R.Paksas: ”Skandalai prasideda, skandalai baigiasi”


2003-11-21
Giedrė BUDVYTIENĖ
R.Paksas: ”Skandalai prasideda, skandalai baigiasi”
Po vizito Irake Lietuvos Prezidentas nepakeitė nuomonės ir atsistatydinti neketina

Vakar Prezidentas Rolandas Paksas sugrįžo iš Irako, kur aplankė ten tarnaujančius Lietuvos karius. Oro uoste surengtoje spaudos konferencijoje Prezidentas pareiškė, kad “vizitas buvo suplanuotas anksčiau, negu buvo suplanuotas skandalas”.

Įsitikino, kad yra saugūs

Prieš išvykstant R.Paksas oponentų buvo kritikuojamas, kad, nepaisydamas Lietuvoje susiklosčiusios sudėtingos politinės situacijos, neatsisakė vizito. Sprendimas vykti į Iraką buvo įvertintas ir kaip noras nukreipti dėmesį nuo Prezidentūrą krečiančio skandalo.

“Vizitas buvo planuotas iš anksto. Be to, Prezidentas, sutinkamai su Konstitucija, įstatymais, vykdo savo pareigas. Trečia, man tenka pasirašinėti dokumentus, kuriais mūsų kariai siunčiami į karštus taškus. Prieš priimant sprendimus žinoti, ar jie ten saugūs, kaip jaučiasi, yra mano priedermė”, - komentavo sprendimą neatsisakyti kelionės R.Paksas.

Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius, kuris kartu skrido į Iraką, įsitikino, jog Lietuvos kariai Irake yra saugūs, tarnauja tose vietovėse, kur grėsmė nėra tokia didelė. Saugumą sustiprina ir draugiški santykiai su vietos gyventojais, kurie supranta, kad lietuviai atvyko norėdami jiems padėti.

“Po vizito man nebeliko jokių abejonių, kad juos reikėjo aplankyti. Jie jautėsi labai dėkingi už Prezidento ir visų mūsų parodytą dėmesį”, - pridūrė krašto apsaugos ministras. Lauko pajėgų vadas brigados generolas Valdas Tutkus tikina, kad kiekvienas karys, tarnaujantis Irake, pirmiausiai galvoja apie mūsų valstybę ir yra savotiškas jos ambasadorius, jaučiantis už ją atsakomybę, todėl aukštų pareigūnų apsilankymas buvo labai reikšmingas.

Aptarė bendradarbiavimą

R.Paksas didžiuojasi, kad karių iš Lietuvos vadovai - lenkų ir britų generolai lietuvių pasirengimą ir darbą įvertino puikiai. Prezidentas jiems nuvežė po asmeninį suvenyrą, taip pat tvirtą rankos paspaudimą ir palinkėjimą sėkmės. Krašto apsaugos ministerija tradiciškai nugabeno ir lietuviškų lašinių bei juodos duonos.

Prezidentas patikino, kad su mūsų kariais apie situaciją Lietuvoje nebuvo kalbėta: “Ši tema nebuvo liečiama”.

R.Paksas ir jį lydinti delegacija susitiko su JAV civilinės administracijos Irake ir kariškių atstovais ir kalbėjosi apie tai, kaip Lietuva gali prisidėti prie Irako atstatymo, apie tolesnį bendradarbiavimą. Pasak V.Tutkaus, mūsų kariai ne tik atlieka misiją kaip saugos daliniai, bet ir ruošia Irako kariuomenę perimti atsakomybę už savo šalies saugumą.

Kelionė daug nekainavo

R.Pakso vizitą neigiamai vertinę politikai tikino, kad jis nepigiai atsiėjo mokesčių mokėtojams ir buvo bereikalingas pinigų švaistymas. Esą kariams geriau reikėjo išmokėti premijas. L.Linkevičius paaiškino, kad į Iraką jie skrido iš anksto planuotu logistiniu reisu. Kariniu transportiniu lėktuvu, kuriuo gabenti medikamentai, detalės, programinė įranga, skrido ir Prezidentas, tad papildomų išlaidų dėl to neatsirado.

Suprantama, buvo išlaidų, susijusių su jo saugumo užtikrinimu. Rūpinantis R.Pakso saugumu prieš vizitą nebuvo teikiama beveik jokios informacijos. Pasak L.Linkevičiaus, Irake padėtis nerami. Teroristai taikinių nesirenka.

Lietuvos vadovo saugumu Irake buvo labai rūpinamasi. Buvo daug skraidoma sraigtasparniu, jį visuomet lydėdavo saugos malūnsparnis, šarvuočiai. Nuolat buvo keičiami maršrutai.

Kalbėjosi apie situaciją Lietuvoje

Vakar rytą grįždamas iš Irako R.Paksas trumpam nusileido Varšuvoje ir susitiko su A.Kvasnevskiu.

“Praėjusį šeštadienį aš paskambinau A.Kvasnevskiui, norėdamas pasveikinti jį gimtadienio proga. Mes išsikalbėjome apie kelionę į Iraką. Pasirodė, kad jis irgi ten ruošiasi vykti prieš Kalėdas. Jo reakcija buvo žaibiška: norėčiau sužinoti, kaip ten mūsų kariai, grįždamas užsuk. Taip ir buvo padaryta”, - aiškino Prezidentas neplanuoto vizito priešistorę.

R.Paksas teigė, kad susitikimo su A.Kvasnevskiu metu buvo kalbėta ir apie situaciją Lietuvoje. “Aš džiaugiuosi, kad ne tik su juo, bet ir su kitų šalių vadovais galiu apie tai kalbėti iš pirmų lūpų, o ne laikraščių antraščių”, - sakė Prezidentas.

Jis apgailestavo, kad lėktuvas kiek vėlavo: “Nors išskridome laiku, bet dėl stipraus priešinio vėjo keletą minučių pavėlavome. Pokalbis su Lenkijos prezidentu truko apie 35 - 40 minučių. Jo darbotvarkė tikrai labai įtempta ir aš dėkingas už tą laiką, kurį man skyrė”.

Su komisija bendraus raštu

Vos parskridęs į Vilnių R.Paksas atsakė į žurnalistų klausimus. Nors prieš tai jie buvo įspėti, kad bus kalbama tik apie vizitą, Prezidentas komentavo ir padėtį Lietuvoje.

- Ar pasikeitė jūsų požiūris į skandalą Lietuvoje po vizito į Iraką?

- Skandalai prasideda, skandalai baigiasi. Aš tikiuosi, kad ir šis baigsis.

- Kur jums ramiau, Irake ar Lietuvoje?

- Ramiausiai su jumis.

- Ar ketinate dalyvauti laikinosios Seimo komisijos posėdyje?

- Mano prašymu yra paruoštas laiškas Seimo komisijai, kad būtų suformuluoti klausimai raštiškai. Atsakymai bus padaryti tokia forma, kad ji tiks visiems.

- Gal galite patikslinti, ar tai reiškia, kad nedalyvausite komisijos posėdyje?

- Aš pasakiau tai, ką norėjau pasakyti.

- Prieš savaitę sakėte, kad nesiruošiate atsistatydinti. Ar šį sakinį galite pakartoti ir šiandien?

- Labai drąsiai, tiksliai ir vienareikšmiškai. Mane išrinko Lietuvos žmonės ir išrinko atlikti darbą. Aš tikrai nesiruošiu atsistatydinti.

- Ar neketinate atsiriboti nuo Jurijaus Borisovo?

- Šia tema aš jau esu viską pasakęs.

- Ar vizitas į Iraką nebuvo bandymas nukreipti dėmesį nuo skandalo čia, Lietuvoje?

- Vizitas buvo suplanuotas anksčiau, negu buvo suplanuotas skandalas.

- Kaip vertinate, kad Remigijus Ačas pats įsiprašė, kad jį apklaustų Seimo komisija?

- Klausimas ne man.

- Kaip galėtumėte įvertinti, kad Remigijus Ačas komisijai akivaizdžiai meluoja?

- Norėčiau pakartoti atsakymą.

- Kada pristatysite savo naują patarėjų komandą?

- Kai tik suformuosiu, tuoj pat pristatysiu.