Įprasti lietuvių nuotykiai Ispanijoje


2002-10-04
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Įprasti lietuvių nuotykiai Ispanijoje

Lietuvos ambasados Ispanijoje darbuotojai vos spėja registruoti vis naujus vietinių teisėsaugos institucijų pranešimus apie šioje šalyje prasižengusius ar nusikaltusius mūsų valstybės piliečius

Vien per pastarąsias dešimt dienų ambasada gavo daugiau kaip dvidešimt naujų pranešimų apie lietuvių “žygius”. Šiuose pranešimuose iš viso minima apie šešiasdešimt lietuviškų pavardžių. Ambasados darbuotojai nepamena, kad anksčiau kada nors vienu metu juos būtų pasiekęs toks didelis kiekis šios nemalonios informacijos.

Ambasados darbuotojai pabrėžė, kad toli gražu ne visi į šiuos sąrašus pakliuvę asmenys yra įvykdę kriminalinių nusikaltimų. Greta vagių ar plėšikų įrašytos imigracijos ar buvimo Ispanijoje taisykles pažeidusių lietuvių, kuriems gresia deportacija, pavardės.

Tačiau nuo rugpjūčio 25 iki rugsėjo 30 d. Lietuvos ambasada Madride buvo informuota, kad Ispanijos policija sulaikė net 83 Lietuvos Respublikos piliečius, įtariamus būtent sunkesnių ar lengvesnių nusikaltimų įvykdymu.

Vogė šampūną ir sūrį

Daugiausiai nusikaltimais įtariamų Lietuvos piliečių į Ispaniją atvyko iš Šiaulių, Panevėžio ir aplink šiuos miestus esančių rajonų. Lietuvos ambasados darbuotojų teigimu, Vilniaus ir Kauno gyventojų į Ispanijos policijos rankas pakliūva ne itin daug. Tai galima būtų bandyti aiškinti tuo, jog Šiaurės Lietuvoje bene didžiausias nedarbas šalyje, todėl iš šių regionų į Ispaniją išvyksta daugiau laimės ieškotojų nei iš kitų Lietuvos regionų.

Bene populiariausia nusikaltėlių iš Lietuvos specializacija - smulkios vagystės iš prekybos centrų ir mažesnių parduotuvių. Antai rugsėjo 26 d. Valensijoje buvo sulaikytas 21 metų Vaidas U. iš Joniškio ir to paties amžiaus Bronius S. iš Plungės. Vaikinai iš parduotuvės bandė nugvelbti du buteliukus šampūno ir gabalėlį sūrio. Lietuviai nevengia pasisavinti ir nerūpestingų ispanų neapdairiai automobiliuose paliktų daiktų. Štai beveik tuo pačiu metu šiaulietis Donatas R. buvo sulaikytas dėl vagysčių iš automobilių.

Kita populiari nusikaltėlių iš Lietuvos “specializacija” - automobilių ir motociklų vagystės. Rugsėjo 24 d. Pasvalio gyventojas Egidijus B. Alikantėje buvo sulaikytas vairuodamas pavogtą automobilį. Per apklausas vyriškis policininkams prisipažino esąs pavogęs dar vieną autotransporto priemonę - mikroautobusą “Ford Transit” - bei įvykdęs kitokių nusikaltimų.

Įsikuria tuščiose sodybose

Nevengia Lietuvos piliečiai Ispanijoje ir sudėtingesnių nusikaltimų. Rugsėjo 25 d. vietinė policija sulaikė klaipėdietį Jurijų A., bandžiusį apgauti kelias prestižines parduotuves Balearų salose. 34 metų vyriškis ketino netikromis banko kortelėmis sumokėti už prabangius laikrodžius ir kitokias prekes.

Lietuviai sulaikomi ne tik dėl plėšimų ir smurto prieš vietinius gyventojus. Jie nevengia kumščiais ar dar “rimčiau” aiškintis ir tarpusavio santykius. Rugsėjo 28 d. policija Vakarų Ispanijos Navalmoralio Delamatos mieste sulaikė lietuvį, 33 metų Svajūną K., sumušusį savo žmoną, taip pat lietuvę.

Pasak vietos policininkų, apie vyro smurtavimą liudijo nuo smaugimo ant moters kaklo atsiradusios mėlynės. Be to, moteris parodė sumušimus galvoje ir sužalotą nosies pertvarą. Lietuvis sulaikant buvo neblaivus ir priešinosi pareigūnams kumščiais.

Gana dažnai Lietuvos piliečiai Ispanijoje apkaltinami neteisėtu gyvenamojo ploto užėmimu. Lietuvos diplomatų teigimu, dėl šios rūšies prasižengimų pagausėjimo iš dalies taip smarkiai paskutiniu metu išaugo bendras iš Ispanijos policijos gaunamų pranešimų skaičius.

“Jei vasarą kai kurie atvykėliai iš Lietuvos nakvodavo po atviru dangumi ar palapinėse, tai atšalus orams jiems tenka ieškotis normalios pastogės. Kai kurie mūsų kraštiečiai įsilaužia į atokiau stovinčius ispanų vasarnamius ar sodybas, kuriose šeimininkai nuolatos negyvena, ir ten įsikuria ištisomis kolonijomis”, - “Kauno dienai” sakė viena Lietuvos ambasados darbuotoja.

Tyčiojasi iš lietuviškai nemokančių ispanų

Lietuvos ambasadai gana dažnai tenka talkinti Ispanijos teisėsaugos pareigūnams nustatant sulaikytųjų asmenybes. Daugelis sulaikytų lietuvių nesinešioja jokių asmens dokumentų ar netgi policininkams pateikia juos suklastotus.

Neretai asmens dokumentų neturintys sulaikytieji prisistato svetimomis pavardėmis. Pasitaiko net kuriozų: praėjusį mėnesį už neteisėtą gyvenamojo ploto užėmimą kartu su dar keturiais kraštiečiais sulaikytas vyriškis, lyg pasityčiodamas iš lietuvių kalbos nemokančių ispanų policininkų, prisistatė esąs raseiniškis Vynininkas Kepuravičius!

Nors Lietuvos piliečiams vykti į Ispaniją nėra reikalingos vizos, tačiau šioje šalyje jie gali gyventi ne ilgiau kaip tris mėnesius per pusę metų. Šiuos imigracijos ir buvimo Ispanijoje įstatymus pažeidę lietuviai paprastai po deportacijos bylos svarstymo yra išgrūdami iš šalies ir netenka teisės legaliai sugrįžti į Ispaniją trejus metus.

Jei įrodoma, kad Lietuvos pilietis Ispanijoje įvykdė kriminalinį nusikaltimą, šis terminas gali pailgėti iki dešimties metų.