Katės ir pelės žaidimas


2003-02-15
Leonas ŽALYS
Katės ir pelės žaidimas

JT ginklų inspektorių vadovai nuvylė Vašingtoną ir Londoną  

Jungtinių Tautų (JT) ginklų inspektorių vadovai vakar nuvylė Jungtines Valstijas ir Didžiąją Britaniją, siekiančias radikaliai ir ryžtingai spręsti Irako krizę. Vyriausiojo JT inspektoriaus Hanso Blikso ir TATENA vadovo Mohamedo el Baradėjaus ataskaitos Saugumo tarybai nebuvo tokios griežtos Bagdado atžvilgiu, kokių tikėjosi Vašingtonas ir Londonas.  

Priekaištai Bagdadui  

Anot interneto leidinio “Gazeta.ru”, H.Bliksas Saugumo tarybos nariams, susirinkusiems į specialų posėdį, teigė, kad Irakas iki šiol nedavė išsamių paaiškinimų dėl savo programų, pagal kurias jis kūrė juodligės sporas, dujas VX ir tolimojo nuotolio raketas.

JT vyriausiasis inspektorius dar kartą patvirtino šešių ekspertų išvadą, pagal kurią Irakas pažeidė JT apribojimus išbandydamas savo turimas raketas, kurių skrydžio nuotolis keliomis dešimtimis kilometrų viršija leidžiamą 150 kilometrų nuotolį.

H.Bliksas paneigė žiniasklaidos pranešimus, kad inspektoriai nieko rimto ir negalėjo rasti, nes esą Irako valdžia iš anksto žinojo, į kokius objektus jie vyks.

Vėliau kalbėjęs TATENA vadovas M. el Baradėjus vėl tvirtino, jog inspektoriai Irake neaptiko jokių požymių, kad ši šalis slaptai kuria atominį ginklą. Tuo pat metu jis sakė, jog tikisi, kad ateityje Bagdadas su inspektoriais bendradarbiaus nuoširdžiau. Taigi TATENA vadovas leido suprasti, jog jis pasisako už tai, kad inspektoriai Irake dirbtų dar bent kelis mėnesius.

Tokia M.el Baradėjaus nuostata varo iš pusiausvyros JAV ir Britaniją, teigiančias, jog atėjo laikas užbaigti šį katės ir pelės žaidimą.  

Suabejojo Amerikos pateiktais įrodymais  

JT vyriausiasis inspektorius nebuvo itin kategoriškas Irako atžvilgiu. Dar daugiau, H.Bliksas vakar suabejojo, ar JAV valstybės sekretorius Kolinas Pauelas vasario 5-ąją Saugumo tarybai pagrįstai tvirtino, jog Irakas pažeidė kelias JT rezoliucijas. K.Pauelas tada demonstravo iš palydovų padarytas nuotraukas, turėjusias įrodyti, kad Bagdadas slaptai ir iš anksto iš kai kurių objektų išgabeno draudžiamą ginkluotę, kad jos nerastų inspektoriai. Tuo tarpu H.Bliksas vakar išreiškė nuomonę, kad nuotraukose buvo užfiksuotas tik įprastinės ginkluotės, o ne draudžiamų ginklų išgabenimas.

Iš H.Blikso pranešimo, kurį britų žinių agentūra BBC pavadino “santūriu, net atsargiu”, galima padaryti tokias išvadas: Irakas ne visiškai bendradarbiavo su inspektoriais, tačiau negalima kategoriškai teigti, kad Bagdadas su jais absoliučiai nesiskaitė.  

Sieks naujos rezoliucijos  

Dabar atrodo, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija dar įnirtingiau sieks, kad Saugumo taryba artimiausiomis dienomis priimtų rezoliuciją, kurioje būtų suteikti įgaliojimai imtis karo veiksmų. Tiek Vašingtonas, tiek Londonas norėtų, kad karinės jėgos panaudojimui pritartų tarptautinė bendrija. Kol kas Rusija, Kinija ir Prancūzija, kurios Saugumo taryboje turi veto teisę, nori intensyvinti inspekcijas - patrigubinti inspektorių skaičių ir nusiųsti JT patrulius saugoti įtartinus Irako objektus. Šią poziciją palaiko ir Vokietija, Sirija bei kitos Saugumo tarybos narės.

Saugumo tarybos specialaus posėdžio išvakarėse buvo laukiama esminio posūkio sprendžiant Irako krizę, todėl jame dalyvavo Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos, Kinijos ir Sirijos užsienio reikalų ministrai, JAV valstybės sekretorius.

Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija tikisi surinkti ne mažiau kaip devynis balsus, kurių reikia norint priimti rezoliuciją. Prancūzija taip pat deda lobistines pastangas, kad JAV planas negautų reikiamo balsų skaičiaus ir jai nereikėtų vetuoti sprendimo.

Rezoliucija gali būti pateikta jau šį savaitgalį, bet dauguma diplomatų mano, kad jos derinimas gali užtrukti iki kitos savaitės.  

Pažadas popiežiui  

Reuters-BNS. Irako premjero pavaduotojas Tarikas Azizas vakar popiežiui Jonui Pauliui II pažadėjo, kad jo šalies vyriausybė bendradarbiaus su tarptautine bendrija nusiginklavimo klausimu.

Po pusvalandį trukusio popiežiaus ir T.Azizo susitikimo paskelbtame Vatikano pareiškime nurodoma, kad pontifikas T.Azizui sakė, jog Irakas turi gerbti JT rezoliucijas, prisiimdamas konkrečius įsipareigojimus.

“Ponas Azizas norėjo suteikti garantijas dėl Irako vyriausybės pasiryžimo bendradarbiauti su tarptautine bendrija, ypač nusiginklavimo klausimu”, - teigiama Vatikano pranešime.

“Popiežius savo ruožtu pakartojo raginimą Irakui ištikimai ir su konkrečiais įsipareigojimais gerbti Jungtinių Tautų, kurios yra tarptautinio teisingumo garantas, Saugumo Tarybos rezoliucijas”, - rašoma jame.

Jono Pauliaus II kabinete 11 val. vietos (12 val. Lietuvos) laiku vykusio susitikimo metu T.Azizas popiežiui perdavė asmeninį Irako prezidento Sadamo Huseino sveikinimą.  

Dar viena ataka  

Reuters-BNS. Irako pietinėje “neskraidymo” zonoje patruliuojantys amerikiečių ir britų lėktuvai vakar vėl apšaudė Irako raketų sistemas, surengdami jau trečiąjį panašų smūgį per savaitę.

Pentagono pareigūnų teigimu, lėktuvai valdomomis raketomis atakavo dvi raketų “žemė-oras” sistemas, buvusias netoli Basros miesto, maždaug už 370 kilometrų į pietryčius nuo Bagdado.

“Koalicijos lėktuvai šios dienos ataką surengė po to, kai Irako pajėgos perkėlė sistemą į pietinę “neskraidymo zoną”, - rašoma JAV Centrinės vadovybės, koordinuojančios veiksmus Persijos įlankos regione, pranešime.

Amerikiečių ir britų lėktuvai kelis pastaruosius mėnesius vis dažniau atakuoja Irako priešlėktuvinės gynybos įrenginius, radarus ir ryšių objektus šalies šiaurinėje ir pietinėje “neskraidymo” zonose. Per dvi ankstesnes atakas šią savaitę taip pat buvo apšaudytos sausumoje buvusios raketų sistemos.