Brandos egzaminų maratone - jokio palengvėjimo


2002-10-04
Aldona KIBIRKŠTIENĖ
Brandos egzaminų maratone - jokio palengvėjimo

Nors praėjusį pavasarį egzaminų reforma buvo baigta, naujovių nestigs

Po ilgokai užsitęsusios ir abiturientus gerokai išvarginusios praėjusios egzaminų sesijos tikėtasi, jog šiemet ji prasidės bent savaite anksčiau, tačiau šiemetiniai dvyliktokai, jų mokytojai ir tėvai apvilti: egzaminų pradžia ir trukmė bus tokia pati kaip ir pernai.

Pedagogus nustebino naujovės

Kaip ir pernai abiturientai laikys vieną privalomąjį ir tris pasirenkamuosius egzaminus, apie tai, kokį jų tipą (mokyklinį ar valstybinį) pasirinko, jie turės informuoti ne vėliau kaip vasario 15 dieną. Pasak Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktoriaus Vidmanto Jurgaičio, vakar susitikusio su Kauno mokyklų vadovais, šis reikalavimas bus sugriežtintas: abiturientai privalės po specialia forma pasirašyti, jog pats pasirinko tuos egzaminus ir nežada jų keisti. Šie pasižadėjimai bus siunčiami į Egzaminų centrą.

Pedagogus nustebino tokios naujovės, kaip reikalavimai visas užduotis per egzaminus atlikti tik mėlynos spalvos rašikliu, egzaminuojamuosius sodinti ne arčiau kaip 1,5 metro vienas nuo kito, o įsakymus dėl komisijų sudarymo, bazinės mokyklos ir kitų aktualijų privalės rašyti nebe švietimo padalinių vadovai, o savivaldybių merai.

Iki šiol abiturientai galėjo pateikti tik apeliacijas dėl to, jog nepatenkinti įvertinimu, o dabar galės rašyti ir skundus, kai tikrinimo metu dėl kokių nors priežasčių jų darbai bus anuliuoti. NEC vadovas tikino, jog bus sugriežtinta egzaminų vykdytojų atsakomybė, o savivaldybės, kuriose pasitaikys egzaminų tvarkos pažeidimų, trejiems metams neteks teisės išduoti egzaminų medžiagos bei tvirtinti egzamino vykdymo grupių. Šios funkcijos bus patikėtos kaimyninėms savivaldybėms.

Tikrintojai nepatikimi

Mokyklų vadovai replikavo, jog Egzaminų centras dėmesį skiria smulkmenoms, o esminių dalykų, dėl ko daugiausia diskutuoja pedagogų bendruomenės, tarsi ir nepastebi. Direktoriai pageidavo egzaminus pradėti anksčiau, o kad nebūtų mokykloje sumaišties, nes dar nesibaigę mokslo metai, egzaminus rengti šeštadieniais. V.Jurgaitis teigė, jog toks variantas nepriimtinas, nes bus nebaigtas kursas, neišvesti metiniai pažymiai ir kt.

Centro vadovas nieko paguodžiančio nežadėjo ir dėl greitesnio abiturientų darbų vertinimo: “Procedūra labai ilga: tris savaites darbai tikrinami, o paskui dvi savaites dar kartą peržiūrimi, nes tikrintojai daro daug klaidų”. V.Jurgaitis sakė, jog spartinti proceso neleidžia technologinės galimybės, lėšų modernioms technologijoms įsigyti centras visai negauna, tad jei ir toliau finansavimas bus toks kaip iki šiol, apie egzaminų trukmės mažinimą ir kalbos nebus. Prieš ketverius metus Egzaminų centras, organizavęs tik du valstybinius egzaminus, turėjo tiek pat darbuotojų kaip ir dabar, kai NEC “priklausomybėje” - vienuolika egzaminų.

Ir dešimtokai laikys egzaminus

Pastaraisiais metais mokyklose daug diskutuojama dėl to, ar reikia egzaminų dešimtokams, baigiantiems pagrindinę mokyklą. Pasak NEC direktoriaus, esminių pokyčių šioje srityje nebus: egzaminus dešimtokai laikys, tik jie bus kitaip vadinami - pasiekimų patikrinimu. Moksleiviai, jei nenorės, galės jų ir nelaikyti, bet į aukštesnę klasę vis tiek bus keliami, jiems bus įteikiami pasiekimų įvertinimų pažymėjimai.

“Dešimtokų apeliacijų, įskaitų bus atsisakyta, kam be reikalo mėtyti pinigus”, - sakė V.Jurgaitis. Tačiau mokyklų vadovai nenorėjo sutikti, jog ir tų “patikrinimų” organizavimas nėra pinigų mėtymas, juolab kad tie egzaminai nebus privalomi.

Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo A.Bagdono teigimu, egzaminų sistema labai sudėtinga, todėl pedagoginės bendruomenės dėl jos išsako daug pretenzijų, joms kyla įvairių neaiškumų. Į klausimą, ar negalvojama keisti valstybinių egzaminų norminio vertinimo sistemos, kuri abiturientus savotiškai diskriminuoja, NEC vadovas atsakė, jog bent kelerius metus ji išliks tokia pati.