Ekrane - miesto vizitinė kortelė


2002-09-14
Rūta KANOPKAITĖ
Ekrane - miesto vizitinė kortelė

Pažintinis filmas apie Kauną debiutuos Frankfurto knygų mugėje

36 minučių trukmės pažintinį filmą “Kaunas - Santakos miestas” sukūręs režisierius ir operatorius Arvydas Barysas šią savaitę jį pristatė žurnalistams. Ką tik sumontuotą juostą jau netrukus bus galima įsigyti Centriniame knygyne. Ji padauginta 8 tūkst. egz. tiražu, įgarsinta keliomis kalbomis. Spalio 2 dieną filmo laukia atsakinga premjera - planuojama jį parodyti Frankfurto knygų mugėje.

Sukurti filmuotą pasakojimą apie Kauną autoriui ir jo talkininkams prireikė pusantrų metų. “Tiek užtruko, kad apsisuktų laiko ratas, ir į objektyvą galėtų patekti svarbiausi miesto renginiai ir šventės”, - sakė A.Barysas. Pasak jo, šis filmas orientuojasi visų pirma į turistus, kad paskatintų jų susidomėjimą, patraukliai pristatytų miestą potencialiems jo svečiams.

Pasakojime apie Kauną daug dėmesio skirta jo istorijai, architektūros paminklams, kultūriniam palikimui, meniniam gyvenimui. A.Baryso kamera stengiasi patraukliai parodyti visas svarbiausias vietas, kuriomis pagrįstai didžiuojasi kauniečiai, perteikti miesto - buvusios Lietuvos sostinės, dvasią ir gyvenimo pulsą. Filmo konsultantai architektūros istorikė Jolita Kančienė, inžinierius restauratorius Kęstutis Linkus ir istorikas Arvydas Pociūnas padėjo režisieriui kuriant scenarijaus apmatus, pateikė profesionalius ir tikslius komentarus vaizdui. Kadangi dirbta pagal išankstinį scenarijų, montuojant filmą nepanaudotos medžiagos liko nedaug, gal dešimtadalis, sakė A.Barysas. J.Kančienė apgailestavo, kad nufilmuoti ne visi vertingiausi tarpukario architektūros pastatai: “Kai kurie buvo taip apšiurę, kad negalėjai rodyti filme, reprezentuojančiame miestą iš paradinės pusės”.

Talkininkais, padėjusias kurti “Kauną - Santakos miestą”, A.Barysas įvardijo apie trisdešimt žmonių, tačiau didžiausia darbų našta teko jam pačiam, režisieriui ir operatoriui.

Privačią filmų kūrimo kompaniją įsteigęs Arvydas Barysas save trumpai drūtai pristato taip: “Esu kaunietis, ilgai gyvenęs Vilniuje. Myliu Kauną ir jo žmones. Iš profesijos esu muzikas, tačiau tos specialybės diplomą padėjau prieš penkiolika metų ir jau seniai valgau duoną iš kino. Su kamera yra tekę pasidarbuoti ir vokiečių ZDF televizijoje”.

A.Barysas jau yra susukęs apie trisdešimt užsakyminių filmų. Tačiau tokius darbus, kaip “Lietuviškas kalendorius”, “Neringos grožybės”, “Lietuvos liaudies buities muziejus”, “Kuršių nerija”, “Baltijos gintaras”, “Kaunas - Santakos miestas” jis vadina altruizmo padiktuotais, nes sakosi norįs pasauliui parodyti, kuo graži Lietuva, iš anksto nesvarstydamas, ar įdėtas darbas ir lėšos atsipirks.

Režisierius minėjo, kad apie 80 tūkst. litų atsiėjusį filmą parėmė ir Kauno savivaldybė, tačiau paramos dydžio netikslino, diplomatiškai įvardydamas materialią (vaizdajuostės, skraidyklės) ir moralinę pagalbą. Neabejotina, kad kauniečiams ir miesto valdžiai toks kino pasakojimas, kuris bus įgarsintas taip pat anglų, vokiečių, prancūzų, lenkų ir rusų kalbomis, taps labai parankiu suvenyru įvairiems gyvenimo atvejams. Tad optimistiškai nusiteikęs Arvydas Barysas įsitikinęs, jog altruistinių motyvų įkvėptas kūrinys tikrai neprakiurdys jo kišenės.