Kompensacijų sąraše - ne vaistai, o ligos


2002-10-04
Giedrė BUDVYTIENĖ
Kompensacijų sąraše - ne vaistai, o ligos

Prezidentas rems K.R.Dobrovolskį tiek, kiek jis vykdys reformas

Vakar šalies Prezidentas Valdas Adamkus susitiko su sveikatos apsaugos ministru Konstantinu Romualdu Dobrovolskiu bei darbo grupės skaidrioms farmacinės veiklos ir jos kontrolės strateginėms nuostatoms parengti nariais. Darbo grupė Prezidento iniciatyva sudaryta rugsėjo pradžioje, po rugpjūtį kilusio skandalo Valstybinės vaistų kontrolės tarnyboje. V.Adamkus dar kartą paragino imtis ne kosmetinių, bet esminių permainų farmacijos sektoriuje, atsisakyti kompensuojamųjų vaistų sąrašo ir pereiti prie kompensuojamųjų ligų sąrašo.

Korupcija buvo užprogramuota

Prezidento patarėjas Darius Kuolys priminė, kad pereiti prie kompensuojamųjų ligų sąrašo V.Adamkus siūlė jau seniai. Prezidento nuomone, farmacijos verslininkai patys suinteresuoti, kad taisyklės būtų sąžiningos. Pasak D.Kuolio, V.Adamkus, sukūręs komisiją padėti ministrui reformuoti farmacijos sistemą, nusistebėjo, kad socialliberalai į ją nedelegavo savo atstovo. Tai rodo, kad ministro padėtis sudėtinga, tačiau Prezidentas jį rems tiek, kiek jis vykdys reformas.

Pasak Seimo narės Rasos Juknevičienės, dauguma darbo grupės narių pritaria Prezidento nuomonei, matyt, toks sprendimas bus pasiūlytas ir darbo grupės išvadose, kurias ji turi pateikti iki spalio 10 d. Panaikinti kompensuojamųjų vaistų sąrašą, siekiant skaidrumo farmacijos sektoriuje, pasiūlė ir Valstybės kontrolė, neseniai atlikusi visą sveikatos sektoriaus auditą.

Prezidentas taip pat akcentavo, kad šis pakeitimas ne tik padidintų skaidrumą, bet ir gerokai išplėstų paciento pasirinkimo galimybes, kaip ir kokiais vaistais jam gydytis. Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentė Guoda Steponavičienė kritikavo dabartinę sveikatos apsaugos sistemą, kurioje viskas nusprendžiama už pacientą - kuo ir kaip gydytis, kiek vaistai turi kainuoti, kaip juos reklamuoti.

Tokiomis sąlygomis korupcijos tiesiog neįmanoma išvengti, tikino darbo grupės narė: “Mes jau prieš kelerius metus siūlėme pinigus padalyti pagal ligas tiems medikamentams, kurie pripažįstami tinkami jų gydymui. Džiugu, kad ir kiti ėmė suprasti, jog kitos išeities neturime”.

Pagrindas jau yra

Sveikatos apsaugos ministras, pagaliau viešai prabilęs apie farmacijos ryklių spaudimą, kurį pajuto po to, kai buvo imtasi griežtų priemonių kompensuojamųjų vaistų kainoms sumažinti, pripažino, kad kompensuojamųjų ligų sąrašo sudarymui iš esmės neprieštarauja.

“Pagrindas tokiam pakeitimui jau padarytas. Nuo spalio pradžios įsigaliojo 10 ligų, kurioms išleidžiama daugiausiai kompensuojamųjų vaistų, gydymo metodikos ir gydymo tvarka. Šį sąrašą reikėtų dar papildyti keliomis ligomis. Manau, kad perėjimas prie naujos tvarkos galėtų užtrukti apie metus”, - aiškino ministras ir tikino, kad tai gerokai palengvintų ministerijai gyvenimą.

Pradėjus kurti visiškai naują sistemą būtų galima pasiekti maksimalaus skaidrumo, kad visiems viskas būtų aišku, matoma ir nekiltų jokių abejonių. K.R.Dobrovolskio skaičiavimais, tam papildomai prireiktų apie 100 mln. litų. “Teks prašyti Vyriausybės, kad skirtų daugiau pinigų kompensuojamiesiems vaistams. Dabar lengviau sutilpti į turimas lėšas. Kai spręsti, kuo gydytis, galės patys ligoniai, jų reikės daugiau. Be to, neturint kompensuojamųjų vaistų sąrašo, gali būti sunkiau derėtis su farmacininkais dėl mažesnių kainų”, - prognozuoja ministras.