko GPS
  Maskvos gyventojai ieško atsakymų, kodėl sutriko GPS

  Taksi vairuotojai, bėgikai, „Pokemon Go“ žaidėjai ir aukšti Rusijos pareigūnai ieško atsakymų, kodėl Maskvos centre sutrinka mobiliųjų programėlių, kuriose naudojama globalinė padėties nustatymo sistema (GPS), veikimas. ...

  1
Daugiau straipsnių