Studentų pažymėjimai tampa deficitu


2002-10-04
Studentų pažymėjimai tampa deficitu

Norintiesiems gauti šį dokumentą ne vieną valandą tenka praleisti eilėse

Kauno technologijos universiteto studentams, norintiems atsiimti ar pratęsti Lietuvos studento pažymėjimą, tekdavo kelias valandas stovėti eilėje. Kitose aukštosiose, kuriose studijuoja kur kas mažiau studentų, ši problema ne tokia aktuali. Pernai eilių nebuvo ir KTU.

Aukojasi dėl nuolaidų

“Laukiu daugiau kaip pusvalandis. Eilė tęsiasi ir lauke. Kai vėjyje stovėjau, buvo šaltoka, tačiau dabar koridoriuje, nors ir šilta, vis tiek nervina ilgai stoviniuoti”, - kalbėjo Dizaino ir technologijų fakulteto antrakursė Simona Šaukštelytė.

“Tai trumpiausia eilė per tris dienas. Šiandien, kiek reikės, tiek lauksiu pažymėjimo. Baigėsi talonėliai, o turėdamas LSP ir nuolatinį bilietą, galėsiu nemokamai važinėtis”, - kalbėjo Telekomunikacijų ir elektronikos fakulteto trečiakursis Jaunius Baranauskas, paskutinis užvakar, apie 14 valandą, stovėjęs eilėje, nusitęsusioje iki naktinio klubo “Opus”.

Su Lietuvos studento pažymėjimu studentams galioja iki 70 procentų nuolaidos viešajam ir tarpmiestiniam transportui, parduotuvėse, maitinimo įstaigose. Be to, tai vienintelis dokumentas, galiojantis universitetų bibliotekose, skaityklose, kompiuterių klasėse.

Išvydę eilę apsisuka

Jaunius jau trečią dieną ateina atsiimti savo pažymėjimo, tačiau išvydęs milžinišką eilę, vis apsisukdavo atgal. Kitą dieną sau pažadėdavo ateiti ne vienas, tačiau jis nenorėjo valandą ar kelias praleisti beprasmiškai stovint. Ne vienas tikisi laimėti atėjęs čia 9 valandą ryto, kai LSP kabinetas pradeda darbą.

Tačiau nemažai studentų stoja į eilės galą ir laukia. Nereikės kitą dieną. Studentų kantrybe stebėjosi ir prieš kelias dienas pro nusidriekusią jų eilę su keliais prorektoriais praėjęs KTU rektorius Ramutis Bansevičius.

VĮ “Nacionalinė studentų agentūra”, įkurtos Lietuvos studentų sąjungos ir tvarkančios Lietuvos studento pažymėjimus (LSP), direktorius Erikas Viršilas “Kauno dienai” teigė, kad bendrą LSP išdavimo tvarką nustato agentūra. “Pažymėjimo kaina (20 litų), jo galiojimo pratęsimo mokestis (15 litų), galiojimo laikas, apskaita yra nustatomi agentūros, tačiau, kada pagamintą pažymėjimą išduoti ir kiek žmonių tą darys, priklauso nuo aukštosios mokyklos Studentų atstovybės”, - kalbėjo E.Viršilas.

Bando apeiti laukiančiuosius

Ekonomikos ir vadybos fakulteto trečiakursis Ignas Baltrušaitis net ir neketino valandos ar kelių, kaip anomis dienomis teko ne vienam studentui, stovėti eilėje prie Lietuvos studento pažymėjimo. “Bandysiu užlįsti, gal kaip nors”, - sakė Ignas. Kai kurių tokių drąsuolių laukia viešas pasmerkimas, tačiau ne vienam gali ir pasisekti nepastebėtam įsmukti į esančiųjų eilės priekyje gretas. “Mano draugas buvo aukštas, o aplink tik merginos, tad triukšmo nebuvo”, - prasitarė draugams, laukusiems pažymėjimų, palaikęs kompaniją vaikinas.

Kaip aiškino Kauno technologijos universiteto Studentų atstovybės prezidentas Povilas Petrauskas, daugelis laukusiųjų eilėse LSP nusprendė prasitęsti pavėluotai.

Iki spalio pagal tam tikrą grafiką pažymėjimus be didelių eilių buvo galima prasitęsti fakultetų studentų atstovybėse. Tačiau ir rugsėjo mėnesį grūsties dėl pažymėjimų centrinėje Studentų atstovybėje nestigo. “Trūksta norinčiųjų dirbti su šimtais studentų per dieną. Nepakanka ir techninės bazės: kompiuterių (registruojame į duomenų bazę), reikėtų dar vieno skaitmeninio fotoaparato”, - sakė P.Petrauskas.

Septyni tūkstančiai kiekvienam

KTU studentams LSP nuo šių metų gamina VĮ “Studentų informacinis technologijų centras”, įkurtas KTU SA. “Pernai dauguma pažymėjimų pagaminta ir pratęsta per 3 mėnesius, o šiais metais bandėme viską atlikti per rugsėjį. Tačiau per pirmas dvi savaites savo LSP susirūpino tik apie pusė tūkstančio studentų, visi kiti užgriuvo paskutinėmis rugsėjo dienomis”, - aiškino šio centro direktorius Remigijus Mekionis.

Pernai KTU eilių buvo išvengta, nes pažymėjimas buvo gaminamas 10-14 dienų. Šiais metais LSP pagaminamas per 2-3 dienas, dažniausiai tą patį vakarą, kai gaunamas iš banko patvirtinimas, kad sumokėta už gamybą ar pratęsimą. Taigi kelias valandas tenka pastoviniuoti lauke ir koridoriuje dėl galimybės naują pažymėjimą gauti per kelias dienas.

LSP gamina, dalija ir pratęsia 5 žmonės, dirbantys nuo 9 iki 17 valandos su valandos pertrauka. KTU yra apie 19 tūkstančių studentų, tai yra beveik 3 kartus daugiau nei Vytauto Didžiojo universitete (7 tūkstančiai), kur pažymėjimus išduoda panašus skaičius žmonių - 2-4.

Kol kas erzelynės ir varginančių eilių, joms susidarius, vengti neketinama. Juolab kad jos baigiasi, nes dauguma jau turi pažymėjimus. Tačiau kitais metais, kai studentų dar padaugės, vieno didžiausių Lietuvos universitetų studentų lyderiams vertėtų patobulinti LSP dalijimo ir pratęsimo planą. Juk jie tikriausiai žino, kad Studentų atstovybės įvaizdis ir populiarumas priklauso ne tik nuo renginių skaičiaus ir juose parduodamo alaus pigumo.