Nesuteikę invalidumo grąžino pinigus


2004-06-01
Jurgita ŠAKIENĖ
Nesuteikę invalidumo grąžino pinigus

Negalios kamuojami žmonės baiminasi, jog dėl nesąžiningų medikų gali prarasti valstybės paramą 

Į “Kauno dieną” kreipęsi skaitytojai teigė, jog net ir rimtai negaluojant tapti oficialiu invalidu nemažai kainuoja. Pasak jų, tenka mokėti Teritorinių medicininės socialinės ekspertizės komisijų (MSEK) nariams, tyrimus atliekantiems specialistams, bendrosios praktikos gydytojams.  

Prašo pakeisti rezultatus  

Viešinti invalidumo grupės skyrimo užkulisius jie ryžosi norėdami priversti susimąstyti nesąžiningus gydytojus ir pacientus - negalima invalidumo suteikti begalei gyventojų, kažkas vis tiek liks už borto. Bijoma, jog ten gali atsidurti tikrieji ligoniai. Savo pavardės atskleisti nesutiko nė vienas pašnekovas: “Juk dar ne kartą teks lankytis pas gydytojus!”.

“Eidamas atlikti tyrimus, kurių rezultatų reikia komisijai, visuomet į kišenę įsimetu šimtinę. Ji skirta tyrimo rezultatus apibendrinančiam specialistui. Paprašau, jog parašytų kuo įmanoma blogesnes išvadas apie mano sveikatos būklę. Ji ir taip yra bloga - sergu vėžiu, bet nenoriu rizikuoti pajamomis (invalidumo pensija)”, - pasakojo per penkiasdešimt perkopęs vyriškis. Jis teigė suprantąs, jog tokiu būdu invalidumo skyrimo sistema išsigimsta, tačiau vienas su galiojančia tvarka kovoti neketina. “Kiek man beliko gyventi? Tegul jaunesni ir sveikesni bando kažką pakeisti”, - sakė buvęs užsienio kalbų specialistas.  

Tarpininkavo pažįstama  

Turinti regėjimo problemų jauna moteris pasakojo, jog invalidumą gavo be didelių pastangų. “Komisijos sekretorė - mano pažįstama, tad buvo nesunku susitarti, jog gydytojams perduotų pinigus”, - sakė Kauno rajono gyventoja. Pasak jos, antra invalidumo grupė kainuoja 400 litų. Netrukus jai reikės vėl apsilankyti MSEK - baigiasi laikotarpis, kuriam suteikta invalidumo grupė. “Neturiu tiek pinigų. Tikiuosi, jog gydytojams užteks objektyvių mano sveikatos būklės įrodymų, ir invalidumą gausiu. Kitaip nežinia, iš ko teks gyventi, nes negaliu dirbti - dėl fizinio, emocinio krūvio bijau netekti regėjimo”, - nerimavo moteris.  

Grąžino pinigus  

Kita kaunietė pasakojo, jog duoti kyšį ją pamokė MSEK administratorė. “Belaukdama savo eilės vis galvojau, kaip reikės paduoti pinigus. Buvau pasiėmusi du šimtus litų. Paklausiau administratorės. Ji nė kiek nenustebo, o patarė vokelį su pinigais įdėti tarp medicininių pažymų”, - pasakojo moteris, kankinama bronchinės astmos.

Prieš priimdami sprendimą, skirti ar neskirti kurią nors invalidumo grupę, komisijos nariai susipažįsta su paciento sveikatos būkle būtent iš minėtų dokumentų. Juos, paėmusi iš laukiančio ligonio, atneša administratorė.

“Tačiau tą kartą pinigai man nepadėjo. Pakviesta pokalbio prisėdau prie stalo ir vienas iš keturių ten buvusių gydytojų pastūmė man vokelį, leisdamas suprasti, jog mano negalavimas yra per mažas invalidumo grupei suteikti. Tada mano sveikata buvo iš tiesų pagerėjusi”, - pripažino savo vaikus jau užauginusi moteris.  

Nustebino nedavusi  

Kitą kartą ši kaunietė į MSEK duris pasibeldė po sunkios operacijos, kurios prireikė dėl ligos progresavimo. “Tuomet ir be pinigų ėjau drąsiai. Įrašai asmens sveikatos istorijoje neleido abejoti, jog gausiu bent trečią invalidumo grupę. Be to, ir atrodžiau tikrai nekaip”, - pasakojo moteris.

Po metų, baigiantis invalido statuso galiojimui, ji vėl prisistatė į MSEK. “Ir šį kartą neturėjau vokelio su pinigais. Buvau vėl pripažinta invalide (antros grupės), tačiau tik pusei metų - neva trūko kažkokių tyrimų rezultatų. Bendrosios praktikos gydytoja apie tuos tyrimus nebuvo užsiminusi nė žodžiu”, - kalbėjo darbingo amžiaus kaunietė. Ji vis prisimena kartu su ja MSEK laukusios moters komentarą. “Nieko nedavei ir tikiesi gauti invalidumo grupę?” - persakė pašnekovės nuostabą, kai ši išgirdo atsakymą į klausimą, kiek siūlė gydytojams, jog šie invalidumo grupę skyrė tik šešiems mėnesiams.  

Turbūt prasimanė  

Laikinai einanti Valstybinės MSEK vyriausiosios ekspertės pareigas Danguolė Umbrasienė teigė, jog šios skaitytojų istorijos labiau panašios į prasimanymus. “Aš irgi daug ką galiu papasakoti, bet nereiškia, jog tai - tiesa”, - sakė D.Umbrasienė. Pasak jos, kyšius prasimanyti gali žmonės, dėl vienų ar kitų priežasčių pykstantys ant medikų. Ji ne- prisiminė nė vieno už kyšininkavimą nuteisto MSEK darbuotojo. “Šiauliuose yra tokia istorija, bet ji dar nesibaigė - vyksta tyrimas”, - kalbėjo D.Umbrasienė.  

Keisis tvarka  

Primename, jog asmenims iki 18 metų nuo 2005 metų sausio 1-osios vietoj invalidumo grupės bus nustatomas neįgalumo laipsnis, o nuo 18 metų iki pensinio amžiaus - darbingumo laipsnis. Tai numato naujos redakcijos Invalidų socialinės integracijos įstatymas.

Jam įsigaliojus, neįgalumas bus trijų lygių: sunkus, vidutinis ir lengvas. Dabar yra trys invalidumo grupės. Jeigu žmogui bus nustatytas darbingumas iki 25 proc., jis bus laikomas nedarbingu, jeigu 30-55 proc., žmogus bus laikomas iš dalies darbingu, o jei jo darbingumas sieks nuo 60 proc. iki 100 proc., žmogus bus laikomas darbingu. Ir neįgalumo, ir darbingumo laipsniai bus nustatomi įvertinant asmens galimybes ugdytis, atlikti turimos profesijos darbus, įgyti naują profesiją ar dirbti darbus, nereikalaujančius profesinės kvalifikacijos, būti savarankiškam kasdienėje veikloje, taip pat atsižvelgiant į sveikatos būklę, aplinkos veiksnių įtaką. Profesinės reabilitacijos programoje dalyvausiantys asmenys, nedraudžiami valstybiniu socialiniu draudimu arba apdrausti tik valstybiniu socialiniu pensijų draudimu, gaus dviejų valstybinio socialinio draudimo bazinių pensijų dydžio (344 litų) reabilitacijos pašalpas. Tokia pašalpa galės būti skiriama neatsižvelgiant į kitas asmens gaunamas pajamas bei mokama ne ilgiau kaip 180 kalendorinių dienų.