Parlamento komisijai nusviro rankos


2002-12-07
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Parlamento komisijai nusviro rankos

Seimo Antikorupcijos komisija pasidavė kovoje dėl dešimčių milijonų, kuriuos, pasinaudodama įstatymo lengvatomis, iš valstybės biudžeto nori susigrąžinti bendrovė “VP Market”  

Komisijos vadovė parlamentarė Nijolė Steiblienė vakar per spaudos konferenciją pareiškė, jog jos vadovaujama institucija padarė viską, kad būtų užginčyta mažmeninės prekybos milžinės UAB “VP Market” teisė susigrąžinti daugiau nei 76 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio. N.Steiblienės nuomone, šioje skandalingoje istorijoje belieka padėti tašką.

Išnaudotos visos galimybės

“Antikorupcijos komisija savo kompetencijos ribose padarė viską, ką galėjo. Šioje teisinėje sistemoje nėra galimybių daugiau ką nors daryti. Galime atrodyti juokingi, kai Finansų ministerija, Mokesčių inspekcija, Generalinė prokuratūra teigia, jog viskas yra gerai”, - vakar Seime įvykusioje spaudos konferencijoje sakė N.Steiblienė.

Šios parlamentarės vadovaujama komisija kelis mėnesius stengėsi pasiekti, kad Generalinė prokuratūra kreiptųsi į teismą dėl bendrovių “VP Market” ir “Optimali investicija” sandorių pripažinimo negaliojančiais.

Neteisėtai pasinaudojo lengvatomis

Skandalingą atspalvį įgavusi daugiamilijoninio PVM grąžinimo istorija prasidėjo šių metų gegužę, kai UAB “VP Market” iš UAB “Optimali investicija” įsigijo penkis nekilnojamojo turto kompleksus. Tarp sandorio objektų buvo Vilniuje esanti “Maxima bazė” bei Klaipėdos “Hyper Maxima”.

“VP Market” įsigytasis turtas anksčiau priklausė bendrovėms “Vilniaus prekybos” nekilnojamasis turtas” ir “Turto vystymo įmonė”, kurios akcininkai yra tie patys asmenys kaip ir “VP Market” savininkai. Bendrovei “Optimali investicija” vadovauja vienas iš VP Market” akcininkų Mindaugas Marcinkevičius, o šią įmonę valdo “VP Market” prezidento Nerijaus Numavičiaus sesers Edos Krasnadamskienės įsteigta neįgaliųjų visuomeninė organizacija “Spindulio draugija”.

Kadangi “Optimalios investicijos” akcijos priklauso neįgaliųjų organizacijai, parduodama nekilnojamąjį turtą bendrovė pagal Pridėtinės vertės mokesčio lengvatą buvo atleista nuo PVM sumokėjimo į biudžetą. Kitu atveju “Optimali investicija” būtų turėjusi pervesti į biudžetą PVM sumą, kuri būtų grąžinta iš biudžeto bendrovei “VP Market”.

Po nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sandorio “VP Market” deklaravo Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) net 103 mln. litų grąžintino PVM, tačiau VMI šią sumą sumažino iki 76 238 804 litų. Vilniaus apskrities VMI sprendimu ši suma traktuota kaip mokesčio mokėtojo permokėta mokesčio suma, kuri turi būti grąžinta.

Nesikreipė į teismą

VMI milijonų grąžinimą bendrovei “VP Market” sustabdė, kol Generalinė prokuratūra pateiks savo išvadas. Prokurorai šio sandorio peripetijas ėmėsi nagrinėti po to, kai į juos kreipėsi Seimo Antikorupcijos komisija.

Parlamento komisija, vienbalsiai nusprendusi prašyti generalinį prokurorą apsvarstyti galimybę kreiptis į teismą dėl “VP Market” ir “Optimali investicija” sandorių panaikinimo, pareiškė įžvelgusi “VP Market” veiksmuose nesąžiningą bandymą pasipelnyti valstybės sąskaita.

Komisija konstatavo, kad nekilnojamasis turtas “niekada nebuvo realiai perleistas su “Vilniaus prekybos” tinklo įmonėmis nesusijusiems asmenims ir visą laiką buvo valdomas tų pačių asmenų”.

Tačiau Generalinė prokuratūra spalio pradžioje Antikorupcijos komisijai pranešė, jog įstatymai nebuvo pažeisti ir į teismą kreiptis nėra pagrindo. Tuomet komisija pakartotinai kreipėsi į prokuratūrą prašydama atsižvelgti į Civilinio kodekso nuostatas, jog sudarant sandorius turi būti vadovaujamasi teisingumo ir sąžiningumo principais.

Šią savaitę Antikorupcijos komisija sulaukė pakartotinio Generalinės prokuratūros atsakymo, kuriame, kaip ir pirmą kartą, tvirtinama, jog nėra pagrindo teigti, kad bendrovių “Optimali investicija” ir “VP Market” sandoriu buvo bandyta išvengti mokesčių ar apgauti mokesčių administratorių. Atsakyme taip pat rašoma, kad nėra pagrindo civilinėmis teisinėmis priemonėmis nekilnojamojo turto perleidimo sandorius ginčyti teismine tvarka.

Tarp teisingumo ir teisėtumo

Paklausta, kaip vertina pasibaigusį tyrimą dėl PVM grąžinimo teisėtumo, Seimo narė N.Steiblienė sakė: “Aš galiu su viskuo nesutikti, tačiau tai yra tik emocijos, o tikrovė yra tokia, kokia yra. Reikia nepamiršti, kad teisingumas ir teisėtumas yra skirtingos sąvokos. Teisėtumas nebuvo pažeistas, bet ar nebuvo pažeistas teisingumas?”

Parlamentarė taip pat pasipiktino prokuratūros požiūriu į Antikorupcijos komisijos darbą: “Komisija tiek apie pirmąjį, tiek apie antrąjį prokurorų atsakymą pirmiausia sužinojo iš žiniasklaidos. Tai ženklas Seimui, kad reikia skaityti laikraščius. Nenoriu kalbėti apie elementarią etiką ir pagarbą vienai iš parlamento institucijų - mūsų vieta aiškiai parodyta, ir apie jokią parlamentinę kontrolę bei įstatymų leidžiamosios valdžios vietą valdžių hierarchijoje nebekalbėsiu”.

Po prokuratūros atsisakymų kreiptis į teismą “VP Market” nebeliko jokių kliūčių iš valstybės biudžeto atgauti geidžiamus 76 mln. litų. Tiesa, “VP Market” bus paskutinė, kuri galėjo pasinaudoti įstatymo lengvata ir susigrąžinti milijonus. Pagarsėjus šiai istorijai, Seimas rugsėjį panaikino mokesčių lengvatą bendrovėms, kurių akcijos priklauso neįgaliųjų organizacijoms.