Aktyvistui teismas skyrė 11 metų kalėjimo už karaliaus įžeidimą

Vienas iškilus Tailando aktyvistas, apkaltintas monarchijos įžeidimu, trečiadienį buvo pasiųstas už grotų 11 metų, tapdamas dar vienu žmogumi, griežtai nuteistu pagal prieštaringai vertinamą įstatymą dėl karališkojo asmens įžeidimo.

Bankoko baudžiamasis teismas skyrė šį nuosprendį buvusiam žurnalo „Voice of Taksin“ redaktoriui Somyotui Prueksakasemsukui dėl dviejų straipsnių, kurie buvo pripažinti įžeidžiančiais karališkąją šeimą.

„Priimame nutartį, tačiau ją skųsime“, - jo advokatas Karomas Polpornklangas sakė paskelbus nuosprendį.

„Galiu patvirtinti, kad jis nepažeidė 112-ojo straipsnio, - pridūrė teisininkas, turėdamas omenyje teisės aktą dėl karališkojo asmens įžeidimo. - Jis dirbo savo darbą kaip žurnalistas. Sieksime, kad jis būtų paleistas už užstatą.“

Žmogaus teisių aktyvistai pasmerkė Somyotui Prueksakasemsukui paskelbtą nuosprendį. Žurnalistas buvo atvežtas į teismą sukaustytas grandinėmis ir buvo ilgiau nei metus laikomas be teisės būti paleistam už užstatą.

„Panašu, kad teismai prisiėmė pagrindinių monarchijos gynėjų vaidmenį žodžio laisvės sąskaita, - sakė Niujorke įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos “Human Rights Watch„ Azijos padalinio direktorius Bradas Adamsas. - Panašu, kad teismo nutartis labiau susijusi su Somyoto tvirtu palaikymu reikalavimui pakeisti įstatymą dėl karališkojo asmens įžeidimo negu su kokia nors monarchijai padaryta žala.“

Somyotas Prueksakasemsukas, kuris buvo suimtas 2011-ųjų balandį, yra vadinamųjų raudonmarškinių protestuotojų, ištikimų nuverstam buvusiam premjerui Thaksinui Shinawatrai šalininkas.

Karališkosios šeimos gyvenimas yra itin opi tema politiškai neramiame Tailande. 85 metų karalius Bhumibolas Adulyadejas, gerbiamas daugelio tailandiečių, gydomas ligoninėje nuo 2009 metų rugsėjo.

Žmogaus teisių aktyvistai tvirtina, kad įstatymas dėl karališkojo asmens įžeidimo taikomas vadovaujantis politiniais motyvais, pažymėdami, jog daugelis apkaltintųjų yra susiję su raudonmarškinių judėjimu.

Pagal šį įstatymą įžeidusiems Tailando karalių, karalienę, sosto įpėdinį arba regentą gresia iki 15 metų laisvės atėmimo už kiekvieną atvejį.

Tailandą krėtė politinis susipriešinimas nuo Thaksino Shinawatros nuvertimo 2006 metais per rojalistų generolų surengtą perversmą.

2010 metų pradžioje du mėnesius vykę masiniai raudonmarškinių protestai prieš ankstesnę vyriausybę išprovokavo didžiausią per kelis pastaruosius dešimtmečius smurto bangą šioje karalystėje: žuvo apie 90 žmonių, daugiausiai kariškiams jėga malšinant neramumus.

Dauguma raudonmarškinių siekia, kad buvęs telekomunikacijų magnatas Thaksinas Shinawatra grįžtų į valdžią. Šiuo metu jis gyvena užsienyje, vengdamas pakliūti į kalėjimą pagal teismo nuosprendį už korupciją, kurį jis vadina politiškai motyvuotu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių